StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Zprávy z firem > Moje cesta ke Guided Biofilm Therapy

Moje cesta ke Guided Biofilm Therapy

19. 9. 2019 | Faye Donald, Velká Británie

V tuto chvíli sedím v malé kavárně s výhledem na rozlehlé a překrásné Ženevské jezero. Je mrazivé únorové odpoledne, přesto jsem si vybrala stůl venku. Usrkávám červené víno a na levé straně teplého zimního kabátu mám odznak, který jsem dostala při nedávné návštěvě centrály EMS. Je na něm: „I Feel Good“.


Usmívám se pro sebe, když si vzpomenu na svoji dosavadní cestu, o které jsem si myslela, že je téměř u konce, než mě nečekaně dovedla na další. Představte si to: Zhruba před 14 lety jsem dostudovala dentální hygienu a myslela jsem si, že jsem se profesně dostala nejdál, kam jsem mohla, byla jsem poctivá, pracovitá, laskavá a dobrá ve své práci. Byla jsem díky tomu úspěšná? Nebo byla jsem díky tomu skutečně dobrá?

Bylo to těžké. Praxe byla dřina, bitva. Směrnice se zpřísňovaly, na vše bylo stále méně času a snižoval se rozpočet. Snažila jsem se zůstat motivovaná a obávám se, že stejně to pociťovali i pacienti. Připadalo mi, že nástrojů k ošetření aktivních parodontálních onemocnění mám dostatek, stejně jako rad ze všech koutů, ale jak si udržet pacienty bylo něco, na co se nikdo nezaměřoval. Potřebovala jsem podpořit, v případě potřeby ustoupit a doufat v to nejlepší.

Ve světě stomatologie se ale něco přihodilo – něco, co bylo dlouho odkládáno, a to změna v metodách našich ošetření. Sledovali jsme bolestně pomalý pokles frekvence používání ručních nástrojů, nahrazovaného minimálně invazivními způsoby léčby. Po změně myšlení ohledně toho, co nás učili, jsme opatrně vystoupili ze stínů staromódních metod ošetření a přijali moderní, předem promyšlený přístup zakládající se na výsledcích, zaměřený na pacienta. A najednou jsme diskutovali o biofilmu místo o zubním kameni. Před odstraňováním zubního kamene jsme začali poskytovat pokyny k orální hygieně. Před našima očima došlo k revoluci.

AIRFLOW jsem začala používat, když jsem změnila své pracovní postupy a rychle jsem ho ocenila. Brzy jsem používala AIRFLOW u každého pacienta a viděla jsem čistější ústa a šťastnější pacienty. I když jsem jej zpočátku používala kvůli výhodám při odstraňování skvrn, nastudovala jsem si jeho další přednosti a hlavně jsem se zaměřila na studie věnované použití subgingiválních prášků. Stále více jsem s ním experimentovala a zdálo se, že nedělá nic špatného. Pacienti toho využili a začali jeho použití vyžadovat, protože viděli a pociťovali rozdíl z první ruky.

Pacienti se začali objednávat konkrétně ke mně, protože po šetrném ošetření pomocí AIRFLOW měli ve svých ústech lepší pocit než kdykoli předtím. Po mém ošetření měli nižší skóre krvácivosti a čistější ústa. Mně se zvýšilo sebevědomí v souvislosti s tím, jak jsem stále lépe poznávala rozsah klinického použití, které může mé AIRFLOW nabídnout, začala jsem jej používat v obtížně přístupných oblastech, dříve prakticky nedostupných, v oblastech periimplantitidy, s nimiž jsem si dříve nevěděla rady. Zjistila jsem, že se na ně již nedívám jako na problém, protože jsem znala řešení. Najednou jsem pociťovala uspokojení, dychtivost a nadšení ze své práce.

Čím více jsem AIRFLOW používala, tím větší dojem na mě dělal. Doba ošetření se zkracovala, a přesto se výsledky ošetření lepšily. Byla jsem oslněna potenciálem AIRFLOW a vyhlídkou na to, jak daleko bychom mohli dojít. Zdálo se však, že neexistuje přesně daný směr, kdy použít AIRFLOW tak, aby bylo co nejlépe využito. Experimentovala jsem, ale připadalo mi to neuspořádané. Téměř chaotické.

Pak byla v roce 2015 představena metoda ošetření Guided Biofilm Therapy (GBT). Jako zastánce AIRFLOW mě společnost EMS pozvala do Švýcarska, abych byla svědkem této dlouho očekávané koncepce. Seděla jsem v přednáškové místnosti a bylo to jako objevit svatý grál. Toto byl postup, který nám všem chyběl. Sledovala jsem prezentace předních světových odborníků, kteří objevili úspěch AIRFLOW. Nejprve jsem byla ohromena tím, že mám vystupovat na stejném pódiu, ale když ukazovali své klinické případy, zjistila jsem, že moje výsledky se podobaly těm jejich.

Když přišla řada na moji prezentaci, byla jsem pyšná, že mohu ukázat svoji práci. Hrdě jsem se postavila a řekla jim, co jsem věděla. AIRFLOW byl společným jmenovatelem, mostem, který propojoval zubní lékaře a hygienistky. Po návratu do ordinace jsem pracovala s novou sebedůvěrou. Přijala jsem protokol GBT a přidala vlastní nápady. Již jsem nemluvila o onemocněních, ale o prevenci. Cítila jsem se posílená a motivovaná, a totéž cítili i moji pacienti.

Navázala jsem kontakt s ordinací, kterou nedávno koupil mladý a nadšený zubní lékař, který hledal někoho, kdo by oživil jeho oddělení dentální hygieny, dosud zaměřené na odstraňování zubního
kamene po jednotlivých kvadrantech. V té době měl na hygienická sezení rezervovaná jen úterní odpoledne a ani ta se mu nedařilo zaplnit. Ordinace přicházela o peníze a skutečně bojovala o přežití.

Představila jsem koncepci GBT novému vedoucímu, který měl vizi, že vytvoří zubní ordinaci zaměřenou hlavně na prevenci a profylaxi. Dalo mu velkou práci mi uvěřit a investovat do zařízení AIRFLOW, především díky skepticismu celého oddělení. Během 12 týdnů jsme však z jednoho zpola plného odpoledne týdně docílili dvou celých dnů objednaných sezení orální hygieny. Po šesti měsících jsme měli kapacitu pro orální hygienu na tři dny v týdnu. Inzerovali jsme, kde se dalo a měli jsme reklamní dny bezplatného ošetření pomocí AIRFLOW a GBT, abychom zvýšili povědomí pacientů a přispěli na charitu. Náš první den „Zastavte se na ošetření pomocí AIRFLOW zdarma“ měl obrovský úspěch, místní fi rmy darovaly ceny do tomboly a z naší čekárny probíhalo v místních médiích živé vysílání. Byl to nepopsatelný úspěch.

V tento „den zdarma“ jsem provedla ošetření pomocí AIRFLOW u 34 nových pacientů. Bylo to 34 lidí, kteří by jinak nejspíš pohodlí a bezbolestné výsledky poskytované AIRFLOW nezažili. Rok poté je 23 z těchto 34 pacientů našimi pravidelnými platícími pacienty. Kdo ví, kolik dalších pacientů jsme získali díky vlivu lidí, kteří se zmínili o našem přístupu a bezbolestných ošetřeních.

Mne to motivovalo k tomu, abych se podělila o své znalosti a šířila potenciál GBT mezi další hygienistky ve Velké Británii. Zaregistrovala jsem se na sociální sítě a rychle si udělala jméno na fóru hygienistek jako guru AIRFLOW. Rychle a hojně se objevily žádosti o vedení kurzů a začala jsem cestovat křížem krážem po celé zemi s praktickými ukázkami, výukou a sněním o GBT.

K mému naprostému šoku a úžasu jsem v listopadu 2017 získala na Oral Health Awards cenu Nejlepší dentální hygienistka. Byla jsem překvapena a poctěna, a přijala cenu s hrdostí a věnovala ji neuvěřitelným lidem, kteří vyvinuli AIRFLOW do podoby, v jaké dnes je.

Život mnoha dentálních hygienistek v praktických zubních ordinacích ve Velké Británii je vyčerpávající. Nejsou neobvyklá dvacetiminutová sezení a dostat do nich vyšetření, motivování pacienta, odstranění zubního kamene v celých ústech, leštění a pokyny pro domácí péči je za tuto dobu velice obtížné, díky čemuž ztrácí motivaci hygienistky i pacienti. Nemusí to tak být. GBT změnilo moji klinickou praxi a může ji změnit i u jiných. Zajdu až tak daleko, že řeknu, že jsem nyní k nepoznání od hygienistky, kterou jsem byla před pěti lety. Moje sezení jsou pravidelná, řízená, a co je nejdůležitější, úplná. Ošetření provádím bez kompromisů a na nejvyšší úrovni. A co je nejdůležitější, moji pacienti se cítí být podporováni a motivováni starat se o své orální zdraví. Mám pocit, že je vše pod kontrolou, mě to inspiruje a jak říká EMS: „I Feel Good“!

Budoucnost

Podle mého názoru právě probíhá nová revoluce: vzestup AIRFLOW a GBT. Můj úkol spočívá ve sdílení těchto znalostí, dovedností a zkušeností a v poskytování takových nástrojů dentálním hygienistkám, které jsou těmi nejlepšími. Zvu hygienistky do své ordinace, kde se mohou zdarma dívat a učit se, než se jim vrátí nadšení pro vlastní práci. Nepřestanu, dokud každá jedna hygienistka ve Velké Británii neuslyší o GBT a nezaložím první čistě GBT praxi ve Velké Británii. A pak se pustím do Ameriky! Jen mě sledujte…

Publikováno: StomaTeam 5/2019

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
Můstek Prettau Bridge zhotovený technikou Double Screw Články
Můstek Prettau Bridge zhotovený technikou Double Screw

11. 5. 2023 | Zprávy z firem

Počáteční situace: Pacient vykazoval dobré celkové zdraví, ačkoliv byl silný...

Detail příspěvku

Poskytněte pomoc zdravotníkům na Ukrajině Články
Poskytněte pomoc zdravotníkům na Ukrajině

9. 8. 2023 | Zprávy z firem

Neupotřebitelný zdravotnický materiál (před expirací, po expiraci, změna norem a další) může zachránit životy! Máte...

Detail příspěvku

Světová špička v implantologii poprvé v Praze Články
Světová špička v implantologii poprvé v Praze

27. 2. 2024 | Zprávy z firem

Hlavním řečníkem kongresu, který nese téma Implantáty v estetické zóně, bude uznávaný implantolog Ueli Grunder.

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.