StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Novinky > Bolesti hlavy

Bolesti hlavy

17. 9. 2019 | Ing. Markéta Kopčilová

Zdravím celý tým stomatologických odborníků. Bolest hlavy je nepříjemná, hlavně když se potřebujete koncentrovat na náročný zákrok nebo máte plný diář. Přináším tedy inspiraci, která může váš případný problém zjednodušit. Vše, co zde napíši, vychází z mé mnohaleté poradenské praxe, vlastní zkušenosti a lékařských konferencí, kterých se pravidelně účastním.


Mnoho lidí označuje každou bolest hlavy za migrénu

Statistická data říkají, že pravidelné či občasné bolesti hlavy znají až dvě třetiny populace. Nejčastěji ženy. Lidé často označují každou bolest hlavy za migrénu. Jenže tomu tak není. V mechanismech spouštění bolestí hlavy je podstatný rozdíl. Často se stává, že dokud člověk neprodělá skutečný záchvat opravdové migrény s paralyzujícími důsledky, má tendence problém bagatelizovat. Je to škoda, neboť nalezením příčiny je šance na funkční řešení a také by mohlo dojít ke včasnému odhalení případného onemocnění mozku.

Nejčastější bolesti hlavy
Odborná literatura rozděluje bolesti hlavy na dvě velké skupiny:
1) primární
2) sekundární

Ad 1)
Pokud jde o primární skupinu, znamená to, že bolest hlavy pravděpodobně nesouvisí s žádnou jinou chorobou. Dají se však vysledovat spouštěče, je možno těmto bolestem předcházet a existují postupy léčby, nikoliv jen tlumení bolesti.

Do této primární skupiny patří tzv. tenzní bolest hlavy. Jde o bolesti, které souvisí s hektickým životním stylem, stresem, nedostatečným spánkem, přílišnou zodpovědností. Hlava bolí tupě, netepe, nedoprovází ji závratě ani nutkání na zvracení. Je to bolest hlavy typická pro přetížené osoby. Většina lidí tento typ bolesti řeší anagletiky.

To může být dostačující, pokud se jedná o výjimečné epizody. Pokud tento typ bolesti přejde do formy chronické, ukazuje se, že je nutné situaci řešit s lékařem. Téměř každodenní bolest hlavy snižuje pracovní výkonnost, rodinný i společenský život. Léčba chronické formy je pak zaměřena nejen na tlumení bolesti, ale také na pravidelné užívání léků, které mají za úkol snižovat četnost záchvatů. Je naprosto logické, že zásadní roli hraje také úprava životního stylu. Jedná se o zpomalení životního tempa, větší lehkost k životu, dobré vztahy. Skvělým pomocníkem k uvolnění napětí je sport, příroda, humor, masáže a kvalitní strava. 

 

Přečtěte si také:

Existují také doplňky stravy, které pomáhají tělu neutralizovat stresové markery a příznivě působí na metabolismus mozku. Více se můžete o této podpoře dočíst v mém článku: Když je váš život tak trochu psycho ve StomaTeamu 6/2018.

Do primární skupiny bolestí hlavy patří také migréna. Zde jde o tzv. neurovaskulární onemocnění. To znamená, že se týká jak cévního, tak nervového systému. Podstata je celkem snadná. Při záchvatu se začnou zužovat cévy a do mozku tak teče méně krve, může tak přijít tzv. aura, která před záchvatem „varuje“, že nastoupí bolest hlavy. Já sama trpím migrénami s aurou. Průběh je vždy stejný: Z minuty na minutu začnu intenzivně zívat, vidím mušky před očima, točí se mi hlava a pomalu mluvím. Hlava mě ještě nebolí.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Bolesti hlavy
Ing. Markéta Kopčilová

Podnikatelka a přímý poradce v oblasti zdraví a krásy, Bronzová Organizač ní Manažerka LR Health & Beauty, zakladatelka edukačně-inspirační platformy Helou! Vyhledává také spolupráci s charitními projekty a jejím tématem je šíření dobra. Je matkou dvojčat.
www.helou.cz; www.marketakopcilova.cz

Články na podobné téma:
Reakce prezidenta ČSK doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc. Články
Reakce prezidenta ČSK doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc.

19. 3. 2019 | Novinky

V časopise StomaTeam 1/2019 jsem na straně 43 napaden „organizátory akce Dental Summit“...

Detail příspěvku

Odešel MUDr. Vladimír Dvořák Články
Odešel MUDr. Vladimír Dvořák

21. 6. 2019 | Novinky

Se smutkem oznamujeme odborné veřejnosti, že dne 3. 6. 2019 zemřel MUDr. Vladimír Dvořák - zubní lékař, hybatel české stomatologie...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
DiaDent DIA-PROBE FILE dentální produkty
DiaDent DIA-PROBE FILE

Vyhledání a zprůchodnění kořenových kanálků

další dentální produkty

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.