StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / Reportáž > Neslyšící v ordinaci dentálního odborníka – rozhovor s Ing. Bc. Janou Krajčíkovou (Smažíkovou)

Neslyšící v ordinaci dentálního odborníka – rozhovor s Ing. Bc. Janou Krajčíkovou (Smažíkovou)

24. 10. 2018 | Redakce časopisu StomaTeam

Rozhovorem s protagonistkou vstřícného profesionálního přístupu k neslyšícím v rámci stomatologického ošetření Ing. Bc. Janou Krajčíkovou (Smažíkovou) navazujeme na její autorský článek „Dentální hygiena pro neslyšící“, který jsme publikovali v časopise StomaTeam 3/2018 (naleznete také na www.stomateam.cz). Velmi rádi přinášíme další informace o projektu informačních videí s dentální tematikou a dalších aktivitách pro neslyšící, které Ing. Bc. Jana Krajčíková (Smažíková) realizuje. Počet lidí se sluchovým postižením v České republice neustále stoupá a zvyšuje se pravděpodobnost setkání zdravotníka s tímto pacientem. Proto by měl být zdravotnický personál na takovou situaci připraven, aby mohl i neslyšícím či nedoslýchavým pacientům poskytnout plně profesionální služby.


Co Vás přivedlo k tématu dentální hygiena pro neslyšící? Měla jste předtím s komunikací s neslyšícími nějaké zkušenosti?

Chtěla jsem psát bakalářskou práci na nějaké neobvyklé téma. S neslyšícími jsem neměla vůbec žádné zkušenosti. Když jsem se sama zamyslela, jak bych k takovému pacientovi přistupovala, vůbec bych nevěděla, jak se chovat. První otázky, které mě napadaly, byly: Umí tito pacienti psát a číst? Mohla bych jim v ordinaci něco napsat? Když na ně budu mluvit, budou mi rozumět? Čím déle jsem se tomuto tématu věnovala, tím více mě zajímal život neslyšících. Jak jim postižení sluchu komplikuje zvládání běžných činností? Například probuzení běžným budíkem není u neslyšících možné, proto využívají budíky vibrační schované pod polštářem. Mohu říci, že je to docela fajn věc, sami jsme si ho pořídili domů i přesto, že slyšíme. A co řízení auta? Objednání v kavárně? Vše zvládají. Spíše neinformovaný personál je občas v rozpacích…

Jak jste k celé problematice přistoupila? Jak složité bylo získávání informací a zkušeností?
Úplně na začátku jsem trávila hodiny hledáním informací na internetu. Poté jsem začala oslovovat organizace a prosit je o spolupráci. Setkala jsem se s velmi milým přístupem. První velká pomoc přišla od paní prezidentky Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Mgr. Šárky Prokopiusové. Časem se spolupráce s organizacemi rozšiřovala. Když jsem pochopila, že se s neslyšícími sama jen tak lehce nedomluvím a že tlumočníků potřebných k překladu je velmi málo, přihlásila jsem se na kurz znakového jazyka v Pevnosti – Českém centru znakového jazyka. Tuto organizaci mohu velmi doporučit, kurzy jsou zakončeny akreditovaným certifi kátem MŠMT a byly opravdu výborné! Všechny jsou vedeny neslyšícími lektory.

Reklama

Postupem času jsem se dostala do stadia, kdy jsem schopna se na aktivní komunikativní úrovni s neslyšícími domluvit. Myslím, že znalostí znakového jazyka jsem si získala i jejich větší důvěru. Baví mě udivené výrazy neslyšících, kteří mě neznají, když začnu znakovat. V tuto chvíli je pro mě nejvíce spolupracující osobou z řad neslyšících Mgr. David Jorda, který pracuje jako zástupce ředitele ve škole pro neslyšící v Radlicích. Natáčíme spolu videa a přednášíme.

Přečtěte si také:
Týden čistých zubů 2021

3. 9. 2021 | Mgr. Irena Čani, redakce časopisu StomaTeam

Týden čistých zubů 2021 Číst více >

Vybavujete si Vaše první setkání s neslyšícím člověkem v ordinaci? Co jste z pohledu dentální hygienistky vnímala jako největší problém?
První setkání bylo právě s nedoslýchavou paní Prokopiusovou. Její mluva, artikulace a odezírání bylo tak perfektní, že jsem její poruchu sluchu vůbec nepoznala. Napovědět mi mohlo naslouchátko, to bylo však schované ve vlasech. Když jsem z okolností pochopila, že je nedoslýchavá, uvědomila jsem si, jak toto postižení není absolutně na první pohled poznat. V ordinaci jsem na pacienta již byla připravena, věděla jsem, jak se chovat, na co si dávat pozor, i přesto jsem dělala chyby a na některá pravidla zapomínala. Třeba jsem začala mluvit a měla nasazenou roušku. Jednou z překážek při komunikaci jsou právě ochranné pomůcky: rouška, štít apod.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Články na podobné téma:
Spolek Srdce na pravém místě Články
Spolek Srdce na pravém místě

10. 1. 2020 | Interview / Reportáž

Spolek Srdce na pravém místě vznikl v lednu 2015 za účelem podpory handicapovaných dětí. Byl založen manželi Jakubem a Evelinou...

Detail příspěvku

Post prezidenta ČSK obhájil doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. Články
nepřehlédněte
Post prezidenta ČSK obhájil doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

20. 2. 2021 | Interview / Reportáž

Česká stomatologická komora zvolila 20. února 2021 na 75. jednání sněmu v Kongresovém centrum Praha svého prezidenta. Doc. MUDr. Roman Šmucler...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
DiaDent PEESO REAMERS dentální produkty
DiaDent PEESO REAMERS

Rozšíření vchodu do kořenového kanálku

další dentální produkty

test Vaše inzerce

Prodám/Koupím - laboratoř

test

další inzeráty

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.