StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / Reportáž > Neslyšící v ordinaci dentálního odborníka – rozhovor s Ing. Bc. Janou Krajčíkovou (Smažíkovou)

Neslyšící v ordinaci dentálního odborníka – rozhovor s Ing. Bc. Janou Krajčíkovou (Smažíkovou)

Redakce časopisu StomaTeam

Rozhovorem s protagonistkou vstřícného profesionálního přístupu k neslyšícím v rámci stomatologického ošetření Ing. Bc. Janou Krajčíkovou (Smažíkovou) navazujeme na její autorský článek „Dentální hygiena pro neslyšící“, který jsme publikovali v časopise StomaTeam 3/2018 (naleznete také na www.stomateam.cz). Velmi rádi přinášíme další informace o projektu informačních videí s dentální tematikou a dalších aktivitách pro neslyšící, které Ing. Bc. Jana Krajčíková (Smažíková) realizuje. Počet lidí se sluchovým postižením v České republice neustále stoupá a zvyšuje se pravděpodobnost setkání zdravotníka s tímto pacientem. Proto by měl být zdravotnický personál na takovou situaci připraven, aby mohl i neslyšícím či nedoslýchavým pacientům poskytnout plně profesionální služby.


Co Vás přivedlo k tématu dentální hygiena pro neslyšící? Měla jste předtím s komunikací s neslyšícími nějaké zkušenosti?

Chtěla jsem psát bakalářskou práci na nějaké neobvyklé téma. S neslyšícími jsem neměla vůbec žádné zkušenosti. Když jsem se sama zamyslela, jak bych k takovému pacientovi přistupovala, vůbec bych nevěděla, jak se chovat. První otázky, které mě napadaly, byly: Umí tito pacienti psát a číst? Mohla bych jim v ordinaci něco napsat? Když na ně budu mluvit, budou mi rozumět? Čím déle jsem se tomuto tématu věnovala, tím více mě zajímal život neslyšících. Jak jim postižení sluchu komplikuje zvládání běžných činností? Například probuzení běžným budíkem není u neslyšících možné, proto využívají budíky vibrační schované pod polštářem. Mohu říci, že je to docela fajn věc, sami jsme si ho pořídili domů i přesto, že slyšíme. A co řízení auta? Objednání v kavárně? Vše zvládají. Spíše neinformovaný personál je občas v rozpacích…

Jak jste k celé problematice přistoupila? Jak složité bylo získávání informací a zkušeností?
Úplně na začátku jsem trávila hodiny hledáním informací na internetu. Poté jsem začala oslovovat organizace a prosit je o spolupráci. Setkala jsem se s velmi milým přístupem. První velká pomoc přišla od paní prezidentky Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Mgr. Šárky Prokopiusové. Časem se spolupráce s organizacemi rozšiřovala. Když jsem pochopila, že se s neslyšícími sama jen tak lehce nedomluvím a že tlumočníků potřebných k překladu je velmi málo, přihlásila jsem se na kurz znakového jazyka v Pevnosti – Českém centru znakového jazyka. Tuto organizaci mohu velmi doporučit, kurzy jsou zakončeny akreditovaným certifi kátem MŠMT a byly opravdu výborné! Všechny jsou vedeny neslyšícími lektory.

Postupem času jsem se dostala do stadia, kdy jsem schopna se na aktivní komunikativní úrovni s neslyšícími domluvit. Myslím, že znalostí znakového jazyka jsem si získala i jejich větší důvěru. Baví mě udivené výrazy neslyšících, kteří mě neznají, když začnu znakovat. V tuto chvíli je pro mě nejvíce spolupracující osobou z řad neslyšících Mgr. David Jorda, který pracuje jako zástupce ředitele ve škole pro neslyšící v Radlicích. Natáčíme spolu videa a přednášíme.

Vybavujete si Vaše první setkání s neslyšícím člověkem v ordinaci? Co jste z pohledu dentální hygienistky vnímala jako největší problém?
První setkání bylo právě s nedoslýchavou paní Prokopiusovou. Její mluva, artikulace a odezírání bylo tak perfektní, že jsem její poruchu sluchu vůbec nepoznala. Napovědět mi mohlo naslouchátko, to bylo však schované ve vlasech. Když jsem z okolností pochopila, že je nedoslýchavá, uvědomila jsem si, jak toto postižení není absolutně na první pohled poznat. V ordinaci jsem na pacienta již byla připravena, věděla jsem, jak se chovat, na co si dávat pozor, i přesto jsem dělala chyby a na některá pravidla zapomínala. Třeba jsem začala mluvit a měla nasazenou roušku. Jednou z překážek při komunikaci jsou právě ochranné pomůcky: rouška, štít apod.

Kdy a jak padlo rozhodnutí vytvořit videa o dentální hygieně s překladem do znakového jazyka?
Poté, co jsem zjistila, že ne všichni neslyšící umí číst a psát, zamyslela jsem se nad tím, jak vůbec získávají informace o čemkoliv. Jelikož je forma komunikace u každého velmi individuální, bylo potřeba nabídnout něco, co obsáhne všechny možnosti dorozumívání. Proto jsme začali natáčet videa, která mají nejen překlad do znakového jazyka, ale také titulky v českém jazyce a hlasový komentář.

Jaký je současný stav projektu a kde případně mohou dentální odborníci a neslyšící videa najít?
Doposud vzniklo 6 kapitol zaměřených na dentální hygienu. První kapitola popisuje Jak vypadá návštěva u dentální hygienistky. Dále kapitoly popisují čištění klasickým kartáčkem, sólo kartáčkem, mezizubním kartáčkem a nití. Nejnovější kapitola je věnována elektrickému kartáčku Philips Sonicare. Videa natáčíme společně s mým kamarádem Jakubem Dvořákem a Davidem Jordou, který zajišťuje překlad do znakového jazyka. Videa jsou k nalezení na www.dhsusmevem.cz nebo na www.youtube.com.

Jaké jsou dosavadní reakce po spuštění projektu?
Již vyplňování dotazníků k bakalářské práci vzbudilo pozitivní reakce. Spuštění videí znamenalo velké rozšíření mezi neslyšící v celé České republice. Následovaly dotazy na možnost přednášek pro neslyšící. Například každý rok pořádám přednášku pro Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR a také pro Školu pro neslyšící v Radlicích. V roce 2016 jsem za přínos v této problematice získala cenu ministryně školství, které si velmi vážím.

Publikováno: StomaTeam 5/2018

Přečtěte si také:
Zkušenosti z praxe – digitální parodontální sonda Pa-On ORANGE DENTAL

5. 4. 2019 | Lucie Přibylová, DiS. – dentální hygienistka

Zkušenosti z praxe – digitální parodontální sonda Pa-On ORANGE DENTAL Číst více >

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu StomaTeam

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
Henry Schein otevřel nové prostory v Brně Články
Henry Schein otevřel nové prostory v Brně

25. 7. 2019 | Interview / Reportáž

Dne 18. 6. 2019 otevírala společnost Henry Schein v Brně své nové kancelářské a servisní prostory. Při této...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.