Fixovaný CAD/CAM subperiosteální implantát
Fixovaný subperiosteální implantát (SPI) je indikován jako ultima ratio v limitních situacích při nedostatečné nabídce kosti pro klasické implantáty, krátké implantáty, miniimplantáty nebo při nemožnosti, respektive odmítnutí navrhovaných augmentačních technik pacientem. Téměř 80letá historie SPI je provázena různými modifikacemi, které souvisí s vývojem a aplikací moderních technologií ve stomatologické praxi. Fixovaný SPI v případech neřešitelných klasickými metodami nabízí dostatečnou škálu možností, jak kreativně zhotovit individuální konstrukci, která může být adekvátní alternativou k terapii klasickými implantáty v kombinaci s augmentačními technikami. Jeho zařazení do implantologického portfolia je ověřeno časem.
Klinický případ
Pacientka ve věku 65 let se dostavila kvůli dlouholetým problémům s nestabilní horní snímatelnou náhradou, která jí padá. CBCT nález poukázal na extrémní atrofii maxily ve vertikální, sagitální a transverzální dimenzi s minimem spongiózy a bilaterálně extendované maxilární siny. Palatum planum bylo dalším negativním elementem ovlivňujícím stabilitu snímatelné náhrady. Zbytkový chrup v mandibule byl v terminálním stadiu parodontitidy. Po zjištění anamnézy byly s pacientkou diskutovány její představy a možnosti léčby. Východiskem k návrhu fixovaného SPI byl požadavek pacientky na funkční snímatelné náhrady, které nebudou padat, monooperační intervence, krátká doba do definitivního odevzdání a ukončení práce, jakož i přijatelná cena. Pacientka souhlasila s řešením svého stavu hybridní dolní snímatelnou náhradou, fixovanou na 3 kónusových implantátech Ankylos s kuličkovými attachmenty v mandibule a horní hybridní snímatelnou náhradou s redukovanou patrovou deskou s možností fixace na subperiosteálním implantátu (SPI).
V první fázi byly extrahovány zbývající zuby 31, 33, 41, 42 v mandibule a následně inzerovány standardním flapless postupem kónusové implantáty Ankylos na polohy 43, 41, 34. Data z CT skenu byla exportována na pracoviště společnosti Microdent LAB s.r.o. v Turnově v České republice, specializované na výrobu individuálně modelovaných dentálních konstrukcí. Zde proběhla výroba tištěného 3D modelu maxily. Vzhledem k morfologii maxily operatér navrhl nejdříve výrobu 3D modelu kosti, na kterém budou načrtnuty linie SPI dle požadavků operatéra. Výhodou tohoto postupu je také to, že operatér fyzický model zevrubně prostuduje a už předoperačně získá dokonalou představu o situaci. Je třeba věnovat pozornost každému detailu – výstupům nervů, konkávním a konvexním částem, které mohou mít vliv na biomechaniku kostí, plynulost nasazení SPI a následně jeho primární retenci. Proto byl 3D model odeslán operatérovi k povrchové adaptaci tak, aby byly odstraněny konkávní prostory a konvexity, čímž se zabezpečila plynulost a přesnost nasazení. Rozsahy odstraněných částí byly na modelu zvýrazněny kontrastní barvou a 3D model byl posléze použit při samotné operaci na rekognici, což pomohlo urychlit celý proces adaptace kosti na inzerci a fixaci SPI.
Návrhu SPI předcházela detailní studie pacientova CBCT operatérem. V multiplanárních řezech byl nález extrémní atrofie alveolární části maxily, tvořené v převážné míře jen laminou corticalis, v některých částech s víceméně dostatečnou spongiózou pro ukotvení titanových mikrošroubků. Při analýze CBCT bylo třeba brát velký důraz na biomechanickou strukturu kosti, podle níž byl navržen specifický tvar implantátu. Řídili jsme se základním pravidlem biomechaniky, tzn. že tvar ovlivňuje funkci a také že funkce ovlivňuje tvar. Vektory budoucího zatížení budou totiž v dlouhodobém aspektu ovlivňovat kortikální i spongiózní část kosti. Budoucí tvar proto musel vycházet z funkce ideálně tak, aby nedocházelo k remodelaci kosti a tedy ani ke změně kontaktu SPI s kostí ve styčných bodech s ní a také, aby byla eliminována změna primární fixace šrouby. Poloha maxiliárních dutin a část spongiózy nám v tomto případě dala možnost pro naplánování rigidní fixace implantátu šesti mikrošroubky, což zabezpečilo primární a výrazně podpořilo sekundární stabilitu implantátu.
Buďte v obraze
Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.
Tímto byl rovněž velmi pozitivně ovlivněn proces hojení pod periostem, protože implantát není mobilní. Mobilita subperiosteálního implantátu totiž bývá častou komplikací, která ústí do dehiscencí a následného infektu, což může být příčinou vážných potíží v oblasti implantátu.
Po přesném naplánování a získání představy o budoucím rozsahu a tvaru SPI, poloze a směru kotvení mikrošroubků a umístnění kuliček bylo přistoupeno k digitálnímu navržení podle požadavků a návrhu operatéra. Je ideální, pokud se předběžný rozsah implantátu zakreslí na 3D model s přesným umístěním otvorů pro šrouby. Do 3D modelu byly provrtány otvory v místě budoucích šroubů, a to v naplánovaném směru. Jelikož šlo o repliku pacientovy situace, verifikovali jsme si tím správnost směru a také hloubku pro umístění mikrošroubků. Bylo zkontrolováno, zda mikrošroubky nepenetrují do maxilárních dutin. Implantát musel být designován tak, aby nijak nezasahoval do bezprostřední blízkosti nervově cévního svazku.
Předplaťte si online obsah StomaTeamu a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu a řadu výhod pro předplatitele
chci předplatnéSt 13. 11. 2024 | 9:00 – 17:00 hod.
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-job.php:7 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.dentaljobs.cz/www/api/dental-job.php on line 7
30. 8. 2023 | Implantologie
Ať už pacienti nebo lékaři: Obě skupiny jsou přesvědčeny, že augmentativní zákroky, jako je sinus lift, jsou téměř...
12. 6. 2024 | Implantologie
Dále bylo naplánováno zhotovení provizorního šroubovaného můstku z PMMA...