StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Možnosti v estetické stomatologii 2017 – digitalizace v dentálních technologiích

Možnosti v estetické stomatologii 2017 – digitalizace v dentálních technologiích

22. 3. 2018 | PR, Ivoclar Vivadent AG

Již potřetí v řadě uspořádal Gernot Schuller, ředitel společnosti Ivoclar Vivadent, mezinárodní akci na téma „možnosti v estetice" ve Vídni. Ivoclar Vivadent přivítal firmu Straumann jako nového partnera pro letošní rok. Mezi klíčové faktory této mimořádné konference patří: 1400 účastníků ze 36 zemí, 21 přednášejících z 10 zemí a 15 vystavovatelů.

Digitalizace v dentálních technologiích změnila v posledních letech průmysl a měla také vliv na směřování společnosti Ivoclar Vivadent. Robert Ganley (generální ředitel Ivoclar Vivadent) ve svém úvodním projevu na akci ve Vídni uvedl, že digitalizace je megatrendem, který předpovídali renomovaní vizionáři nejen pro svět zubního lékařství. Otázkou není, jestli digitalizace mění průmysl, ale s jakou rychlostí.

Digitalizace a implantologie
Konference se soustředila na dvě oblasti: digitalizace a implantologie. Poprvé v historii byli schopni účastníci interaktivně utvářet obsah konference. Ivoclar Vivadent vyvinul aplikaci, která umožnila divákům pokládat přednášejícím dotazy. Otázky byly diskutovány po každém bloku prezentací.

Digitalizace na míru
Digitalizace vstupuje do všech odvětví zubního lékařství a dentálních technologií. Míra jejího zapojení do pracovního procesu záleží na indikaci a léčbě. Dr. Tim Joda hovořil o „digitalizaci na míru“. S tímto pojmem se odkazoval na technologii, která je podpořena lidským know-how. Společně s Dr. Stefanem Röhlingem, Dr. Knutem Hufschmidtem a prof. Dr. Irenou Sailerovou patřil mezi přednášející, kteří primárně prezentovali témata v oboru implantologie a vlivy digitalizace na implantologii a na výběr materiálů.

CAD/CAM překonává bariéry
Technologie CAD/CAM překonává bariéry v čase a v prostoru. To bylo také předvedeno na klinických případech prezentovaných týmem prof. Dr. Stefana Koubiho a Hilala Kudaye stejně jako Dr. Florina Cofara a Loranta Stumpfa. V obou týmech zubní lékař a zubní technik pocházeli z různých zemí. Zaměřují se na estetiku a design úsměvu jak z digitální tak i z analogové perspektivy. Výběr vhodného odstínu je klíč ke špičkovému designu rekonstrukcí; toto je jedno z odvětví, které profituje z vývoje digitálních kamer a systému pro zpracování obrazu. Sascha Hein prokázal tento přínos svým systémem barevných odstínů, který je založen na luminiscenci a barevných komponentech spíše než na digitálních barevných vzornících. „Pokud pracujete na dálku, musíte být schopni spolehnout se na barvu na fotografii”, uvedl.

Chytrá kombinace
„Semidigital“ je inteligentní kombinací analogových a digitálních pomůcek. Většina prezentovaných klinických případů byla řešena touto cestou, protože digitální technologie mají své limity. Například digitální otisk bezzubé čelisti je stále neuspokojivý, jak vysvětlil prof. Dr. Florian Beuer. Podobně Dr. Marko Jakovac a Alen Alic poukázali na to, že stále preferují použití analogové vrstvicí techniky pro estetické rekonstrukce ve frontálním úseku chrupu. Pouze premoláry a moláry jsou v jejich klinické praxi rekonstruovány pomocí monolitické techniky. Jakovaca Alic pracují v tříčlenném týmu společně s digitálním technikem, který je zodpovědný za práci s CAD/CAM. Dr. Petr Hajný z Prahy je jak zubním technikem tak i zub­ním lékařem. Digitalizoval svou praxi a zhotovuje až 150 rekonstrukcí za týden jako „tým jednoho člověka“. Digitalizace změnila vizi ve skutečnost a stala se jeho oblíbenou zábavou. Dr. Gerwin V. Arnetzl se také brzy rozhodl přejít k digitalizaci. Především vidí v této technologii ekonomické výhody.

Dentální odborníci se začali digitálně propagovat
Digitalizace změnila nejen technologie, ale také způsobila revoluci v mediální oblasti. Mnoho přednášejících provozuje svůj vlastní kanál na YouTube, aby prezentovali své případy a vzbudili tak zájem pacientů. Milos Miladinov se ponořil do digitální fotografie, aby mohl prezentovat své fotografie na sociálních sítích. „Tímto způsobem se jméno stane značkou a součástí praktického marketingu,“ uvedl.

Požadavky pacientů se staly více specifické
Na základě informací získaných od společností Instagram, Facebook ad., dnešní pacienti navštěvují zubního lékaře s jasnými představami o léčbě. Vědí přesně, jaký úsměv a který materiál hledají. „Tyto požadavky vyžadují reverzní proces při plánování,“ řekl Dr. Stefan Koubi. „Začínáme s estetickým designem a pak se zaměříme na funkci.
Digitálně vytvořený mock-up poskytuje dodatečnou jistotu, že konečný výsledek bude úspěšný a splní očekávání pacienta. Tento přístup využívají také prof. Dr. Petra Gierthmühlenová a prof. Dr. Irena Sailerová, které se na konferenci prezentovaly společně s Vincentem Fehmerem. Fyzický model na zkoušku usnadňuje pacientům vizualizaci jejich budoucího úsměvu. Digitalizace velice usnadňuje komunikaci. Toto prohlášení bylo naprosto sdíleno všemi přednášejícími.

Dlouhý potlesk pro nejlepší prezentaci
Zlatým hřebem byla prezentace brazilského rodáka Dr. Ronalda Hiraty, který našel svůj nový domov v New Yorku. Je mistrem inscenace a předvedl video o sobě a jeho způsobu práce, pro který sklidil potlesk od publika během prezentace. Provozuje také vlastní kanál na YouTube. Ve své praxi se zaměřuje na neinvazivní a minimálně invazivní rekonstrukce, je mistrem v práci s kompozitními materiály a odborníkem na možné chyby při výrobě kompozitních výplní.

Jak důležitý je lidský faktor?
Obecně bez obav přijímáme digitální technologie na našich chytrých telefonech, fotoaparátech apod. Na poli zubního lékařství je však tato změna doprovázena nejistotou. Budou nové technologie nahrazovat lidský faktor a analogové know-how? Všichni přednášející tuto možnost jednohlasně vyvrátili. Stejné odborné znalosti jsou potřebné pro digitální jako pro analogové pracovní postupy. Digitalizace je nástrojem, nikoliv řešením, respektive: „nejprve se nauč chodit, pak létat“, jak správně uvedl vědecký předseda akce prof. Dr. Thomas Bernhart.

Reklama
 • Bob Ganley, generální ředitel společnosti Ivoclar Vivadent, otevřel sympozium společně s Gernotem Schullerem, ředitelem společnosti Ivoclar Vivadent pro Rakousko a Východní Evropu – zahájení a program sympozia sledovalo bezmála 1400 účastníků

  Bob Ganley, generální ředitel společnosti Ivoclar Vivadent, otevřel sympozium společně s Gernotem Schullerem, ředitelem společnosti Ivoclar Vivadent pro Rakousko a Východní Evropu – zahájení a program sympozia sledovalo bezmála 1400 účastníků

 • Dr. Laurent Schenck, vedoucí ředitel Globální komunikace a strategie Ivoclar Vivadent a přednášející, Gernot Schuller a vědecký předseda prof. Dr. Thomas Bernhart, provedli diváky programem s velkou dávkou šarmu

  Dr. Laurent Schenck, vedoucí ředitel Globální komunikace a strategie Ivoclar Vivadent a přednášející, Gernot Schuller a vědecký předseda prof. Dr. Thomas Bernhart, provedli diváky programem s velkou dávkou šarmu

 • Dychtivý zájem o workshopy na ICDE a na živém demo stánku

  Dychtivý zájem o workshopy na ICDE a na živém demo stánku

 • Týmový přístup vede k úspěchu – prof. Dr. Irena Sailerová a Vincent Fehmer informovali o svých zkušenostech

  Týmový přístup vede k úspěchu – prof. Dr. Irena Sailerová a Vincent Fehmer informovali o svých zkušenostech

Publikováno: StomaTeam 1/2018

Přečtěte si také:
CEREC Tessera – pokročilý lithium disilikát

26. 11. 2021 | Dr. Dennis J. Fasbinder

CEREC Tessera – pokročilý lithium disilikát Číst více >

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
Profesní ekzém v dentálním prostředí Články
Profesní ekzém v dentálním prostředí

23. 9. 2020 | Novinky

Zdravím celý odborný dentální tým. V jednom z minulých vydání časopisu StomaTeam 6/2018 jsem vás v článku „Když je váš život tak trochu psycho“...

Detail příspěvku

Řešení EdgeEndo Články
Řešení EdgeEndo

23. 8. 2021 | Novinky

Společnost Henry Schein, jeden z největších světových dodavatelů strojových NiTi kořenových nástrojů, úspěšně nabízí portfolio...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.