StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Interview / reportáž > Chtěla bych, aby si neslyšící mohli dojít na dentální hygienu v místě bydliště

Chtěla bych, aby si neslyšící mohli dojít na dentální hygienu v místě bydliště

13. 1. 2020 | Philips

Ing. Bc. Jana Krajčíková se od začátku své praxe dentální hygienistky věnuje neslyšícím pacientům. Naučila se znakový jazyk, vyrobila edukační videa pro pacienty i stomatology. Níže vám přinášíme rozhovor o její práci, plánech do budoucna a o tom, proč je dentální hygiena tak důležitá.


Vystudovala jste dentální hygienu na 3. LF UK a Fakultu biomedicínského inženýrství na ČVUT v Praze. Jaká byla vaše cesta k rozhodnutí stát se dentální hygienistkou?

Dentální hygienu jsem vystudovala na 3. LF UK v Praze. Poté jsem začala pracovat jako dentální hygienistka a zároveň zahájila magisterské studium na ČVUT. Toto náročné studium rozšířilo mé znalosti o oblasti ekonomie, techniky, marketingu a dalších odvětví. Zejména oblast marketingu, procesů a projektového řízení zaměřená na zdravotnictví mě velmi bavila. Na pozici dentální hygienistky jsem zůstala proto, že mě má práce baví a díky projektům na podporu neslyšících a školením pro Švýcarskou dentální akademii mohu rozvíjet další znalosti i mimo ordinaci.

Vaším největším zájmem kromě ústní hygieny je péče o neslyšící. Sama umíte znakový jazyk a pořádáte přednášky pro dětské i dospělé neslyšící o dentální hygieně. Jak vás to napadlo a co všechno se muselo stát, než byla na světě první přednáška a první edukační video?
K tomuto tématu jsem se dostala při výběru bakalářské práce, kterou jsem psala na 3. LF UK. O neslyšících jsem na začátku nevěděla vůbec nic, to byl i impuls samotného zvolení tématu. Začalo to vyhledáváním informací na internetu, studiem knih, oslovováním organizací pro neslyšící a rozesílání dotazníků. Pro komunikaci s neslyšícími jsem potřebovala tlumočníky do znakového jazyka. Časem jsem pochopila, že těchto tlumočníků je velmi málo, a tak jsem se rozhodla začít sama studovat znakový jazyk. Díky tomu jsem poznala mnoho zajímavých lidí a bylo daleko snadnější pochopit svět neslyšících. Čím déle jsem se této problematice věnovala, tím více jsem viděla nelehký život, který někteří neslyšící mají a obrovskou neinformovanost ze strany veřejnosti.
Také informovanost o dentální hygieně nebyla u neslyšících dostatečná. Chyběly materiály, podle kterých by mohli získat informace například o správné technice čištění zubů nebo o tom, co je to vůbec dentální hygiena. Český jazyk je pro některé neslyšící jazykem cizím, a tedy například vyhledání informací na internetu je pro ně často nemožné. Na základě tohoto zjištění jsme vytvořili videa o dentální hygieně přeložené do znakového jazyka a začala jsem pravidelně navštěvovat různé spolky pro neslyšící a vzdělávat je o dentální hygieně. Edukační videa naleznete na www.dhsusmevem.cz. Zároveň proběhlo několik přednášek pro zdravotníky o této problematice.

Přednášíte i stomatologům, aby věděli, jak se k neslyšícím pacientům chovat? Jsou pro ně k dispozici nějaké edukační materiály?
Nejnovější materiál – video pro dentální hygienistky a stomatology, které obsahuje teoretické i praktické informace o tom, jak ošetřit neslyšícího pacienta, vzniklo ve spolupráci s www.edudental.cz. Po shlédnutí tohoto edukačního materiálu by měla být návštěva neslyšícího pacienta příjemnější a efektivnější pro obě strany.

Kolik je v ČR neslyšících osob?
V České republice je kolem 500 000 obyvatel s poškozením sluchu.

Jak jste se dostala ke spolupráci se společností Philips? Co všechno v rámci této spolupráce vzniklo?
Projekt na podporu neslyšících jsem v roce 2015 představila na akci s názvem ShineOn, kterou organizoval právě Philips. Tento ročník jsem s projektem vyhrála a tam, řekla bych, začala naše spolupráce. Firma Philips společně s dalšími (Colgate, Profimed) podpořila přednášky, honoráře tlumočníků a tvorbu edukačních videí. Věřím, že tímto spolupráce nekončí.

Jaké máte plány do budoucna, co byste chtěla, aby se ve vašem oboru posunulo nebo změnilo, ať se to týká dalšího vývoje oboru nebo třeba chování pacientů či lékařů?
Nadále plánuji pracovat jako dentální hygienistka a pokračovat v rozvoji projektu. Přála bych si, aby v našem oboru zůstala lidskost, slušnost a respekt jak ze strany ošetřujících, tak ze strany pacientů. V oboru zdravotnictví je potřeba se neustále vzdělávat. Tak trochu se řídím slavnou Sokratovou větou: „Vím, že nic nevím.” Proto bych si přála, aby ošetřující byli otevřeni dalšímu vzdělávání, předávali si mezi sebou zkušenosti, nebránili se novinkám a dělali pro své pacienty maximum. Jako krok zpět spatřuji zrušení kreditního systému. Přála bych si, aby se pro každou dentální hygienistku, která dokončí studium stala samozřejmostí registrace do Asociace dentálních hygienistek ČR. Věřím, že bychom společnými silami náš obor posouvali daleko snadněji.

Co vás baví a naplňuje v osobním životě? Jak relaxujete?
Baví mě setkávání se s inspirativními lidmi, neustále se vzdělávat a cestovat. Pokud nejsem zrovna v práci či se nepřipravuji na školení nebo nějakou přednášku, tak mě najdete v posilovně, u dobrého jídla a kávy nebo na procházce s manželem a výmarskými ohaři.

Mohla byste prosím shrnout význam dentální hygieny na celkové zdraví, na redukci parodontitidy, bolesti dásní a citlivých zubů, na stav skloviny a zubního kazu?
Pravidelná péče o dutinu ústní je základ pro zdravé zuby a dásně. Dentální hygiena složená z vyšetření, profesionálního čištění, výběru pomůcek podle individuální potřeby a důkladné instruktáže v ústech pacienta je obrovským pomocníkem v udržení celkového zdraví dutiny ústní. Při pravidelném odstraňování zubního povlaku dochází k redukci onemocnění dutiny ústní jako je například zánět dásní, jehož jedním z projevů může být zmiňovaná bolest dásní. Správná péče o dutinu ústní je zásadní nejen pro zdravé zuby a dásně, ale i celkový zdravotní stav. Již existuje mnoho studií, které potvrzují spojitost mezi onemocněním dutiny ústní a například onemocněním srdce či diabetem.

Mohla byste popsat význam dentální hygieny u dětí? Je váš program pro neslyšící zaměřen i na děti?
Když se mě pacienti ptají, kdy mohou přivést své děti na dentální hygienu, říkám jim, že je to velmi individuální. Každé dítě je jiné a jinak vnímavé. Můj rekord nejmladšího pacienta je 4 roky. U dětí je potřeba vybudovat důvěru a postupně trénovat správný návyk čištění zubů. V ordinaci si dítě zkouší správnou techniku čištění zubů přímo ve svých ústech a rodič se poté učí zuby dočistit. Pokud dítě dobře spolupracuje, dochází i k profesionálnímu čištění. Používají se šetrné přístroje a materiály, aby nedošlo k poškození a ztrátě pacientovy důvěry. V oblibě jsou speciální barvicí roztoky, které zviditelní povlak jak pro pacienta, tak pro rodiče. Pokud děti a rodiče při dentální hygieně spolupracují, dochází k výraznému omezení až zamezení onemocnění zubů a dásní.
Program na podporu neslyšících není zaměřen na konkrétní věkovou kategorii. Chodím přednášet jak do škol pro neslyšící, tak do domovů seniorů a příští týden se například chystám na přednášku pro neslyšící maminky.

Společnost Philips v průběhu Pragodentu 2019 věnovala z každého prodaného sonického kartáčku 100 Kč na podporu vašeho projektu pro neslyšící. Celkem vám Philips daruje 122 200 Kč. Jak vám tato částka pomůže dál projekt rozvinout?
Když mě firma Philips oslovila s nabídkou, že podpoří projekt neslyšících, byla jsem potěšena. Vůbec mě ale nenapadlo, že by mohla podpora narůst až do takové výše. Této podpory si nesmírně vážím. Využití financí hodně zvažuji. Uvědomuji si, že s touto sumou je již možno dosáhnout větších výsledků. Nedávno za mnou přijel neslyšící pacient na dentální hygienu do Tábora až z Hradce Králové. Další pacientka se mi ozvala z Pardubic (což pro ni znamená celý den cestování a nemalé náklady za jízdné). Chtěla bych zacílit na proškolení pracovišť i mimo jižní Čechy, aby nemuseli neslyšící absolvovat takovou cestu a mohli si na ošetření dojít v blízkosti bydliště. Dále plánuji dofinancovat překlad edukačních videí do mezinárodního znakového systému a rozšířit web o informace pro zdravotníky.
Na závěr mi dovolte poděkovat firmě Philips za obrovskou podporu a vám všem za zakoupení kartáčku v rámci Pragodentu 2019. Bylo vás neskutečných 1 222! ????
Pokud by se chtěl někdo podílet či podpořit dále tento projekt, neváhejte mě kontaktovat na SmazikovaJ@seznam.cz

Ing. Bc. Jana Krajčíková (Smažíková)
dentální hygienistka

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
„Škachův den je o komunikaci a osobním setkávání,“ říká MUDr. Ladislav Kindl Články
audio
„Škachův den je o komunikaci a osobním setkávání,“ říká MUDr. Ladislav Kindl

6. 3. 2023 | Dental rádio StomaTeam

22. února se v Praze v Divadle U Hasičů konal již 12. Škachův den. Coby...

Detail příspěvku

PDD byly letos druhá největší akce v Evropě, říká Roman Šmucler Články
audio
PDD byly letos druhá největší akce v Evropě, říká Roman Šmucler

23. 10. 2023 | Interview / reportáž

Rozhovor s doc. MUDr. Romanem Šmuclerem, CSc. na veletrhu PRAGODENT.

Detail příspěvku

Fotoreportáž ze Světového dne ústního zdraví 20. 3. 2023 Články
Fotoreportáž ze Světového dne ústního zdraví 20. 3. 2023

24. 3. 2023 | Interview / reportáž

Světový den ústního zdraví je každoročně vyhlašován FDI a u jeho příležitosti pořádá Česká stomatologická komora...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.