StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti

Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti

5. 6. 2019 | Ing. Ondřej Kosnar, provozní ředitel Microdent s.r.o.

Optimalizace výrobků obecně je jedním z klíčů k úspěchu. Dodávat na trh modernější, lepší nebo levnější výrobek je cílem většiny výrobců. V oblastech, jako jsou letectví, kosmonautika či automobilový průmysl, je to pak naprostá nezbytnost a výrobci v těchto oborech se předhánějí v uplatňování novinek. Samozřejmostí je pak pro tyto firmy hledání a intenzivní využívání nejnovějších technologií a uplatňování vynálezů v praxi.


Při výrobě kovových dílů je dnes běžně využíván 3D tisk, kdy je ve stroji kovový prášek taven pomocí výkonného laseru a díl se skládá postupně po vrstvách. Díky tomuto principu se otevírá obrovské pole nových možností v konstruované složitosti dílů. Vzhled nové generace dílů, které měly tu čest být zhotoveny uvedenou metodou, se liší od svých předchůdců tak, že je nemůžeme přehlédnout. Mají futuristické zaoblené tvary, proměnlivé síly stěn, obyčejné výztuhy vypadají jako chapadla chobotnice a jsou plné dutin, které dále snižují hmotnost dílů.

Kromě optimalizované konstrukce, která přesně reflektuje mechanické namáhání dílu a možnosti použitého materiálu, je velmi důležitá kvalita povrchu. Tento parametr má přímý vliv na životnost dílu a jeho funkčnost. Hrubý povrch může být po čase zdrojem trhlin, pokud je díl dynamicky namáhán, lopatky turbín musí být leštěné i proto, aby proudění plynu v turbíně fungovalo dokonale a bez zvýšeného odporu a zahřívání dílů. Čím hladší je povrch, tím vyšší je korozní odolnost. Jenže vyleštit tvarově složité díly může být poměrně náročné. Pokud se zvolí standardní postup mechanického broušení a následného leštění, je výrobní zařízení poměrně složité, náročné na seřizování a ve výsledku drahé. Nehledě na to, že dochází k úběru materiálu při vyhlazování povrchu a tím se zeslabuje konstrukce. Broušení i leštění je nerovnoměrné.

 • Před a po leštění

  Před a po leštění

 • Upevnění před leštěním

  Upevnění před leštěním

 • Proces leštění

  Proces leštění

 • Po vyleštění

  Po vyleštění

 • Chromkobaltové skelety před a po leštění

  Chromkobaltové skelety před a po leštění

Díly je možno po předchozím jemném obroušení leštit také elektrochemickým způsobem, kdy je celý díl ponořen do elektrolytické lázně a průchodem elektrického proudu je jeho povrch rozpouštěn, čímž dochází k vyrovnávání nerovností. Takové elektrochemické leštění je ale nevýhodné proto, že nekompromisně odplaví materiál i na místech, která jsou tvarově citlivá, otupí hrany, zakulatí ostré přechody apod. Výrobek je potom jako „ocucaný bonbón“. Chemikálie, které tvoří galvanický roztok jsou vesměs jedovaté.

Přečtěte si také:

Nové a výborně funkční řešení leštění kovových dílů nyní nabízí patentovaný systém DryLyte od výrobce DLyte, u nás zastoupeného společností Microdent s.r.o. Tento systém je založen na procesu leštění pomocí suchého elektrolytu. Tato unikátní technologie, ověnčená medailemi z průmyslových veletrhů, nabízí proces a výsledky, které doposud nebyly jinou technikou možné. Díky univerzálnosti metody a jejím vysoce přesným výsledkům lze DryLyte využít i v dalších oborech, jako je lékařství v oblasti chirurgických náhrad nebo dentální medicína.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Články na podobné téma:
Vysoce výkonné polymery Články
Vysoce výkonné polymery

4. 3. 2019 | Protetika

Cílem tohoto článku je ukázat možnost frézování polyetheretherketonu...

Detail příspěvku

Dárek pro naše předplatitele Články
nepřehlédněte
Dárek pro naše předplatitele

19. 11. 2019 | Novinky

Buďte mezi prvními 200 předplatiteli a získejte hodnotný dárek od StomaTeamu a veškeré další bonusy programu Klub StomaTeam KOMPLET...

Detail příspěvku

Dezinfekce nové generace – OZON Články
Dezinfekce nové generace – OZON

6. 5. 2020 | Novinky

V těžkých dobách jsme schopni nejrychleji nacházet nová a efektivní řešení různých problémů. Pandemie, která nás letos postihla, toho není výjimkou, a tak přestože ozonem se...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.