StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Implantologie > Sólo implantát: Náhrada horního premoláru pomocí digitálního pracovního postupu

Sólo implantát: Náhrada horního premoláru pomocí digitálního pracovního postupu

Dr. Nelson Silva

Použité technologie: Pro estetickou a funkční rehabilitaci horního premoláru (zub 24) použil Dr. Nelson TRIOS® intraorální skener a 3Shape Implant Studio® software pro plánování implantace a design chirurgické šablony stejně jako Dental System™ pro zhotovení finální protetické náhrady.

Digitální pracovní postup podle Dr. Nelsona
V první fázi jsou do systému zadány informace o pacientovi a digitální otisky z TRIOS® a načteny CT snímky. Nahrazované zuby jsou určeny pro zpětné plánování protetické náhrady a následné plánování implantace. Chirurgická šablona je navržena a vyrobena tak, aby zajistila preciznost a předvídatelnost v chirurgické fázi. Nakonec je vybrán abutment implantátu a korunka je vyrobena pomocí softwaru Dental System.
 
Estetická a funkční rehabilitace horního premoláru
35letá žena navštívila Brazilian Association of Dentistry of Sete Lagoas/MG kvůli estetické a funkční rehabilitaci horního premoláru (zub 24). Její osobní anamnéza nevykazovala onemocnění, která by kontraindikovala rehabilitaci pomocí implantátů. S pacientkou byla probrána potřeba případné augmentace ke zlepšení vestibulární struktury dané oblasti, ale pacientka neměla o tuto proceduru zájem.
Informace o pacientce byly zadány do systému a digitální otisky z TRIOS® a CT snímky načteny v okně Implant Studio. Daný zub byl vybrán pro zpětné plánování protetické náhrady a následné plánování implantace. CT soubory nahrané do Implant Studio dovolují celkové hodnocení případu a plánování ošetření, jak je demonstrováno dále (obr. 1, 2).

Poté byly CT a intraorální skeny propojeny. Pro kontrolu nabízí systém barevnou škálu, která je vodítkem v přesnosti překrytí. Prvním krokem pro plánování implantace je virtuální wax-up daného zubu, který poslouží jako vodítko k plánování pozice implantátu a následného designu chirurgické šablony (obr. 3, 4).
Spolu s virtuálním wax-upem je pozice implantátu naplánována ve 3D. Implant Studio má přesné a optimalizované polohovací a vizualizační nástroje (obr. 5).
Po umístění implantátu je designována chirurgická šablona, kterou je možno přizpůsobit pro kaž­dou situaci. Následně je digitální soubor šablony odeslán (v STL formátu) ke zhotovení prototypu či konečnému vyfrézování (obr. 6).
Na obrázcích můžete vidět vyfrézovanou chirurgickou šablonu (obr. 7a) a její prototyp (obr. 7b). Povšimněte si, že v tomto případě nabízí vyfrézovaná šablona větší translucenci, ale rozhodnutí o použití jednoho či druhého závisí na přijímané pracovní filosofii. Navíc je možné ukázat, že i bez ohledu na metodu výroby šablony je výsledek pro chirurgii přesný a stabilní. 
Na obrázku 8a je zachycen implantát s umístěným vhojovacím válečkem, na obrázku 8b můžete vidět emergence profile pro estetickou optimalizaci.
K registraci pozice implantátu pro následnou výrobu korunky bylo umístěno skenovací tělísko na implantát a to bylo naskenováno skenerem TRIOS®. Po skenování byly 3D skeny uloženy v softwaru Dental System™ za účelem zahájení navrhování korunky.
Na obrázku 9 a 10 vidíte umístění skenovacího tělíska a digitální umístění korunky a nastavení aproximálních a okluzálních kontaktů pro vyfrézování korunky s pomocí technologie CAD/CAM.
V tomto případě bylo rozhodnuto kopírovat anatomický tvar druhého premoláru pro obnovení optimální estetiky a funkčnosti chrupu pacientky.
Implantát a korunka připevněné s precizním dosedem, obnovující estetiku a funkci u pacientky. Všimněte si podobnosti dosaženého tvaru v porovnání s druhým premolárem, ukazující velkou kapacitu softwaru pro imitování anatomických detailů (obr. 11).
 
Benefity Implant Studio® podle Dr. Nelsona
Implant Studio je extrémně přesný a snadno použitelný diagnostický a léčebný plánovací nástroj. V případě prezentovaném zde vytvořila kombinace Implant Studio® s Dental System™ pro výrobu protetické náhrady od správného zavedení implantátu po umístění protetické náhrady.
 
Publikováno: Digital 1/2018
 

  • Sólo implantát: Náhrada horního premoláru pomocí digitálního pracovního postupu
  • Sólo implantát: Náhrada horního premoláru pomocí digitálního pracovního postupu
Přečtěte si také:
Inteligentní koncept léčby u korunkové náhrady kotvené implantátem

19. 11. 2018 | Dr. Oliver Schubert, M. Sc., Mnichov, Německo

Inteligentní koncept léčby u korunkové náhrady kotvené implantátem Číst více >

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v časopisu Digital

Prohlédněte/stáhněte si celý časopis ve formátu PDF ❯
Články na podobné téma:
Přirozené zuby vs. implantáty v léčebném protokolu Články
Přirozené zuby vs. implantáty v léčebném protokolu

24. 4. 2019 | Implantologie

Smyslem tohoto článku je poskytnout čtenáři možné aspekty ke zvážení...

Detail příspěvku

Trojrozměrné plánování a šablonou navigované zavedení miniimplantátů s okamžitým zatížením Články
Trojrozměrné plánování a šablonou navigované zavedení miniimplantátů s okamžitým zatížením

16. 9. 2019 | Implantologie

Zubní implantáty jsou v mnoha ohledech velmi důležité pro kvalitu života...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:
SW 17 dentální produkty
SW 17

Parní sterilizátory třídy B

další dentální produkty

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.