StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Moje cesta ke Guided Biofilm Therapy

Moje cesta ke Guided Biofilm Therapy

19. 9. 2019 | Faye Donald, Velká Británie

V tuto chvíli sedím v malé kavárně s výhledem na rozlehlé a překrásné Ženevské jezero. Je mrazivé únorové odpoledne, přesto jsem si vybrala stůl venku. Usrkávám červené víno a na levé straně teplého zimního kabátu mám odznak, který jsem dostala při nedávné návštěvě centrály EMS. Je na něm: „I Feel Good“.


Usmívám se pro sebe, když si vzpomenu na svoji dosavadní cestu, o které jsem si myslela, že je téměř u konce, než mě nečekaně dovedla na další. Představte si to: Zhruba před 14 lety jsem dostudovala dentální hygienu a myslela jsem si, že jsem se profesně dostala nejdál, kam jsem mohla, byla jsem poctivá, pracovitá, laskavá a dobrá ve své práci. Byla jsem díky tomu úspěšná? Nebo byla jsem díky tomu skutečně dobrá?

Bylo to těžké. Praxe byla dřina, bitva. Směrnice se zpřísňovaly, na vše bylo stále méně času a snižoval se rozpočet. Snažila jsem se zůstat motivovaná a obávám se, že stejně to pociťovali i pacienti. Připadalo mi, že nástrojů k ošetření aktivních parodontálních onemocnění mám dostatek, stejně jako rad ze všech koutů, ale jak si udržet pacienty bylo něco, na co se nikdo nezaměřoval. Potřebovala jsem podpořit, v případě potřeby ustoupit a doufat v to nejlepší.

Ve světě stomatologie se ale něco přihodilo – něco, co bylo dlouho odkládáno, a to změna v metodách našich ošetření. Sledovali jsme bolestně pomalý pokles frekvence používání ručních nástrojů, nahrazovaného minimálně invazivními způsoby léčby. Po změně myšlení ohledně toho, co nás učili, jsme opatrně vystoupili ze stínů staromódních metod ošetření a přijali moderní, předem promyšlený přístup zakládající se na výsledcích, zaměřený na pacienta. A najednou jsme diskutovali o biofilmu místo o zubním kameni. Před odstraňováním zubního kamene jsme začali poskytovat pokyny k orální hygieně. Před našima očima došlo k revoluci.

AIRFLOW jsem začala používat, když jsem změnila své pracovní postupy a rychle jsem ho ocenila. Brzy jsem používala AIRFLOW u každého pacienta a viděla jsem čistější ústa a šťastnější pacienty. I když jsem jej zpočátku používala kvůli výhodám při odstraňování skvrn, nastudovala jsem si jeho další přednosti a hlavně jsem se zaměřila na studie věnované použití subgingiválních prášků. Stále více jsem s ním experimentovala a zdálo se, že nedělá nic špatného. Pacienti toho využili a začali jeho použití vyžadovat, protože viděli a pociťovali rozdíl z první ruky.

Pacienti se začali objednávat konkrétně ke mně, protože po šetrném ošetření pomocí AIRFLOW měli ve svých ústech lepší pocit než kdykoli předtím. Po mém ošetření měli nižší skóre krvácivosti a čistější ústa. Mně se zvýšilo sebevědomí v souvislosti s tím, jak jsem stále lépe poznávala rozsah klinického použití, které může mé AIRFLOW nabídnout, začala jsem jej používat v obtížně přístupných oblastech, dříve prakticky nedostupných, v oblastech periimplantitidy, s nimiž jsem si dříve nevěděla rady. Zjistila jsem, že se na ně již nedívám jako na problém, protože jsem znala řešení. Najednou jsem pociťovala uspokojení, dychtivost a nadšení ze své práce.

Čím více jsem AIRFLOW používala, tím větší dojem na mě dělal. Doba ošetření se zkracovala, a přesto se výsledky ošetření lepšily. Byla jsem oslněna potenciálem AIRFLOW a vyhlídkou na to, jak daleko bychom mohli dojít. Zdálo se však, že neexistuje přesně daný směr, kdy použít AIRFLOW tak, aby bylo co nejlépe využito. Experimentovala jsem, ale připadalo mi to neuspořádané. Téměř chaotické.

Pak byla v roce 2015 představena metoda ošetření Guided Biofilm Therapy (GBT). Jako zastánce AIRFLOW mě společnost EMS pozvala do Švýcarska, abych byla svědkem této dlouho očekávané koncepce. Seděla jsem v přednáškové místnosti a bylo to jako objevit svatý grál. Toto byl postup, který nám všem chyběl. Sledovala jsem prezentace předních světových odborníků, kteří objevili úspěch AIRFLOW. Nejprve jsem byla ohromena tím, že mám vystupovat na stejném pódiu, ale když ukazovali své klinické případy, zjistila jsem, že moje výsledky se podobaly těm jejich.

Když přišla řada na moji prezentaci, byla jsem pyšná, že mohu ukázat svoji práci. Hrdě jsem se postavila a řekla jim, co jsem věděla. AIRFLOW byl společným jmenovatelem, mostem, který propojoval zubní lékaře a hygienistky. Po návratu do ordinace jsem pracovala s novou sebedůvěrou. Přijala jsem protokol GBT a přidala vlastní nápady. Již jsem nemluvila o onemocněních, ale o prevenci. Cítila jsem se posílená a motivovaná, a totéž cítili i moji pacienti.

Navázala jsem kontakt s ordinací, kterou nedávno koupil mladý a nadšený zubní lékař, který hledal někoho, kdo by oživil jeho oddělení dentální hygieny, dosud zaměřené na odstraňování zubního
kamene po jednotlivých kvadrantech. V té době měl na hygienická sezení rezervovaná jen úterní odpoledne a ani ta se mu nedařilo zaplnit. Ordinace přicházela o peníze a skutečně bojovala o přežití.

Představila jsem koncepci GBT novému vedoucímu, který měl vizi, že vytvoří zubní ordinaci zaměřenou hlavně na prevenci a profylaxi. Dalo mu velkou práci mi uvěřit a investovat do zařízení AIRFLOW, především díky skepticismu celého oddělení. Během 12 týdnů jsme však z jednoho zpola plného odpoledne týdně docílili dvou celých dnů objednaných sezení orální hygieny. Po šesti měsících jsme měli kapacitu pro orální hygienu na tři dny v týdnu. Inzerovali jsme, kde se dalo a měli jsme reklamní dny bezplatného ošetření pomocí AIRFLOW a GBT, abychom zvýšili povědomí pacientů a přispěli na charitu. Náš první den „Zastavte se na ošetření pomocí AIRFLOW zdarma“ měl obrovský úspěch, místní fi rmy darovaly ceny do tomboly a z naší čekárny probíhalo v místních médiích živé vysílání. Byl to nepopsatelný úspěch.

V tento „den zdarma“ jsem provedla ošetření pomocí AIRFLOW u 34 nových pacientů. Bylo to 34 lidí, kteří by jinak nejspíš pohodlí a bezbolestné výsledky poskytované AIRFLOW nezažili. Rok poté je 23 z těchto 34 pacientů našimi pravidelnými platícími pacienty. Kdo ví, kolik dalších pacientů jsme získali díky vlivu lidí, kteří se zmínili o našem přístupu a bezbolestných ošetřeních.

Mne to motivovalo k tomu, abych se podělila o své znalosti a šířila potenciál GBT mezi další hygienistky ve Velké Británii. Zaregistrovala jsem se na sociální sítě a rychle si udělala jméno na fóru hygienistek jako guru AIRFLOW. Rychle a hojně se objevily žádosti o vedení kurzů a začala jsem cestovat křížem krážem po celé zemi s praktickými ukázkami, výukou a sněním o GBT.

K mému naprostému šoku a úžasu jsem v listopadu 2017 získala na Oral Health Awards cenu Nejlepší dentální hygienistka. Byla jsem překvapena a poctěna, a přijala cenu s hrdostí a věnovala ji neuvěřitelným lidem, kteří vyvinuli AIRFLOW do podoby, v jaké dnes je.

Život mnoha dentálních hygienistek v praktických zubních ordinacích ve Velké Británii je vyčerpávající. Nejsou neobvyklá dvacetiminutová sezení a dostat do nich vyšetření, motivování pacienta, odstranění zubního kamene v celých ústech, leštění a pokyny pro domácí péči je za tuto dobu velice obtížné, díky čemuž ztrácí motivaci hygienistky i pacienti. Nemusí to tak být. GBT změnilo moji klinickou praxi a může ji změnit i u jiných. Zajdu až tak daleko, že řeknu, že jsem nyní k nepoznání od hygienistky, kterou jsem byla před pěti lety. Moje sezení jsou pravidelná, řízená, a co je nejdůležitější, úplná. Ošetření provádím bez kompromisů a na nejvyšší úrovni. A co je nejdůležitější, moji pacienti se cítí být podporováni a motivováni starat se o své orální zdraví. Mám pocit, že je vše pod kontrolou, mě to inspiruje a jak říká EMS: „I Feel Good“!

Budoucnost

Podle mého názoru právě probíhá nová revoluce: vzestup AIRFLOW a GBT. Můj úkol spočívá ve sdílení těchto znalostí, dovedností a zkušeností a v poskytování takových nástrojů dentálním hygienistkám, které jsou těmi nejlepšími. Zvu hygienistky do své ordinace, kde se mohou zdarma dívat a učit se, než se jim vrátí nadšení pro vlastní práci. Nepřestanu, dokud každá jedna hygienistka ve Velké Británii neuslyší o GBT a nezaložím první čistě GBT praxi ve Velké Británii. A pak se pustím do Ameriky! Jen mě sledujte…

Publikováno: StomaTeam 5/2019

Reklama
Přečtěte si také:
S konáním veletrhu Pragodent 2021 i PDD se nadále počítá!

16. 3. 2021 | Věra Tautová, redakce časopisu StomaTeam

S konáním veletrhu Pragodent 2021 i PDD se nadále počítá! Číst více >
Články na podobné téma:
Jak naskenovat kopii snímatelné zubní náhrady Články
video
Jak naskenovat kopii snímatelné zubní náhrady

21. 10. 2020 | Novinky

Společnost 3Shape uvádí na trh novou značku skenerů pro zubní laboratoře Generation Red E, které jsou zdokonalenou verzí skenerů pro...

Detail příspěvku

Align Technology představuje novou generaci skenerů iTero Element Plus Series  Články
video
Align Technology představuje novou generaci skenerů iTero Element Plus Series 

5. 2. 2021 | Novinky

Nová generace skenerů a zobrazovacích technologií iTero Element Plus Series...

Detail příspěvku

Zubní souprava Planmeca Compact™ i5: Stvořeno pro maximální výkon a výdrž Články
Zubní souprava Planmeca Compact™ i5: Stvořeno pro maximální výkon a výdrž

20. 4. 2020 | Novinky

Při navrhování zubní soupravy Planmeca Compact™ i5 jsme měli na mysli pět nejdůležitějších prvků – design...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.