StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Intraorální skener Planmeca odhaluje odvěká tajemství přírody

Intraorální skener Planmeca odhaluje odvěká tajemství přírody

Sanna Tolmunenová | Překlad: Aleksandra Nyholmová | Fotografie: Juha Kienanen

Intraorální skener Planmeca je novým oblíbeným nástrojem mnoha vědců, kteří se snaží odhalit tajemství přírody. Vědci oceňují zejména kompaktní velikost přístroje Planmeca PlanScan®, jeho přesnost a rychlost, které z něj dělají ideální nástroj pro digitalizaci vzorků.

Výzkumník Henry Pihlstrom drží v ruce malou lebku netopýra a ukazuje jeho drobné špičáky. Finské muzeum historie přírody (The Finnish Museum of Natural History) je známé svou sbírkou koster, která slouží jako zdroj inspi­race zájemcům všech věkových kategorií. Tentokrát se vydáváme na soukromou prohlídku muzea a také nahlédneme do zákulisí přípravy expozice, do sbírky kostí, kterou muzeum disponuje.

Vypravili jsme se do muzea udělat rozhovor s technikem muzea Janne Granrothem o muzejních sbírkách a jejich účelu. Janne Granroth nás vede bludištěm chodeb do chladného depozitáře pod budovou muzea. Zapínám si kabát, ale oba výzkumníci, Henry Pihlström i Janne Granroth, si chladu nevšímají a v tričkách s krátkými rukávy se noří do pokladů sbírky, které chladný vzduch chrání. Dívám se na kosti kolem sebe a myslím na to, že by mě ani ve snu nenapadlo, že mě práce pro společnost Planmeca zavede až sem.
 
Výzkumníky přivedl ke skeneru Planmeca tuleň kroužkovaný
Ale co přivádí v chladném podzimním dni nás ze společnosti Planmeca do tohoto muzea? Pojďme se na chvíli vrátit kousek v čase. Na jaře 2015 zavolal Jukka Jernvall, uznávaný odborník na evoluční vývojovou biologii z Helsinské univerzity, do společnosti Planmeca. Potřeboval přístroj, který by mu pomohl v jeho výzkumu.

Jukka Jernvall je známý především svou revoluční studií o evoluci zubů. Podle něj jsou zuby „okénkem do minulosti staré milióny let". V době, kdy kontaktoval společnost Planmeca, se svým týmem prováděl výzkum historie tuleňů kroužkovaných z jezera Saimaa a vývoj jejich zubů.

Z tohoto důvodu potřeboval digitálně zaznamenat získané sady zubů, ale tehdy dostupné přístroje byly pomalé a s přesností to také nebyla žádná sláva. Jukka Jernvall proto zavolal do společnosti Planmeca, aby požádal o intraorální skener Planmeca PlanScan®.

Brzy zjistil, že skener Planmeca PlanScan® je rychlý a přesný a že díky jeho kompaktním rozměrům jej lze snadno přenášet na různá místa výzkumu. Odborníci společnosti Planmeca také ve spolupráci s univerzitou upravili software Planmeca Romexis® tak, aby vyhovoval zubům tuleňů kroužkovaných, které jsou pravda poněkud odlišné od lidských.

Díky této spolupráci se otevřely nové možnosti pro využití intraorálního skeneru a mezi vědci se tato informace brzy rozšířila. Od té doby našel skener Planmeca PlanScan® uplatnění v paleontologii, která zkoumá prehistorický život prostřednictvím fosilií, při výzkumu zubů pandy velké, zubů vyhynulých jeskynních medvědů, medvědů ledních a dokonce i myší a prasat.

Dnes mnoho finských paleontologů při své práci používá přístroje Planmeca pro 3D zobrazování a software Planmeca, což v tomto oboru budí mezinárodní zájem. A je to přesně tento fascinující obor, který nás nyní přivedl do sbírky kostí Muzea přírodní historie. 

Digitalizace výzkumu fosilií
Z bedny poblíž vyčuhuje obrovské paroží losa. Skoro by člověk čekal, že se z bedny vynoří celý los, ale kosti zůstávají nehybné.

„Máme v naší sbírce vzorky všech skupin obratlovců," říká Jane Granroth. „Najdete tady ryby, plazy, obojživelníky, ptáky i kosti savců, kterých je většina. U mnoha druhů máme jen lebku, ale některé kostry jsou kompletní. U některých dokonce zůstala zachována i kůže."

Nahlédnu do další místnosti, kde na mě vykoukne kůže pandy červené. Henry Pihlström se ptá, co bychom si rádi vyfotografovali, a vytahuje přitom ze sbírky nějaké opičí lebky. Mezitím Janne Granroth vytáhl lebku běluhy mořské, jejíž prázdné oční důlky na mě hledí s napjatým očekáváním.

„Vzorky zde jsou určeny pro výzkum, univerzitní vzdělávání a pro získávání informací obecně, ale zejména mají význam pro vědce. Ti přicházejí sem dolů, aby je zkoumali nebo snímali pomocí vašich zařízení," popisuje Janne Granroth.

Lebka netopýra, kterou nám ukazuje Henry Pihlström, je jedním ze vzorků, které byly naskenovány přístrojem Planmeca PlanScan®. Lebky nejmenších netopýrů jsou tak malé, že je většina skenerů nedokáže nasnímat, nicméně skener Planmeca si poradí i zde. Lebka netopýra čeledi listonosovitých je tak drobná, že se zdá, že patří spíše na zeď domečku pro panenky než do hrůzostrašných příběhů o upírech, a ruka, která ji drží, se zdá v porovnání s ní obrovská.

„Mnoho výzkumníků, kteří k nám přijdou, pracuje s vašimi přístroji. Doufáme, že se nám jednoho dne podaří digitalizovat celou naši sbírku," říká Janne Granroth. „V ideálním případě nakonec vytvoříme on-line katalog, kde bude pod jednotlivými čísly vzorků k dispozici jejich digitalizovaný otisk. Mohli bychom tak své materiály sdílet s výzkumníky z celého světa."

  • Výzkumnice Jacqueline Moustakas-Verhoová skenuje zuby vyhynulého jeskynního medvěda

    Výzkumnice Jacqueline Moustakas-Verhoová skenuje zuby vyhynulého jeskynního medvěda

  • Výzkumnice Jacqueline Moustakas-Verhoová skenuje zuby vyhynulého jeskynního medvěda

    Výzkumnice Jacqueline Moustakas-Verhoová skenuje zuby vyhynulého jeskynního medvěda

Publikováno: StomaTeam 2/2018

Přečtěte si také:

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Sanna Tolmunenová
Překlad: Aleksandra Nyholmová | Fotografie: Juha Kienanen
Články na podobné téma:
LED světelné zdroje ve stomatologii Články
LED světelné zdroje ve stomatologii

2. 5. 2018 | Novinky

OP lampy stomatologických souprav jsou dnes již standardně osazovány LED ...

Detail příspěvku

Ivoclar Vivadent zve na sympozium Competence in Esthetics 2019 Články
Ivoclar Vivadent zve na sympozium Competence in Esthetics 2019

18. 6. 2019 | Novinky

V roce 2019 se Ivoclar Vivadent vrací do města, kde vše začalo...

Detail příspěvku

Zubní pasta APAPRO® Články
Zubní pasta APAPRO®

20. 11. 2019 | Novinky

APAPRO® je vysoce účinná zubní pasta jak pro profesionální, tak pro domácí použití. Obsahuje vysokou koncentraci...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.