StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menuCZK0 
StomaTeam > Články > Novinky > Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti

Leštění stomatologických výrobků z kovů CoCr a Ti

Ing. Ondřej Kosnar, provozní ředitel Microdent s.r.o.

Optimalizace výrobků obecně je jedním z klíčů k úspěchu. Dodávat na trh modernější, lepší nebo levnější výrobek je cílem většiny výrobců. V oblastech, jako jsou letectví, kosmonautika či automobilový průmysl, je to pak naprostá nezbytnost a výrobci v těchto oborech se předhánějí v uplatňování novinek. Samozřejmostí je pak pro tyto firmy hledání a intenzivní využívání nejnovějších technologií a uplatňování vynálezů v praxi.


Při výrobě kovových dílů je dnes běžně využíván 3D tisk, kdy je ve stroji kovový prášek taven pomocí výkonného laseru a díl se skládá postupně po vrstvách. Díky tomuto principu se otevírá obrovské pole nových možností v konstruované složitosti dílů. Vzhled nové generace dílů, které měly tu čest být zhotoveny uvedenou metodou, se liší od svých předchůdců tak, že je nemůžeme přehlédnout. Mají futuristické zaoblené tvary, proměnlivé síly stěn, obyčejné výztuhy vypadají jako chapadla chobotnice a jsou plné dutin, které dále snižují hmotnost dílů.

Kromě optimalizované konstrukce, která přesně reflektuje mechanické namáhání dílu a možnosti použitého materiálu, je velmi důležitá kvalita povrchu. Tento parametr má přímý vliv na životnost dílu a jeho funkčnost. Hrubý povrch může být po čase zdrojem trhlin, pokud je díl dynamicky namáhán, lopatky turbín musí být leštěné i proto, aby proudění plynu v turbíně fungovalo dokonale a bez zvýšeného odporu a zahřívání dílů. Čím hladší je povrch, tím vyšší je korozní odolnost. Jenže vyleštit tvarově složité díly může být poměrně náročné. Pokud se zvolí standardní postup mechanického broušení a následného leštění, je výrobní zařízení poměrně složité, náročné na seřizování a ve výsledku drahé. Nehledě na to, že dochází k úběru materiálu při vyhlazování povrchu a tím se zeslabuje konstrukce. Broušení i leštění je nerovnoměrné.

  • Před a po leštění

    Před a po leštění

Díly je možno po předchozím jemném obroušení leštit také elektrochemickým způsobem, kdy je celý díl ponořen do elektrolytické lázně a průchodem elektrického proudu je jeho povrch rozpouštěn, čímž dochází k vyrovnávání nerovností. Takové elektrochemické leštění je ale nevýhodné proto, že nekompromisně odplaví materiál i na místech, která jsou tvarově citlivá, otupí hrany, zakulatí ostré přechody apod. Výrobek je potom jako „ocucaný bonbón“. Chemikálie, které tvoří galvanický roztok jsou vesměs jedovaté.

Nové a výborně funkční řešení leštění kovových dílů nyní nabízí patentovaný systém DryLyte od výrobce DLyte, u nás zastoupeného společností Microdent s.r.o. Tento systém je založen na procesu leštění pomocí suchého elektrolytu. Tato unikátní technologie, ověnčená medailemi z průmyslových veletrhů, nabízí proces a výsledky, které doposud nebyly jinou technikou možné. Díky univerzálnosti metody a jejím vysoce přesným výsledkům lze DryLyte využít i v dalších oborech, jako je lékařství v oblasti chirurgických náhrad nebo dentální medicína.

Ve výrobě protetických konstrukcí se tato nová metoda uplatní při dokončování korunkových a můstkových konstrukcí s redukovanou vestibulární ploškou, u kterých je třeba vyleštit kovový povrch promodelovaných okluzních a orálních ploch, skeletových náhrad složitých tvarů apod. Zařízení je univerzální, a tak v něm lze leštit i různé druhy kovů, v dentálním oboru je to CoCr i titan, v dalších oborech se využije možnost leštění hliníku, nerezových ocelí, uhlíkových ocelí či speciálních slitin Inconel, šperkaři mohou stroj využít v modifikované verzi pro leštění drahých kovů a jejich slitin.

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯

Publikováno: StomaTeam 3/2019

Ing. Ondřej Kosnar, provozní ředitel Microdent s.r.o.
Rotor turbínky Vaše inzerce

Prodám/Koupím - ordinace

Rotor turbínky

další inzeráty

Články na podobné téma:
VITA VIONIC Články
VITA VIONIC

22. 3. 2018 | Novinky

Zhotovení náhrad stiskem tlačítka. Žena ve věku 75 let se dostavila se svými totálními náhradami ...

Detail příspěvku

11. výroční kongres ČADE Články
11. výroční kongres ČADE

28. 6. 2018 | Novinky

V sobotu 2. 6. 2018 se v Praze konal tradiční výroční kongres České akademie dentální estetiky ...

Detail příspěvku

Nárůst onemocnění v okolí implantátů Články
Nárůst onemocnění v okolí implantátů

17. 11. 2016 | Implantologie

Cílem je shrnout základní doporučení metod léčby...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
Nejste přihlášen/a

přihlásit     registrovat