StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Endodoncie > Je možná změna paradigmatu ve způsobu obturace kořenových kanálků? BioRoot™ RCS

Je možná změna paradigmatu ve způsobu obturace kořenových kanálků? BioRoot™ RCS

Josette Camilleri

Zavedení hydraulických materiálů na bázi křemičitanu vápenatého k použití při pečetění kořenových kanálků bylo posledním krokem vývoje původního složení minerálních oxidových sloučenin (MTA = Mineral Trioxide Aggregate). První tematický článek referoval o použití MTA při pečetění kořenových kanálků ve spojení s gutaperčou.1 Použití MTA coby pečetidla vedlo k tvorbě mineralizovaných tkání a vznikla tak první studie zabývající se procesem biomineralizace a reakcí tkání na MTA a jeho schopnost uvolňování vápníku.2 Použití MTA coby pečetidla vedlo k větším apikálním netěsnostem než obturace gutaperčou.3 Mechanismus působení MTA a mechanismy jeho hydratace byly popisovány později4–6 a následoval vývoj komerčních pečetidel kořenových kanálků. První z nich se na trhu objevily v roce 2008 od společnosti Egeo a Angelus.7 Ve stejné době vyšel také článek o pečetidle ProRoot Endo vyvinutém společností Dentsply,8 ale toto pečetidlo dosud nebylo uvedeno na trh. Výběr v současné době dostupných pečetidel je shrnut v tabulce 1. Mezi těmito pečetidly je i BioRoot™ RCS vyvinuté společností Septodont. Tento článek se zabývá složením a vlastnostmi tohoto pečetidla.


Složení

BioRoot™ RCS je nejjednoduššího složení, jak je vidět v tabulce 1. Je na bázi vody a změna z cementu na pečetidlo závisí na začlenění polymeru rozpustného ve vodě, který umožňuje tok materiálu. První použití polymeru rozpustného ve vodě přidaného k portlandskému cementu za účelem zlepšení materiálových vlastností bylo publikováno v roce 2005.9 Použití polymeru rozpustného ve vodě za účelem vytvoření pečetidla kořenových kanálků bylo zmíněno v roce 2009.10 V tomto výzkumu byly zkoumány různé přídavné látky polymeru a jejich vliv na výsledné materiálové vlastnosti a schopnost hydratace. Přidání polymeru rozpustného ve vodě k MTA nezměnilo schopnosti hydratace materiálu a vedlo ke zlepšení jeho vlastností pro použití coby endodontického pečetícího cementu.10 Kromě toho nové pečetidlo na bázi MTA vykazovalo adekvátní dobu tuhnutí a bylo rozměrově stabilní. Mělo potenciál být používáno jako cement k pečetění kořenových kanálků v klinické praxi.11

BioRoot™ RCS se vyrábí ve formě prášku a tekutiny, jak je vidět na obr. 1. Prášek se skládá z křemičitanu vápenatého coby aktivního cementového materiálu a rentgenkontrastního oxidu zirkoničitého.12 Tekutina se skládá z vody, chloridu vápenatého, povidonu a polymeru rozpustného ve vodě. Mikrostruktura pečetidla a základní analýza složek je vyobrazena na obr. 2a–c a jeho hydratace v periodě 28 dní s tvorbou hydroxidu vápenatého na obr. 3.

Základní analýza byla potvrzena i další nedávnou studií.13 Při smísení s roztokem se z pečetidla vylouhuje vysoké množství iontů vápníku – ve srovnání s jinými pečetidly na bázi křemičitanu vápenatého jako je Endosequence BC a MTA Fillapex.13

 • BioRoot™ RCS od společnosti Septodont je baleno ve formě nádobky s odměrkou na prášek a ampulí s tekutinou.

  BioRoot™ RCS od společnosti Septodont je baleno ve formě nádobky s odměrkou na prášek a ampulí s tekutinou.

 • Povrchová mikrostruktura BioRoot™ RCS: hlavní fáze chemických změn při analýze in vitro (a, c) a při kontaktu s dentinem (b, c) naznačující chemické změny včetně tvorby fosfátů (přetištěno se souhlasem Xuereba a kol., 2015).

  Povrchová mikrostruktura BioRoot™ RCS: hlavní fáze chemických změn při analýze in vitro (a, c) a při kontaktu s dentinem (b, c) naznačující chemické změny včetně tvorby fosfátů (přetištěno se souhlasem Xuereba a kol., 2015).

 • Hydratace BioRoot™ RCS: krystalické fáze vznikající po 1 až 28 dnech po namíchání materiálu – zachyceno pomocí RTG difraktometrie (přetištěno se souhlasem Xuereba a kol., 2015).

  Hydratace BioRoot™ RCS: krystalické fáze vznikající po 1 až 28 dnech po namíchání materiálu – zachyceno pomocí RTG difraktometrie (přetištěno se souhlasem Xuereba a kol., 2015).

 • Konfokální mikroskopické snímky rozhraní BioRoot™ RCS s dentinem na různých úrovních kořenového kanálku zachycují minerální infiltrační zónu a vazbu pečetidla v dentinových kanálcích (přetištěno se svolením Viapiana a kol., 2016).

  Konfokální mikroskopické snímky rozhraní BioRoot™ RCS s dentinem na různých úrovních kořenového kanálku zachycují minerální infiltrační zónu a vazbu pečetidla v dentinových kanálcích (přetištěno se svolením Viapiana a kol., 2016).

 • RTG difraktogram BioRoot™ RCS po kontaktu s dentinem irigovaným fyziologickým roztokem nebo EDTA ukazující vyčerpání usazenin fosforečnanu vápenatého na materiálu v kontaktu s dentinem po irigaci EDTA, označeno černou šipkou.

  RTG difraktogram BioRoot™ RCS po kontaktu s dentinem irigovaným fyziologickým roztokem nebo EDTA ukazující vyčerpání usazenin fosforečnanu vápenatého na materiálu v kontaktu s dentinem po irigaci EDTA, označeno černou šipkou.

Vlastnosti

Doba tuhnutí
Konečná doba tuhnutí BioRoot™ RCS se ukázala být 324 (±1) minut, což je kratší doba než u AH Plus a MTA Fillapex. 14, 15 Doba tuhnutí BioRoot™ RCS se výrazně zkrátila při působení tepla přítomného při technikách obturace vertikální kondenzací za tepla.16 Kontakt s vlhkým prostředím dobu tuhnutí podstatně prodloužil.14

 

Přečtěte si také:
Indikační šíře MTA: Soubor kazuistik

24. 9. 2018 | MUDr. Daniel Černý, Ph.D.

Indikační šíře MTA: Soubor kazuistik Číst více >

Výrobce doporučuje použití BioRoot™ RCS s technikami obturace za studena, a to pouze a konkrétně s gutaperčou při technice obturace jedním čepem.

Rozpustnost
BioRoot™ RCS se ukázal být méně rozpustný ihned po ponoření do vody než AH Plus a MTA Fillapex, ale jeho rozpustnost byla vyšší ve srovnání s pečetidly na bázi pryskyřice. 15 Rozpustnost zlepšuje biologické vlastnosti pečetidla. Ponoření do fyziologického roztoku pufrovaného fosfátem zlepšilo dlouhodobou rozpustnost BioRoot™ RCS a po 14 dnech a 28 dnech od ponoření byly pozorovány povrchové usazeniny.15
 

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Je možná změna paradigmatu ve způsobu obturace kořenových kanálků? BioRoot™ RCS
Josette Camilleri

Josette Camilleri, B. Ch.D., M. Phil., Ph.D., FICD, FADM, FIMMM, FHEA (UK)
Škola stomatologie, Ústav klinických věd, Vysoká škola lékařských a stomatologických věd, Univerzita Birmingham, Velká Británie

Použitá literatura: zobrazit skrýt

Použitá literatura a životopis autorky na vyžádání u vydavatele.

Články na podobné téma:
Perforace furkace: současné postupy a budoucí perspektivy Články
Perforace furkace: současné postupy a budoucí perspektivy

3. 6. 2019 | Endodoncie

Během endodontického ošetření se může vyskytnout...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.