StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / reportáž > Exkluzivní interview pro časopis StomaTeam - prof. Walter Devoto, zakladatel StyleItaliano

Exkluzivní interview pro časopis StomaTeam - prof. Walter Devoto, zakladatel StyleItaliano

25. 9. 2018 | MDDr. Jana Herinková

V italském Sestri Levante, na břehu Ligurské riviéry nedaleko Portofina jsme prostřednictvím naší externí redakční spolupracovnice pro vás vyzpovídali ikonu italské stomatologie, vizionáře a zakladatele jednoho z nejsledovanějších edukativních projektů pro zubní lékaře StyleItaliano, prof. Waltera Devoto.

Většina našich čtenářů již slyšela o StyleItaliano. Přesto Vás poprosím o stručnou charakteristiku tohoto projektu a krátký popis jeho filozofie.

StyleItaliano založené mnou a Angelem Putignanem je více než jen skupina zubních lékařů nebo techniků. Ve skutečnosti je to továrna na nápady, vzdělávací projekt, výzkumná skupina, kroužek lektorů, webové stránky a komunita na Facebooku se 190 000 následovníky. Společnost StyleItaliano vyvinula mj. 6 záchovných technik, 13 špičkových produktů ve spolupráci s různými společnostmi, mnoho klinických a výzkumných prací a inovativní školicí centrum v krásné krajině Portofina. Každý projekt je založen na přátelství, tvrdé práci a oslovuje širokou odbornou veřejnost.

Co Vás motivovalo k vytvoření projektu Style­Ita­liano?

StyleItaliano vzniklo jednoho letního večera, kdy jsme se já a Angelo potkali během kongresové večeře. Během příjemného rozhovoru jsme diskutovali o tom, jak se techniky vrstvení postupně vyvíjejí a stávají se složitějšími, a tehdy jsme během tohoto rozhovoru hleděli jeden na druhého a beze slov dokonale věděli, co dělat a se kterými lidmi spolupracovat, abychom dosáhli svého snu: Dělat špičkové zubní lékařství univerzální a dosažitelné pro všechny. Od tohoto okamžiku vedla tvrdá práce a odhodlání k rozvoji receptů StyleItaliano a technice vrstvení CBT. Spolu s touto evolucí se mnoho produktů s neocenitelnými partnery vyvíjelo společně s projektem.

Když jsme se poprvé potkali v roce 2014, právě jste slavili 30 tisíc fanoušků na Facebooku skupiny Style­Italiano. Jak nyní vnímáte skutečnost, že StyleItaliano na Facebooku sleduje téměř 200 tisíc lidí?

Mottem a duší projektu je, aby vynikající zubní lékařství bylo dostupné pro každého a tato myšlenka nevyhnutelně vzbudila zájem a popularitu. Náš tým je velmi šťastný, že jsme společně vytvořili komunitu zubních lékařů a příznivců, kteří mají zájem objevovat nové inovace. Nečekali jsme, že se StyleItaliano stane tak populární skupinou. Je pro nás velkou ctí a závazkem pomáhat jiným zubním lékařům, aby svou každodenní praxi posunuli na vyšší úroveň. Kdokoliv se může stát naším členem – předpokladem je tvrdá práce, dovednosti pro výuku a sdílení nápadů. Tím nejdůležitějším aspektem je představení vlastního návrhu, jak se do projektu zapojit vlastní prací. StyleItaliano je skupina běžných zubních lékařů, kteří jsou schopni předat své poselství a zkušenosti ostatním běžným zubním lékařům.

StyleItaliano má již úžasnou reputaci, jaké jsou Vaše další cíle?

Našim cílem je nyní soustředit se také na další disciplíny v zubním lékařství, nikoliv pouze na záchovnou stomatologii. Začali jsme se StyleItaliano Endodontics, které získalo velkou popularitu a chceme spolupracovat také s dalšími specialisty, aby se naše komunita dále rozrůstala.

Které z trendů v moderním zubním lékařství považujete za určující a jakým směrem se náš obor bude dle Vašeho názoru v budoucnu posouvat?

Určitě digitální technologie a miniinvazivní ošetření. Mini­invazivita, tedy ochrana pacientů před invazivní léčbou, je klíčem k úspěchu v rámci moderního zubního lékařství. Mnoho zubních lékařů pochopilo, že náhrady prováděné miniinvazivně jsou v mnoha případech déle trvající než tradičními invazivními přístupy. Digitální technologie jsou dokonalým nástrojem, který nám mj. může sloužit k diskusi o našich a pacientových představách. Naše léčba je předvídatelnější a tím pádem i úspěšnější.

Můžete nám povědět více o vynálezech zubních lékařů ze skupiny StyleItaliano, např. o produktu Smile Lite?

Vzhledem ke stovkám dostupných odstínů kompozitních materiálů bylo velmi obtížné jednotlivé odstíny rozpoznávat a porovnávat. Z potřeby nástroje pro rychlé a přesné rozpoznávání odstínů vznikl vynález, od jehož prvního prototypu bylo zřejmé, že bude pro dentální komunitu velice užitečný a řeší v této souvislosti několik problémů: Většina klasických dentálních světel nemá barevnou teplotu světla 5 500 K (spektrum denního světla) a zkreslují tudíž barvu analyzovaného objektu. Při analýze vzorků pod polarizovaným světlem pak bylo nutno pořídit snímek a ten bylo možno analyzovat jen v počítači, což činilo tuto metodu obtížnou a málo efektivní. Takto se postupovalo až do doby, než si jeden z našich vedoucích členů zodpovídající za analýzu kompozitních vzorků náhodou všiml, že v tmavé místnosti před televizí vznikají k tomuto účelu dobré podmínky – světlo vycházející z televizoru bylo polarizováno a bylo pro analýzu dokonalé. V tomto okamžiku se pro stomatologii zrodila „živá polarizace“. Hned druhý den jsme prototyp nového světla zaslali do vývojového oddělení Smile Line ve Švýcarsku, kde díky jejich vysoce profesionálnímu přístupu k vývoji produktů a úžasné součinnost s námi vznikl špičkový produkt přesně podle našich představ.

Jaké jsou podle Vás základní principy, kterými by se měl každý lékař řídit?

Hlavním principem je: respektovat pacienta. To znamená respektovat jeho potřeby, jeho požadavky a samozřejmě respektovat zubní tkáně a co nejvíce je zachraňovat s přihlédnutím k věku a situaci pacienta.

Pokud byste měl dát mladému lékaři dvě profesní rady, jaké by to byly?

Buďte zvědaví a užívejte si to. Následné kontroly jsou důležitější než okamžitý výsledek. Zvolit správné řešení a léčbu na tomto principu je stěžejní.

Jaké jsou Vaše hlavní klinické tipy a triky, kterými si zajistit úspěšné ošetření?

Získat si pacienta: jeho přivítáním, nasloucháním a svojí dovedností a znalostmi samozřejmě. Tímto způsobem lze získat jeho důvěru. Největším tajemstvím vysoce estetických rekonstrukcí je, aby byly v praxi OPAKOVATELNÉ. To znamená znát a zvládnout klinické postupy, věřit v ně a provádět je svědomitě – to je jediný způsob, jak předurčit skvělý výsledek a zajistit nápravu, pokud se něco nepodaří. Začneme-li zvládnutím toho jednoduchého, propracujeme se postupně ke složitému – nikoliv naopak.

Většině z vás jistě netřeba uskupení dentálních odborníků StyleItaliano představovat, nicméně vše ještě možná nevíte:
Motto: Proveditelné, zvládnutelné a opakovatelné: recept StyleItaliano pro každodenní úspěšnou stomatologii.

Hnutí StyleItaliano má svůj původ v nápadu při setkání dvou přátel, doktora Waltera Devoto a profesora Angela Putignano, světově uznávaných odborníků na konzervativní a estetickou stomatologii. Působivá estetická stomatologie s bílými materiály, kompozity a keramikou je jedním z nejzajímavějších a nejvíce vzrušujících témat na kongresech a při debatách mezi dentálními profesionály. Italská estetická stomatologie je celosvětově dobře posuzována vzhledem k její špičkové kvalitě: pro mnohé za ní mj. stojí proslulé italské umělecké dovednosti, které jsou spojeny s tradicemi a historií země a jsou obtížně kopírovatelné. StyleItaliano však věří, že pokud má zubní lékař k dispozici jasné, přesné a funkční rozvahy a postupy, může úspěšně čelit každodenním výzvám ve své praxi a provozovat ji na úrovni odpovídající moderním standardům a požadavkům. Toto jsou klíčová slova naší mise:
PROVEDITELNÉ
Materiály, které se nacházejí na trhu, jsou INGREDIENCEMI naší každodenní práce: my, jako odborníci, můžeme poskytnout RECEPT zubnímu lékaři, jak tyto ingredience dokonale používat a kombinovat, abychom všeobecně produkovali vysoce kvalitní stomatologii bez zbytečných „přešlapů“. Naše snahy nejsou zaměřeny na navrhování materiálů, nýbrž na to, abychom poskytli NEZÁVISLOU vizi a porozumění metodám jejich využití, srovnávali naše zkušenosti s výzkumem a poukazovali na naše tipy a triky. Mnoho různých renomovaných společností působících na poli stomatologie, naslouchajících našim sdělením, přijalo a podporuje naše projekty. Na to jsme velmi hrdi.

ZVLÁDNUTELNÉ
Každý týden jsme zaneprázdněni výukou zubního lékařství v některém z koutů světa: Konáme to s vášní, myslíme vždy na běžné zubní lékaře, kteří chtějí napodobit své vlastní učitele a idoly a kteří chtějí nabídnout to nejlepší svým pacientům. Není-li nějaká technika nebo metoda plně srozumitelná, není s její pomocí všeobecně možné dosáhnout potřebnou kvalitu ošetření. Na tomto argumentu stavíme veškerá naše doporučení a postupy, technickou podporu a návrhy efektivních nástrojů pro každodenní praxi, přičemž vycházíme z více než 20 let odborné praxe a výuky na všech úrovních.

Udělejte si život JEDNODUŠŠÍ prostřednictvím našich médií: naše webové stránky www.styleitaliano.org, naše skupiny na facebook.com/styleitaliano a facebook.com/groups/styleitaliano jsou jednou z nejsledovanějších komunit na světě, kde naleznete nepřeberné množství odpovědí na své otázky. Sdílejte naše znalosti zodpovědně.

OPAKOVATELNÉ
Techniky, nápady a návrhy musí být užitečné pro každého a není vhodné je stavět s důrazem na individuální dovednosti: od počátku jsme se spoléhali na to, že silou SKUPINY je SDÍLENÍ. Odvážný experiment, ale extrémně podmanivý a výjimečný! To je důvod, proč STYLEITALIANO je TÝM, který diskutuje, oponuje sobě navzájem a sdílí veškeré dostupné informace. Toto je náš slogan: MŮŽETE DĚLAT TO, CO DĚLÁME MY. Každý týden zveřejňujeme nějaké novinky, články, nové případy a umožňujeme kaž­dému publikovat svou vlastní práci na naší KOMUNITNÍ stránce. Od letošního roku jsme zahájili program STYLEWORLD: vybrali jsme kolegy z celého světa, kteří jsou AMBASADORY naší filozofie a STYLU a mluvíme společným „jazykem” postaveném na PŘÁTELSTVÍ, SDÍLENÍ, POSTUPECH, INOVACÍCH, JEDNODUCHOSTI, TECHNOLOGII, UMĚNÍ, VÁŠNI, ODPOVĚDNOSTI a DLOUHODOBÉ TRVANLIVOSTI.

To vše je StyleItaliano. Přidejte se a zůstaňte s námi!

Školicí centrum StyleItaliano Portofino MED bylo založeno v roce 2011 Dr. Walterem Devoto a Dr. Angelem Putignanem. Jako nová zubní praxe s inovativním konceptem – aby se pacient cítil jako „kdekoliv jinde“, jen ne jako na zubním křesle.

Tato praxe byla současně představena jako místo, kde budou jeho zakladatelé a jejich tým schopni realizovat své koncepty, techniky a filozofii, a byla podle toho navržena jako místo pro prezentaci práce na pacientech, přednášky a klinický trénink – vše pod jednou střechou.

Město Santa Margherita Ligure, kde se školicí centrum nalézá, je vstupní bránou do Portofina, jednoho z nejexkluzivnějších mořských pobřeží v Evropě a na světě, kde se potkává luxus s překrásnou krajinou a úžasnou kuchyní a nabízí tak jeden z nejvíce relaxačních zážitků, které může člověk zažít – s nejlepším italským jídlem, nákupy, prohlídkou památek a příjemným počasím.

Portofino MED pořádá každý rok okolo 14 pokročilých kurzů a prostory navštíví téměř 300 lidí, kteří získají jedny z nejlepších zkušeností v zubním vzdělávání z rukou tvůrců StyleItaliano.

  • Dr. Walter Devoto a prof. Angelo Putignano – zakladatelé StyleItaliano

    Dr. Walter Devoto a prof. Angelo Putignano – zakladatelé StyleItaliano

  • Exkluzivní interview pro časopis StomaTeam - prof. Walter Devoto, zakladatel StyleItaliano
  • Exkluzivní interview pro časopis StomaTeam - prof. Walter Devoto, zakladatel StyleItaliano
  • Exkluzivní interview pro časopis StomaTeam - prof. Walter Devoto, zakladatel StyleItaliano

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity Články
Zubní lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity

20. 12. 2023 | Interview / reportáž

V tomto roce se nám podařilo otevřít studium Zubního lékařství na lékařské fakultě Ostravské univerzity...

Detail příspěvku

Mezi zuby: Vliv výživy na vznik zubního kazu s Romanou Koberovou Ivančakovou Články
audio
Mezi zuby: Vliv výživy na vznik zubního kazu s Romanou Koberovou Ivančakovou

24. 1. 2023 | Interview / reportáž

Nabízíme vám jednu z epizod podcastu Mezi zuby. Tato epizoda se věnuje...

Detail příspěvku

Soutěž pro studenty o účast na kurzu Týden čistých zubů 2024 Články
Soutěž pro studenty o účast na kurzu Týden čistých zubů 2024

5. 2. 2024 | Interview / reportáž

Víte, co je Týden čistých zubů? A chcete na něj jet zdarma?

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.