StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Estetická stomatologie > Uzavření diastematu mezi středními řezáky „front wing technique“

Uzavření diastematu mezi středními řezáky „front wing technique“

20. 9. 2019 | Dr. Walter Devoto

35letá pacientka projevila přání optimalizovat stávající kompozitní dostavby na horních středních řezácích, které byly zhotoveny před 15 lety za účelem uzavření diastematu. Jako vodítko byl použit silikonový klíč. Nebyla prováděna žádná preparace zubů – kompozit byl upevněn na povrchové struktuře zubů.


Výzva

Povrch dostaveb vykazoval mírné diskolorace, které šly odstranit leštěním. Tvar zubů byl přijatelný, ale ne dokonalý. Rozhodli jsme se pro ošetření bez preparace, za použití jednoho odstínu kompozitního materiálu. Hlavním cílem bylo vytvořit přirozenější tvar. Byla použita „front wing technique“ vypracovaná týmem StyleItaliano. Tento přístup zahrnoval modelaci vestibulární části, která byla snadno přístupná, z volné ruky. Poté byl materiál doplněn na palatinální stranu a optimalizace tvaru byla zajištěna anatomickými matricemi.

Kazuistika – postup

Výsledek

Technika zafungovala za účelem uzavření diastematu vysoce esteticky. Navzdory modelaci z volné ruky bylo ošetření snazší a přesnější než při použití palatinálního silikonového klíče. Kromě dosažení přirozených tvarů univerzální výplňový materiál 3M™ Filtek™ Universal dobře splynul s okolním chrupem a dostavby tak nebyly viditelné.

Publikováno: StomaTeam 5/2019

Reklama
 • Výchozí situace

  Výchozí situace

 • 15 let po prvním ošetření bez preparace – dostavby byly stále intaktní, ale byl prostor pro vylepšení jejich tvaru, zejména ve vestibulární oblasti.

  15 let po prvním ošetření bez preparace – dostavby byly stále intaktní, ale byl prostor pro vylepšení jejich tvaru, zejména ve vestibulární oblasti.

 • Kvůli zajištění estetických výsledků a vytvoření příznivých podmínek pro bondování byly povrchy zdrsněny a diskolorace a nečistoty odstraněny dokončovacími a lešticími disky 3M™ Sof-Lex™ XT.

  Kvůli zajištění estetických výsledků a vytvoření příznivých podmínek pro bondování byly povrchy zdrsněny a diskolorace a nečistoty odstraněny dokončovacími a lešticími disky 3M™ Sof-Lex™ XT.

 • Pro leptání a bondování byl povrch očištěn a mírně zdrsněn. Zvolený přístup k ošetření fungoval i bez preparace zubu.

  Pro leptání a bondování byl povrch očištěn a mírně zdrsněn. Zvolený přístup k ošetření fungoval i bez preparace zubu.

 • Sklovina byla naleptána univerzálním leptadlem 3M™ Scotchbond™ Etchant. Po 15 sekundách bylo leptadlo odstraněno opláchnutím vodou a bylo naneseno univerzální adhezivum 3M™ Single Bond Universal.

  Sklovina byla naleptána univerzálním leptadlem 3M™ Scotchbond™ Etchant. Po 15 sekundách bylo leptadlo odstraněno opláchnutím vodou a bylo naneseno univerzální adhezivum 3M™ Single Bond Universal.

 • Materiálem zvoleným pro techniku jednoho odstínu byl univerzální výplňový materiál 3M™ Filtek™ Universal v odstínu A1. Tento kompozit má univerzální opacitu, která mu propůjčuje chameleon efekt.

  Materiálem zvoleným pro techniku jednoho odstínu byl univerzální výplňový materiál 3M™ Filtek™ Universal v odstínu A1. Tento kompozit má univerzální opacitu, která mu propůjčuje chameleon efekt.

 • Po nanesení první vrstvy kompozitu bylo diastema uzavřeno z vestibulární strany. Vestibulární křídlo bylo vyplněno a vytvrzeno i z palatinální strany.

  Po nanesení první vrstvy kompozitu bylo diastema uzavřeno z vestibulární strany. Vestibulární křídlo bylo vyplněno a vytvrzeno i z palatinální strany.

 • K uzavření diastematu byly použity dvě anatomické matrice, které pomohly vytvořit přirozený tvar a zajistit těsný kontakt mezi středními řezáky.

  K uzavření diastematu byly použity dvě anatomické matrice, které pomohly vytvořit přirozený tvar a zajistit těsný kontakt mezi středními řezáky.

 • Byly použity matrice v kontrastních barvách. Matrice pomohla udržet na místě kapku nevytvrzeného zatékavého kompozitu mezi každou matricí a zubem.

  Byly použity matrice v kontrastních barvách. Matrice pomohla udržet na místě kapku nevytvrzeného zatékavého kompozitu mezi každou matricí a zubem.

 • Kompozitní materiál byl nanesen tak, aby vyplnil prostor mezi každým řezákem a přilehlou matricí. Tvar matrice pomohl vytvořit těsné body kontaktu a požadovaný anatomický tvar.

  Kompozitní materiál byl nanesen tak, aby vyplnil prostor mezi každým řezákem a přilehlou matricí. Tvar matrice pomohl vytvořit těsné body kontaktu a požadovaný anatomický tvar.

 • Po světelném vytvrzení byl kompozit doplněn i z palatinální strany. Nejprve byla odstraněna matrice z pravého středního řezáku.

  Po světelném vytvrzení byl kompozit doplněn i z palatinální strany. Nejprve byla odstraněna matrice z pravého středního řezáku.

 • Odstranění druhé matrice odhalilo přirozený tvar. Přebytky kompozitu z incizní hrany šly snadno odstranit.

  Odstranění druhé matrice odhalilo přirozený tvar. Přebytky kompozitu z incizní hrany šly snadno odstranit.

 • Povrch dostavby byl vyleštěn spirálou pro předleštění 3M™ Sof- -Lex™ (béžová) z diamantového leštícího systému 3M™ Sof-Lex™.

  Povrch dostavby byl vyleštěn spirálou pro předleštění 3M™ Sof- -Lex™ (béžová) z diamantového leštícího systému 3M™ Sof-Lex™.

 • Dostavby dosáhly konečného lesku použitím diamantové lešticí spirály 3M™ Sof-Lex™ (růžová) z diamantového leštícího systému 3M™ Sof-Lex™.

  Dostavby dosáhly konečného lesku použitím diamantové lešticí spirály 3M™ Sof-Lex™ (růžová) z diamantového leštícího systému 3M™ Sof-Lex™.

 • Nové kompozitní dostavby dobře splynuly s přirozeným povrchem středních řezáků.

  Nové kompozitní dostavby dobře splynuly s přirozeným povrchem středních řezáků.

 • Nové kompozitní dostavby dobře splynuly s přirozeným povrchem středních řezáků.

  Nové kompozitní dostavby dobře splynuly s přirozeným povrchem středních řezáků.

 • Konečné výsledky: Frontální dostavby byly přirozeně vytvarované a téměř nerozpoznatelné od přirozené struktury zubů. Kompozit perfektně barevně splynul s okolními zuby.

  Konečné výsledky: Frontální dostavby byly přirozeně vytvarované a téměř nerozpoznatelné od přirozené struktury zubů. Kompozit perfektně barevně splynul s okolními zuby.

Přečtěte si také:
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Uzavření diastematu mezi středními řezáky „front wing technique“
Dr. Walter Devoto

Vystudoval v roce 1991 s vyznamenáním obor stomatologie a zubní náhrady na univerzitě v Janově (Itálie). Zajímá se hlavně o záchovnou a estetickou stomatologii a provozuje vlastní soukromé ordinace v Sestri Le vante a Portofinu. Kromě toho spolupracuje s různými prestižními stomatologickými ordinacemi po celé Evropě, které se specializují na estetickou stomatologii. Působil jako učitel a lektor na univerzitě v Janově a jako přednášející na univerzitách v Sieně a Madridu. Nyní přednáší na Mezinárodní katalánské univerzitě v Barceloně ve Španělsku a je hostujícím profesorem na univerzitě Aix-Marseille v Marseille ve Francii.

Články na podobné téma:
Bělení zubů: Co bychom měli znát pro dosažení nejlepších výsledků Články
Bělení zubů: Co bychom měli znát pro dosažení nejlepších výsledků

7. 10. 2020 | Estetická stomatologie

Bělení vitálních zubů získalo v poslední době značnou popularitu a rychle se stalo jedním z nejčastěji žádaných...

Detail příspěvku

 TouchWhite – bělení zubů Články
TouchWhite – bělení zubů

9. 7. 2020 | Estetická stomatologie

Diskolorace zubů je častým estetickým problémem a bělení představuje nejkonzervativnější možností ošetření, a to při srovnání s ostatními konzervativními technikami...

Detail příspěvku

Plastická chirurgie parodontu Správné buňky, správné místo, správný čas Články
Plastická chirurgie parodontu
Správné buňky, správné místo, správný čas

27. 8. 2020 | Estetická stomatologie

Pokud se rozhodneme pro nějakou formu mukogingivální chirurgie (jinak známé jako plastická chirurgie parodontu)...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.