StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Digitální technologie > Dokonalost je černá!

Dokonalost je černá!

18. 11. 2019 | Michele Frapporti, Zirkonzahn Education Center Brunico, Jižní Tyrolsko

„Šel jsem do schodů. Vše bylo tmavé. Stěny a dveře, schody a podlahy. Gregoriánská hudba zaplňovala vzduch a evokovala temné pocity tajemna. Temné prostředí vyvolávalo ohromení. Měl jsem pocit, jako bych byl přenesen do jiných rozměrů, kde se zastavil čas. Tyto krátké okamžiky se zdály nekonečné.

 


Otevřel jsme dveře do světla a šumu hlasů. Mírná závrať doprovázená pocitem úlevy a zároveň překvapivá slabá touha udělat krok zpět. Ani další minuta na tom místě, tak neobvyklém, a tak záhadném, by nestačila. Během těch krátkých okamžiků mě monotónní temnota a hudba dovedla k neznámým vnitřním pocitům, které musím a chci více poznat. Ale volal mě hlas, který mě rozptyloval od mých myšlenek, a zval mě, abych se posadil na černý gauč a počkal na rozhovor.

Od té doby jsem po těch schodech nešel. Uplynulo několik měsíců, než jsem vstoupil do horského kláštera. Bez jakýchkoli očekávání jsem se setkal se stejnými pocity, jaké jsem prožil první den v prostorách společnosti. Při osvětlení pouze světlem svíček je na temných prostorách, které dělají toto místo tak zajímavým, něco působivého. Mnohokrát jsem do horského kláštera vstoupil a mnohokrát jsem nebyl schopen nalézt žádnou odpověď. Nechápal jsem, odkud proudí kouzlo tohoto místa. A pak jsem to jednoho dne zjistil. Aniž bych se díval ven, aniž bych se díval na stěny nebo ornamenty, odpověď byla přímo ve mně. Ticho se změnilo ve vnitřní křik.

Kouzlo toho místa není ničím jiným než kouzlem vaší mysli. Toho, co vaše mysl vnímá a přenáší ve stavu prázdnoty. Tam, ve tmě a rozjímavém tichu jsou jediným přípustným rozptýlením vlastní myšlenky. Mystická atmosféra těchto prostor vás vede k pohledu do sebe sama, k vyslechnutí si toho, co chce vaší mysli sdělit vaše vnitřní já.

Při hlubším prozkoumání a spojení s vaší energií se myšlenky spojí v to, po čem skutečně toužíte, a pomohou vám porozumět vašemu přirozenému talentu. Zvídavost a snaha porozumět tomu, co se skrývá za dneškem a co za zítřkem, podpoří vaši kreativitu, vaše znalosti a vaši intuici. A to jsou nástroje, které může váš talent využít k objevení reality a vytvořit přitom něco nového a unikátního.

Nikdy jsem se jako student nezúčastnil žádného kurzu ve škole Zirkonzahn („Die Zirkonzahn Schule“) – pouze jako učitel. Jako učitel jsem zjistil, že škola Zirkonzahn jde daleko za teorie, technické dovednosti a školení, která nabízí. Skutečná škola Zirkonzahn je sama o sobě koncepcí, na které je škola postavena. Uvnitř každého z nás žije přirozený talent, který musíte rozvíjet nasloucháním sama sebe. Aniž byste se báli čelit obtížím, které klade každodenní život na vaši profesi, musíte tento talent vyživovat správnými prostředky, obětavě a horlivě, až po dokonalost. Ať děláte cokoli, váš talent a dokonalost mají svoji cenu, protože jsou pohonem pro inovace.“

Reklama

Kompletní rehabilitace bezzubého pacienta

Náhrada vyrobená ze zirkonu Prettau® kotvená titanovým třmenem

Čas, trpělivost a trénink, to jsou složky potřebné pro dosažení skvělých výsledků. Níže popsaná práce, zhotovená zubním technikem Michelem Frapportim, je příkladem kompletního a komplexního případu s vysokou estetickou hodnotou, při němž byly jednotlivé komponenty navrženy a vyfrézovány v rámci jediného projektu využívajícího potenciálů CAD/CAM. Hlavní výzvou u takovýchto náhrad je schopnost zubního technika sloučit svůj umělecký talent s dokonalostí použitých nástrojů a materiálů, což jsou kvality, které lze rozvinout neustálým cvičením a tréninkem.

Zubní náhrady nesené implantáty je možno navrhovat jako fixní nebo snímatelné. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Rozhodujícím faktorem pro nejlepší volbu jsou obvykle možnosti pacienta. Tato popsaná náhrada kombinuje obě řešení: zatímco horní náhrada (s titanovým třmenem a frikčním sekundárním dílem) byla navržena jako snímatelná, dolní náhrada kotvená šroubky, byla pojata jako fixní. Obě náhrady byly vyrobeny z translucentního zirkonu Prettau®, který je, díky své vysoké ohybové pevnosti (1200 MPa), možno používat k výrobě monolitických můstků až s 14 členy: Prettau® Bridges.

Výrobní proces pomocí CAD/CAM byl u obou náhrad velmi podobný. Modely byly nejprve naskenovány pro virtuální wax-upy. Na základě wax-upů byl navržen a vyfrézován titanový třmen, následně byl upraven v paralelometru, vyleštěn a galvanizován do zlatého odstínu.

Fričkní sekundární díl třmenu byl vyroben na základě digitalizovaného titanového třmenu a wax-upu pro horní čelist. Jako materiál byl zvolen Tecno Med, speciální pryskyřice, která umožňuje snadné čištění snímatelné náhrady a je vhodná pro náhrady s dlouhou životností.

  • Dokonalost je černá!
  • Dokonalost je černá!
  • Dokonalost je černá!
  • Dokonalost je černá!
  • Dokonalost je černá!

Po dokončení modelace v navrhovacím softwaru byly vyfrézovány dva můstky Prettau® Bridge. Vyfrézované konstrukce pak byly ručně zredukovány ve frontálních a gingiválních oblastech kvůli následnému vrstvení keramiky. Probarvení náhrad je tím, co zviditelňuje umělecké schopnosti zubního technika. Aby byl oběma náhradám dodán ještě přirozenější a individuální vzhled, byla v tomto případě fáze probarvování provedena v rámci několika pracovních kroků:

  • Aplikace Colour Liquid Prettau® Aquarell před sintrováním zirkonu. Použitá barviva jsou charakteristická biopigmenty, která pomáhají zubnímu technikovi vytvořit ten nejvhodnější odstín rekonstrukce.
  • Vrstvení keramiky na gingivální oblasti a frontální zuby. Na gingivální oblasti byly naneseny hmoty individualizované různými odstíny růžové, které měly za cíl vytvořit přirozenou anatomii gingiválních tkání (ICE Zirkon Ceramics). 
  • Individualizace náhrad pomocí barviv (ICE Zirkon 3D Stains by Enrico Steger).

Po napálení glazury byla náhrady ručně vyleštěny. Na závěr byl připevněn frikční sekundární díl k hornímu můstku Prettau® Bridge.
Poprvé publikováno: Frapporti, M. (2019). Zirkonzahn: Excellence is Black!. Labline Magazine, (33), pp. 80–89.

Publikováno: StomaTeam 6/2019

Přečtěte si také:
Články na podobné téma:
Ivotion Denture System přináší revoluci do výroby snímatelných náhrad Články
Ivotion Denture System přináší revoluci do výroby snímatelných náhrad

26. 8. 2020 | Digitální technologie

Se systémem Ivotion Denture System vytvořila společnost Ivoclar Vivadent ucelený řetězec pro digitální výrobu...

Detail příspěvku

Budoucnost 3D tisku pro vaši digitální laboratoř již nastala Články
Budoucnost 3D tisku pro vaši digitální laboratoř již nastala

13. 11. 2020 | Digitální technologie

PrograPrint® – na budoucnost orientovaný systém 3D tisku pro dentální technologie je již k dostání. Systém lze snadno začlenit do vašeho...

Detail příspěvku

A co vy, podle čeho si vybíráte CAD/CAM systém? Články
A co vy, podle čeho si vybíráte CAD/CAM systém?

29. 6. 2020 | Digitální technologie

Cena a technické parametry jsou při hodnocení CAD/CAM systému těmi nejvýraznějšími proměnnými. Existuje však řada jiných, méně zjevných...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.