StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Jaká je vaše nejoblíbenější barva? Rychlý průvodce eloxováním povrchu.

Jaká je vaše nejoblíbenější barva? Rychlý průvodce eloxováním povrchu.

27. 5. 2020 | Nobel Biocare, Švýcarsko

Povrchové vlastnosti jsou klíčové, pokud jde o reakci na implantát a abutment, který umístíte do těla vašeho pacienta.1, 2 Mohou nakonec rozhodnout o tom, zda bude vaše mise s ohledem na tkáňovou integraci úspěšná nebo selže, a to jak z hlediska raného hojení, tak dlouhodobé stability.3 To je důvod, proč je tak důležitá povrchová úprava zvolená vaším výrobcem implantátu nebo abutmentu: jejich technika výroby určuje klíčové povrchové vlastnosti. Navzdory významu povrchových úprav může být rozdíl pouhým okem téměř neviditelný – obvykle mají povrchy implantátů odstín šedé barvy, vhledem k procesu ošetření jejich povrchu. Nedávno vyvinuté eloxované povrchy Xeal a TiUltra však poznáte podle výrazné zlaté barvy. Toto zbarvení nebylo vytvořeno jen kvůli vzhledu – ten je vedlejším produktem našich technologických pokroků s cílem vytvořit různé vlastnosti povrchu implantátu pro různou tkáňovou integraci – od měkkých tkání po kortikální kost a spongiózní kost. Eloxování může dodat titanu celé spektrum barev, záleží na vlastnostech povrchu, který vytváří.


Co je eloxování?

Eloxování (anodizace) je elektrochemický proces používaný k úpravě titanového (nebo i jiného kovového) povrchu. Ačkoli titan poskytuje vysokou pevnost a přilnavost buněk, je to oxidová vrstva vznikající na jeho povrchu při vystavení působení vzduchu, která umožňuje připojení tkání.4 Zatímco subtraktivní povrchová technologie (jako je pískování a/nebo leptání kyselinou) materiál odstraňuje za účelem vytvoření hrubého povrchu, eloxování dělá opak – zvětšuje tloušťku (a tím také barvu) oxidové vrstvy. Základní proces je následující: Umístíme implantát do elektrolytické tekutiny a tekutinu vystavíme elektrickému napětí, což z implantátu udělá anodu. V souvislosti s tím, jak je napětí postupně intenzivnější a působí déle, oxidová vrstva se rozšiřuje na tloušťku až 10000 nm.5 Měnící se tloušťka oxidové vrstvy mění také interferenci světla a povrch tedy v závislosti na tloušťce oxidové vrstvy vykazuje různé barevné spektrum. Je-li dosaženo kritického napětí, objeví se jiskry (eloxování jiskrami), oxid se začne rozkládat a vytváří ještě větší povrchovou drsnost v podobě útvarů ve tvaru sopouchů.6 Barva se poté vrátí na šedou, ale s matným povrchem.

Proč zlatý odstín?

Naše povrchová úprava abutmentů Xeal a objímky implantátů TiUltra nebyla uzpůsobena jen kvůli vzhledu. Barva na abutmentu a objímce implantátu nicméně může mít své výhody: Studie prokázaly, že změnou barvy abutmentu ze šedé na žlutou nebo růžovou lze dosáhnout lepšího vzhledu měkkých tkání.7–10 Zlatý odstín je ale v podstatě důsledkem doby působení a napětí potřebného pro vytvoření povrchového reliéfu a chemického složení povrchu, které je navrženo speciálně kvůli optimalizaci připojení tkání k objímce implantátu a abutmentu.

V případě abutmentu studie prokázaly, že:

  • Oxidovaný nanostrukturovaný povrch více stimuluje přilnutí gingiválních fibroblastů než čistě obráběný povrch11, 12
  • Oxidovaný povrch umožňuje lepší připojení epitelových buněk než čistě obráběný povrch13, 14
  • Menší drsnost povrchu snižuje ukládání plaku15–17

V případě objímky implantátu je důležité minimalizovat úbytek okrajové kosti.18 Čistě obráběné povrchy s jen malou drsností vykazují úbytek kosti po více než deseti letech funkce19 – minimální až střední drsnost může ve srovnání s hladkými povrchy úbytek okrajové kosti zredukovat.20, 21 Na základě důkazů dokládajících výhody hladkého, eloxovaného, nanostrukturovaného abutmentu a minimálně drsné, eloxované, nanostrukturované objímky implantátu byla námi používaná metoda eloxování vyladěna ještě více. Výsledek? Spolu s požadovaným povrchovým reliéfem a chemickým složením povrchu jsme dosáhli zlatého odstínu povrchu.

Jemně doladěné eloxování – to je více než drsnost

Společnost Nobel Biocare má dvě desetiletí zkušeností s technologií eloxování. Po původním přechodu od obráběných k eloxovaným implantátům byl dopad na počty raných selhání zavedených implantátů skutečně pozoruhodný: v horní čelisti z 11,4 % na pouhých 2,1 %*.22 Pokud jde o dlouhodobou úspěšnost, vykazoval eloxovaný povrch také podstatně vyšší míru úspěšnosti po dobu deseti a více let než povrchy jiných značek.19 Náš další vývoj dnes nestojí jen na drsnosti, ale také na chemickém složení, ultrahydrofilitě a ochraně povrchu.

*Průměrná míra selhání obráběných implantátů 1986–2002 ve srovnání s eloxovanými implantáty TiUnite 2003–2011.

Reklama
  • © Nobel Biocare Services AG, s laskavým svolením dr. Giacoma Fabbriho

    © Nobel Biocare Services AG, s laskavým svolením dr. Giacoma Fabbriho

  • © Nobel Biocare Services AG, s laskavým svolením dr. Giacoma Fabbriho

    © Nobel Biocare Services AG, s laskavým svolením dr. Giacoma Fabbriho

Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
2 tipy, jak úspěšně zvládnout koronavirovou krizi Články
2 tipy, jak úspěšně zvládnout koronavirovou krizi

23. 4. 2020 | Novinky

S příchodem koronaviru skončilo nejlepší ekonomické období v historii. Lidé nyní šetří na všem, zuby nevyjímaje. Zubní laboratoře, které hospodařily bez...

Detail příspěvku

Moderní postupy, atraumatické extrakce Články
Moderní postupy, atraumatické extrakce

3. 1. 2021 | Novinky

Pacienti a ostatní kolegové se mě často ptají: „Jak jste to dokázal tak bezbolestně?“ a mojí typickou odpovědí je, že to bylo kouzlo velkého Houdiniho...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.