StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > CEREC Primescan – klinický případ

CEREC Primescan – klinický případ

PR, Dentsply Sirona

Dělejte perfektní skeny s CEREC Primescan a získejte čas pro věci, které jsou skutečně důležité pro Vaše pacienty.


V praxi, kde byly digitální technologie upřednostňovány již od počátku, jsou nová zařízení spíše radostí než  povinností. A to je důvod, proč byla Dr. Bernhild-Elke Stamnitz z Langenu v Německu nadšena, že je jedním z prvních zubních lékařů, kteří si mohli při každodenní práci vyzkoušet CEREC Primescan – nový intraorální skener od Dentsply Sirona. Jako trenérka CEREC je již dobře seznámena s digitálním otiskováním, ale již od prvních zkušeností s přístrojem je přesvědčena, že CEREC Primescan představuje obrovský posun v kvalitě.
„Jednoduše miluji nové technologie,“ vysvětluje Dr. Bernhild-Elke Stamnitz. Má svou vlastní plně digitální praxi, kterou provozuje v Lagenu již od roku 2004. Během svých studií v Heidelbergu se poprvé setkala s CAD/CAM technologiemi v zubním lékařství. „V té době ještě měly daleko k dokonalosti, ale myšlenka to podle mého názoru byla průlomová,“ říká. „Zatímco v počátcích digitálního otiskování jsme se neustále ptali, u kterých indikací jej můžeme použít, dnes se ptáme: Kdy jej nelze použít?”
Pro Dr. Stamnitz jsou výhody jasné. „Především, je to jednoduše rychlejší,” vysvětluje. „Jen vezměte v úvahu kroky celého procesu otiskování: Rozložit lžíce různých velikostí, vyzkoušet je a vybrat vhodnou velikost. Následně vybrané lžíce připravit k použití. Zvolit vhodný materiál pro otiskování, který však nemusí napoprvé fungovat optimálně, a v tom případě je nutno některé kroky opakovat. To vše odpadá, pokud používáte digitální otiskování.” Zubní lékařka z Lagen také v digitálním otiskování vidí cestu k lepší hospodárnosti, protože nic není nutno následně vyhazovat, snižuje se potřeba skladování materiálů a co je pro Dr. Stamnitz nejdůležitější – můžeme se více soustředit na pacienta. „Digitální technologie jsou také výborným komunikačním prostředkem. Během digitálního otiskování pacient lépe vnímá, co se děje, může vidět situaci ve svých ústech na obrazovce a je mnohem více schopen porozumět proč a kde je potřeba provést dané ošetření.“

„Velmi dobré” se stává „prakticky perfektním”

Jakmile zjistila, že je to praktické a výhodné pro její praxi, nemohla si již Dr. Stamnitz představit každodenní práci bez digitálního otiskování. Myslí si, že se v posledních letech technologie v této oblasti velmi vyvinula. Zčásti je to i díky softwarovým vylepšením. Kalkulace 3D modelů, kvalita prvních návrhů a přesnost dosedu se konstantně vylepšují. CEREC Primescan intraorální skener, který nyní dorazil na trh, také významně urychluje a zjednodušuje proces a vytváří výsledky, které doposud byly jen stěží dosažitelné. “Otiskování bylo již dříve skutečně dobré, ale nyní je prostě ještě lepší.”
Podle názoru Dr. Stamnitz to můžeme konkretizovat v několika bodech: S CEREC Primescan mohou být skeny prováděny i v situacích, kdy pacient vykazuje známky parodontálně poškozených zubů, které jsou charakterizovány dlouhými korunkami s odhalenými oblastmi kořene. Pokud jsou nutné subgingivální preparace, skener zachytí i oblasti pod dásní. „Až doposud to byl jeden z argumentů lidí, kteří odmítali digitální otiskování,“ říká tato CAD/CAM expertka. „Oblasti, které jsou obtížně dosažitelné mohou být jednoduše zachyceny Primescanem bez nutnosti velkého úsilí při skenování, což je značnou výhodou.“
Dalším důležitým zlepšením je znázornění okrajů náhrady, což je velmi důležité pro další zpracování skenu, protože to zjednodušuje proces navrhování a výroby náhrady v praxi. Sken zároveň spolehlivě poskytuje všechny informace, které technik potřebuje ke zhotovení přesného modelu, k určení okluze a artikulaci. Dr. Stamnitz většinou zhotovuje protetiku v ordinaci („V ordinaci zhotovuji náhrady do tří členů.”), ale rozsáhlejší náhrady posílá zubnímu technikovi do laboratoře, která je součástí praxe. „To je obecně velmi výhodný koncept praxe,“ říká. „Digitální otiskování je smysluplné jak z klinické, tak z ekonomické perspektivy,” vysvětluje. „Ale neméně důležitá je i výhoda pro pacienty, kteří skutečně ocení ‚digitální zkušenost’ a mohou o tom vyprávět ostatním.“

  • Původní situace, zub 37.

    Původní situace, zub 37.

  • Sken dolní čelisti s preparovaným zubem 37.

    Sken dolní čelisti s preparovaným zubem 37.

  • Preparační hranice je automaticky vyznačena softwarem, ale může být i upravena manuálně, pokud si to přejeme. Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4 Obr. 5 Obr.

    Preparační hranice je automaticky vyznačena softwarem, ale může být i upravena manuálně, pokud si to přejeme. Obr. 2 Obr. 3 Obr. 4 Obr. 5 Obr.

Publikováno: StomaTeam 4/2019

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Informace o autorech: zobrazit skrýt
CEREC Primescan – klinický případ
PR, Dentsply Sirona

Dr. Bernhild-Elke Stamnitz
zubní lékařka z Langenu
v Německu si Primescan velice cení, jako zařízení, které činí intraorální skenování jednodušším než kdy předtím.

Články na podobné téma:
Mohlo by vás také zajímat:
Meisinger Gates 180GR dentální produkty
Meisinger Gates 180GR

Rozšíření vchodu do kořenového kanálku

další dentální produkty

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.