StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / reportáž > IDS 2017 – vzestup digitálních „inteligentních“ technologií orientovaných na pacienty

IDS 2017 – vzestup digitálních „inteligentních“ technologií orientovaných na pacienty

28. 4. 2017 | Redakce StomaTeam

V oblasti stomatologie jsou možnosti rozvoje současných technologií značné, jak ukázal veletrh International Dental Show 2017 (IDS) v Kolíně nad Rýnem. Návštěvníci se seznámili s výraznými vylepšeními již zavedených digitálních pracovních postupů – od zobrazovacích technik, až po 3D tisk. Vystavující společnosti navíc představily novinky pro tradiční pracovní metody používané jak v laboratořích, tak v zubních ordinacích.

37. veletrh IDS zaznamenal opět rekordní návštěvnost. Tohoto předního světového veletrhu dentálního průmyslu se zúčastnilo více než 155000 návštěvníků ze 157 zemí. To odpovídá 12% nárůstu návštěvnosti ve srovnání s předchozím ročníkem. IDS zaznamenal nárůst především mezi zahraničními návštěvníky: Podíl zahraničních návštěvníků veletrhu vzrostl téměř o 20 % na přibližně 60 %. Mírný ná-
růst byl zaznamenán také mezi lokálními návštěvníky. Veletrh IDS tak opět prokázal svůj význam pro dentální svět.

Zaměření IDS 2017 spočívalo na digitální výrobě a diagnostických metodách, inteligentních síťových řešeních pro zubní ordinace i laboratoře, službách pro zubní lékaře a zubní techniky, i na dalších vylepšeních péče o pacienty a tedy i celosvětového orálního zdraví.

Vystavovatelé byli nadšeni vysokým počtem zahraničních návštěvníků veletrhu a kvalifikovaností návštěvníků, kteří si našli cestu k jejich výstavním stánkům. Nárůst počtu návštěvníků byl zjištěn ze všech částí světa: Podstatně více návštěvníků se IDS zúčastnilo ze Střední a Jižní Ameriky (+52,9 %), východní Evropy (+43 %), Blízkého východu (+31,9 %), Afriky (+31,7 procent) a Asie (+28 %). Výrazný nárůst vykázala také Severní Amerika (+15,7 %) a Evropa (+12,6 %).

Implantologie je již dlouho považována za vlajkovou loď stomatologie, pokud jde o začleňování digitálních technologií. Do značné míry ji však předčil jiný obor stomatologie, který byl původně považován za obtížný terén: ortodoncie. Pomocí virtuálních modelů pro ortodoncii je možné vyřešit nejen diagnostiku a simulovat virtuální postavení zubů, ale stále častěji lze pomocí digitálních technologií naplánovat ortodontické aparátky, jako například fixní rovnátka. Středem zájmu se stále více stává i pro digitální technologie největší výzva: snímatelné aparáty, jako rozšiřovací desky, aktivátory, atd. 3D tisk – který představuje do budoucna velký potenciál – je výrobním procesem, který již je využívanou součástí ortodoncie, stejně jako jiných oborů. Spolu s chirurgickými šablonami, různými dlahami, modely, individuálními otiskovacími lžícemi a plastovými základy pro odlévání kovů budou s největší pravděpodobností představovat nejčastější indikace.

Příští, 38. veletrh IDS je naplánován na 12.–16. 3. 2019

Rychlejší výrobní postupy
Obecně lze říci, že rychlost hraje stále významnější roli ve všech oborech stomatologie. Pacienti například chtějí provést protetické ošetření ideálně během jedné návštěvy zubní ordinace, nebo jej alespoň dokončit ve stejný den. Digitální technologie to stále častěji umožňují. Na všech úrovních práce dentálního týmu se nyní objevují atraktivní možnosti optimalizace výrobního procesu:

Začíná to digitálními modely. Na IDS obohatila stávající nabídku celá řada nových intraorálních skenerů. Některé z nich je možné snadno přenášet z jedné ordinace do druhé. Kromě toho usnadňují, např. díky možnosti připojení do tabletu, komunikaci s pacientem.

Konečnou náhradu pak lze stále častěji vyrobit v zubní ordinaci. Zde je milníkem výroba můstků ze zirkonu. Téměř na dosah jsou také snímatelné náhrady vytištěné z plastu přímo v ordinaci prostřednictvím metody DLP (Digital Light Projection).

Proces klasické výroby v zubní laboratoři se enormně zrychluje. Zároveň dochází k intenzivnější komunikaci mezi zubním technikem a zubním lékařem. Zde opět pomáhají nové technologie, například nový stomatologický mikroskop s 3D režimem. Kromě kontroly kvality jej lze použít k přímé výměně digitálních snímků s ordinací (screenshoty, videa, funkce split-screen).

Celkovým trendem je posun k častější výrobě monolitických náhrad. Zde se objevují zajímavé nové materiály na dokončování povrchu: Zubní technik nastříká tenkou vrstvu průhledné verze materiálu na sintrované zirkonové náhrady, sprej se během procesu pálení rozšíří po povrchu, ke kterému pevně a homogenně přilne. Povrch je po prvním pálení hladký bez dalšího leštění.

Jako alternativu k vlastní výrobě mohou laboratoře také zadávat práce velkým výrobním centrům. Modely mohou být dodány v krátkých lhůtách a lze tak pomocí digitálních technologií nabízet rychlé služby.

Nové možnosti pro endodoncii
Nové digitální technologie jsou dostupné také pro endodoncii: Po nástrojích pro plánování zavedených nejprve v oboru implantologie a nedávno v oboru endodoncie je nyní možné předem simulovat ošetření kořenového kanálku, přesněji vyhodnotit jeho složitost a nakonec naplánovat krok za krokem. Zde tvoří základ 3D rentgen a inovativní software. Ten zubnímu lékaři umožňuje sledovat dráhu kanálků na monitoru pomocí bodových značek až do hrotu kořene. Následně lékař na řezech kanálku například vidí, ve kterých místech se nacházejí kalcifikace. Může si také předem „vyzkoušet" virtuální výplň. Veškeré informace získané ze simulace se pak zohlední při provádění ošetření.

Zubní ordinace a laboratoře zítřka
Nové super ostré scalery, nové miniimplantáty, nové keramické materiály pro zpracování technikou presování, nové upevňovací materiály – seznam je rozsáhlý. Stomatologie je v čele mnoha oborů co do rozvoje „analogových" a především digitálních inovací. Letošní veletrh IDS v Kolíně nad Rýnem ukázal opravdu nepřeberné množství možností pro budoucnost všech oblastí stomatologie.

 • Ještě před výstavou IDS se konal Dental Tribune Publishers’ Meeting, na kterém se sešli vydavatelé z mnoha zemí světa

  Ještě před výstavou IDS se konal Dental Tribune Publishers’ Meeting, na kterém se sešli vydavatelé z mnoha zemí světa

 • Digitalizace IDS vévodila i letos, takže proč nezačít na stánku firmy Denstsply Sirona - koncepce digitalizace v ordinacích

  Digitalizace IDS vévodila i letos, takže proč nezačít na stánku firmy Denstsply Sirona - koncepce digitalizace v ordinacích

 • Oproti tomu na stánku společnosti Amann Girrbach prezentovali svou koncepci digitalizace v laboratořích

  Oproti tomu na stánku společnosti Amann Girrbach prezentovali svou koncepci digitalizace v laboratořích

 • Dental Wings - další velké jméno na poli digitalizace

  Dental Wings - další velké jméno na poli digitalizace

 • Ivoclar Digital je nová značka produktů vyvinutých společností Ivoclar Vivadent

  Ivoclar Digital je nová značka produktů vyvinutých společností Ivoclar Vivadent

 • Společnost Planmeca se prezentovala svou šou - Dream Clinic

  Společnost Planmeca se prezentovala svou šou - Dream Clinic

 • Jeden z nemnoha Slovenských zástupců – firma Diplomat Dental

  Jeden z nemnoha Slovenských zástupců – firma Diplomat Dental

 • Stánek společnosti Kavo Kerr nešlo minout

  Stánek společnosti Kavo Kerr nešlo minout

 • Ve společnosti Coltene se rovnou rozhodli jít cestou virtuální reality

  Ve společnosti Coltene se rovnou rozhodli jít cestou virtuální reality

 • Barevné "otiskovačky" jeden z hitů letošního IDS. V tomto případě od společnosti 3M

  Barevné "otiskovačky" jeden z hitů letošního IDS. V tomto případě od společnosti 3M

 •  Srdce nejdnoho milovníka techniky a tichých kompresorů zaplesalo na stánku firmy Cattani

  Srdce nejdnoho milovníka techniky a tichých kompresorů zaplesalo na stánku firmy Cattani

 • Otiskuj, otiskuj, otiskuj ... s produkty od Zhermacku je to hračka

  Otiskuj, otiskuj, otiskuj ... s produkty od Zhermacku je to hračka

 • Před stánkem W&H, ale i u exponátů této firmy, bylo stále živo

  Před stánkem W&H, ale i u exponátů této firmy, bylo stále živo

 • Pokud si nebudete správně čistit zuby (třeba kartáčkem od Philipsu) ...

  Pokud si nebudete správně čistit zuby (třeba kartáčkem od Philipsu) ...

 • ... tak Vás vaše dentální hygienistka nepochválí. Ale pokud má Air-Flow od E.M.S., tak si s tím poradí.

  ... tak Vás vaše dentální hygienistka nepochválí. Ale pokud má Air-Flow od E.M.S., tak si s tím poradí.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
StomaTeam svým čtenářům a zákazníkům Články
StomaTeam svým čtenářům a zákazníkům

18. 12. 2023 | Interview / reportáž

Nebývá u nás zvykem, že bychom k vám, milí čtenáři, promlouvali prostřednictvím článku...

Detail příspěvku

Soutěž Ústecký dent 2024 Články
Soutěž Ústecký dent 2024

11. 12. 2023 | Interview / reportáž

Ve dnech 16. a 17. ledna 2024 se uskuteční již 7. ročník této soutěže studentů oborů Asistent zubního technika a Diplomovaný zubní technik...

Detail příspěvku

Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity Články
Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

20. 12. 2023 | Interview / reportáž

V tomto roce se nám podařilo otevřít studium Zubního lékařství na lékařské fakultě Ostravské univerzity...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.