StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Digitální technologie > Stojí tištěné okluzní dlahy za váš čas?

Stojí tištěné okluzní dlahy za váš čas?

25. 5. 2021 | André Gaul, D.T., Kanada

Proces navrhování a výroby krok za krokem

Přestože jsou biologicky kompatibilní pryskyřice pro 3D tisk v Evropě k dostání již nějakou dobu, na naší „straně světa" se stávají legálně prodávanými jen pomalu. Jedním takovým produktem je KeySplint Soft™ od Keystone Industries, který je určen k výrobě teplem formovaných okluzních dlah a nočních chráničů. Mnoho mých kolegů a klientů se nyní ptá, zda je koncový produkt srovnatelný s tradičně vyráběnou dlahou. Mohl bych vzít výrobce za slovo a říct „ano“, ale, stejně jako můj zaměstnavatel, rád vidím věci na vlastní oči. Protože mám k dispozici tento produkt i potřebné vybavení, rozhodl jsem se podělit o své zkušenosti. Jako testovací subjekt jsem určil sám sebe a pomocí následujících přístrojů a materiálů jsem si vyrobil okluzní dlahu: stolní skenery Shining 3D’s DS-EX, 3D tiskárna Hunter DLP od společnosti Flashforge, software DentalCAD od Exocad a modul Splint, a jako materiál pro 3D tisk výše zmíněný KeySplint Soft™ od Keystone Industries. Dále je popsán celý proces zakončený hotovým výrobkem a mým posouzením.


Začal jsem zhotovením otisku horní a dolní čelisti spolu se skusovým registrátem ze skenovatelné VPS otiskovací hmoty DenPlus Inc. Imprescan (obr. 1). Nepodařilo se mi otisknout třetí moláry, takže dlaha bude končit za druhými moláry, což nevadí.

Nyní můžeme přejít rovnou ke skenování nebo odlít modely z kamenné sádry a naskenovat je umístěné nebo neumístěné v artikulátoru. Modely lze ustavit do statické okluze nebo předem určit mezeru pro dlahu pomocí incizální jehly – skener DS-EX umí pracovat s obojím. Já se přiklonil k tomu naskenovat otisky a skusový registrát, protože mým cílem bylo otestovat kompletně digitální přístup. Nicméně jsem se rozhodl zhotovit i modely z kamenné sádry, abych viděl rozdíl v dosednutí dlahy mezi použitím sádrových modelů a 3D tištěných modelů.

Postup skenování v případě dvou otisků a skusového registrátu je v klinickém režimu DS-EX přímočarý. Sestává z postupného naskenování všech tří otisků a končí automatickým sestavením skenů obou otisků se skenem skusového registrátu, čímž software ustaví oba modely do skusu (obr. 2–5).

Při navrhování dlahy jsem použil moduly Exocad Splint a Virtual Articulator. Druhý zmíněný umožňuje umístit situaci do vámi zvoleného artikulátoru, v tomto případě Panadent PCH, a provést pohyby čelistí a zkontrolovat předepsané vedení (obr. 6–8).

Jakmile jsem návrh dokončil, přešel jsem rovnou do Exocad Model Creator a vytvořil modely (obr. 9).

Reklama

Dále jsem importoval soubor pro dlahy ze softwaru pro přípravu Hunter nebo „vrstvení“, FlashDLPrint, což je jednoduchý, ale účinný nástroj dodávaný s 3D tiskárnou. Protože jsem chtěl otestovat přesnost tiskárny na celém tištěném povrchu, vytvořil jsem tři dlahy (obr. 10).

Při tloušťce vrstvy 100 µm trvalo vytištění při použití rychlého režimu Fast Hunter 1 hodinu a 20 minut. Ano, Hunter umí tisknout při tloušťce vrstvy 50 µm nebo 25 µm, ale v případě dlahy to opravdu není nutné, protože nejsou třeba žádné jemné detaily. Zredukování tloušťky vrstvy by v tomto případě pouze zdvojnásobilo nebo zečtyřnásobilo dobu tisku. Můžete namítnout, že linie jednotlivých vrstev budou viditelnější a výsledek tedy méně přesný. Je pravda, že spoje vrstev jsou viditelnější, ale musíte se na práce dívat hodně zblízka. A nezapomeňte, že se dlahy na konci leští do vysokého lesku, čímž se tyto linie účinně odstraní. Pokud jde o přesnost, tloušťka vrstvy 100 µm by neměla negativně ovlivnit přesnost tištěné dlahy ve srovnání s digitálním návrhem.

 • Otisky zhotovené pomocí DenPlus Imprescan

  Otisky zhotovené pomocí DenPlus Imprescan

 • Hotový sken otisku dolní čelisti

  Hotový sken otisku dolní čelisti

 • Hotový sken otisku horní čelisti

  Hotový sken otisku horní čelisti

 • Sken skusového registrátu

  Sken skusového registrátu

 • Skeny horního a dolního otisku ve skusu

  Skeny horního a dolního otisku ve skusu

 • Práce s virtuálním artikulátorem v Exocad

  Práce s virtuálním artikulátorem v Exocad

 • Práce v jednotlivých krocích při navrhování v modulu Splint v Exocad

  Práce v jednotlivých krocích při navrhování v modulu Splint v Exocad

 • Dokončená okluzní dlaha

  Dokončená okluzní dlaha

 • Dokončené modely horní a dolní čelisti

  Dokončené modely horní a dolní čelisti

 • Rozložení okluzních dlah v softwaru pro 3D vrstvení

  Rozložení okluzních dlah v softwaru pro 3D vrstvení

 • Dokončený tisk tří okluzních dlah

  Dokončený tisk tří okluzních dlah

 • Tři tištěné okluzní dlahy na tiskové platformě

  Tři tištěné okluzní dlahy na tiskové platformě

 • 3D tištěné modely

  3D tištěné modely

 • Dodatečné vytvrzování dlahy v glycerinu.

  Dodatečné vytvrzování dlahy v glycerinu.

 • Odstranění opěrných prvků.

  Odstranění opěrných prvků.

 • Odstranění opěrných prvků.

  Odstranění opěrných prvků.

 • Použití artikulačního papíru k označení bodů kontaktu

  Použití artikulačního papíru k označení bodů kontaktu

 • Kontrola bodů kontaktu u antagonistů

  Kontrola bodů kontaktu u antagonistů

 • Úprava tloušťky bodů kontaktu frézkou

  Úprava tloušťky bodů kontaktu frézkou

 • Okluzní dlaha připravená k leštění

  Okluzní dlaha připravená k leštění

 • Leštění pemzou

  Leštění pemzou

 • Závěrečné leštění pastou

  Závěrečné leštění pastou

 • Dokončená dlaha na modelu

  Dokončená dlaha na modelu

Obrázky 11 a 12 zachycují naše výrobky, ještě připevněné k základní desce. Vše zatím vypadalo dobře.

Pokud by vás zajímala finanční stránka, jedna dlaha z pryskyřice vyšla na zhruba 5,10 $. (Poznámka redakce: Zde se patrně jedná o kanadský dolar.)

Obrázek 13 zachycuje vytištěné modely. Normálně bych tiskl modely jako tyto na desku rovně, ale mám patrně velká ústa a oba se mi na desku rovně nevešly, takže jsem je mírně naklonil. Modely byly vytištěny duté s tloušťkou stěny 2 mm a jejich výroba z pryskyřice vyšla celkem zhruba na 6,00 $.

Přečtěte si také:

Abych mohl otestovat rozdíl v dosednutí, odlil jsem také sadu modelů z kamenné sádry. Mým výchozím předpokladem byl fakt, že 3D tištěná pryskyřice se trochu smršťuje a dentální sádra expanduje, takže pokud mi v ústech bude dlaha sedět dobře, na tištěném modelu bude sedět perfektně a na modelu z kamenné sádry bude příliš natěsno. Měl jsem pravdu? To za chvíli zjistíme.

Zaujala vás ukázka článku?

Staňte se členem klubu StomaTeam a získejte neomezený přístup ke kompletnímu odbornému obsahu...

chci se stát členem klubu stomateam
Informace o autorech: zobrazit skrýt
André Gaul, D.T., Kanada

Je certifikovaný zubní technik a v současné době je zaměstnán jako technický zástupce ve společnosti DenPlus Inc. (Kanada), kde má na starosti především oddělení digitálních technologií. Od 14 let pracoval jako technik ve filmové výpravě na speciálních efektech a profese zubního technika jej přitahovala pro svoji podobnost s jeho dřívější kariérou. Vystudoval program pro zubní techniky na Cégep Édouard Montpetit (Kanada), kde získal dvě stipendia. Od samého začátku jej přitahoval neustále se rozvíjející obor digitální stomatologie a když se objevila možnost pomáhat společnosti DenPlus Inc. a vstoupit tak do digitálního světa, skočil po této příležitosti a od té doby pro společnost pracuje.

Články na podobné téma:
Digitálně zhotovená imediátní celková snímatelná náhrada Články
Digitálně zhotovená imediátní celková snímatelná náhrada

27. 8. 2020 | Digitální technologie

Na komplexním případu pacientky Andrey ukázal tým protetických odborníků, jak může nová zubní náhrada doslova změnit život pacienta. Pro mladou pacientku...

Detail příspěvku

A co vy, podle čeho si vybíráte CAD/CAM systém? Články
A co vy, podle čeho si vybíráte CAD/CAM systém?

29. 6. 2020 | Digitální technologie

Cena a technické parametry jsou při hodnocení CAD/CAM systému těmi nejvýraznějšími proměnnými. Existuje však řada jiných, méně zjevných...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.