StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Dentální hygiena > Průvodce použití pískovacího prášku

Průvodce použití pískovacího prášku

25. 2. 2020 | Tracey Lennemann, RDH BA

Výběr vhodného pískovacího prášku pro každý jednotlivý případ může být složitý, proto jsem vytvořila přehled dostupných možností. Za svůj profesní život jsem se setkala s mnoha dotazy ohledně různých prášků na pískování, na to, jak fungují a kdy se mají používat. Níže naleznete krátké shrnutí, které vám pomůže v rozhodnutí, který písek použít v různých situacích u jednotlivých pacientů.

 


Vědci dokázali, že plak je ve skutečnosti biofilm, tedy komplexní žijící prostředí mnoha druhů bakterií, které existují v harmonii. Víme, že biofilm se nachází v celých ústech a je náročné ho odstranit z oblastí jako jsou okraje výplní, kolem hranic implantátu a v hloubce parodontálních chobotů. Studie stále více podporují spojení mezi ústními bakteriemi a systémovými komplikacemi. Ústa jsou bránou do těla. Je tedy zásadní, aby byla ústní dutina udržována zdravá, a to nejen kvůli zubům, ale právě kvůli celkovému zdraví.

Léčebný protokol

Současné léčebné protokoly začínají celkovým odstraněním tvrdých usazenin zubního kamene a odstraněním biofi lmu. Tento proces zahrnuje:
▪ zhodnocení situace a diagnózu
▪ ultrazvukové odstranění subgingiválního zubního kamene
▪ ruční instrumentaci (scaling a kyretáž)
▪ leštění (pískováním a manuální)
▪ instrukce domácí péče a její optimalizace
▪ individuální intervaly kontrolních návštěv

Jakmile jsou odstraněna tvrdá depozita, je naším cílem odstranit měkký plak a biofilm ze všech povrchů. To, který systém a produkt by měl být použit, je individuálně zhodnoceno s ohledem na potřeby daného pacienta. Pro rychlé a efektivní odstranění skvrn a biofilmu je účinnou volbou pískování.

Pískovací prášky

První vybavení na pískování bylo představeno v 70. letech a používal se při něm především bikarbonát sodný. Kolem roku 2000 byly na trh uvedeny další prášky, které se ukázaly být efektivnější, méně poškozující, jednodušší na používání a vhodnější pro většinu pacientů. V dnešní době existuje na trhu 5 různých pískovacích prášků a každý z nich má na povrchy zubů, kořenů, náhradních materiálů a biofilm odlišný efekt. Níže naleznete stručný přehled každého prášku.

  • Naklonění v úhlu 60–90 ° k povrchu zubu

    Naklonění v úhlu 60–90 ° k povrchu zubu

  • Naklonění v úhlu 45 ° směrem do sulku

    Naklonění v úhlu 45 ° směrem do sulku

Bikarbonát sodný
Dostupnost: U většiny firem
Vlastnosti: Velikost částic 65–250 μm, tvrdost dle Mohra: 2,8
Použití: Odstranění výrazných pigmentací na sklovině a některých výplňových materiálech
Kontraindikace: Je abrazivní na povrchy kořene (cement). Je agresivní na výplňové materiály, povrchy kořenů a gingivu. Může způsobit iritaci gingivy a emfyzém tkání, pokud není používán správně. Vyhněte se jeho používání subgingiválně, na implantátech, na povrchu kořenů, na fazetách, keramice a u pacientů s dietami s omezením sodíku.
Technika ošetření: Je citlivý na techniku – úhel 110 ° od gingivy. Po použití se musí následně zuby vyleštit manuálně profylaktickým kalíškem a pastou (obr. 1).
Poznámka: Většina vědeckých důkazů pochází jen z 80. a 90. let

Hydroxid hlinitý
Dostupnost: Jet-fresh, Densply Cavitron
Vlastnosti: Velikost částic 80–325 μm, tvrdost dle Mohra: 4
Použití: U tohoto prášku nejsou k dispozici žádné vědecké důkazy podporující jeho vlastnosti při profylaktickém pískování, měl by být používán pouze pro abrazi skloviny

Perly uhličitanu vápenatého
Dostupnost: KaVo, Satelec, NSK
Vlastnosti: Velikost částic 60–90 μm, tvrdost dle Mohra: 2,5
Použití: Odstranění více i méně výrazných pigmentací, efektivní odstranění biofilmu na sklovině, většině výplňových materiálů (kromě zlata) a implantátových korunek (kromě zirkonoxidové keramiky). Omezené použití na povrch kořenů. Může ucpat amalgámové separátory, musí se pravidelně čistit.
Kontraindikace: Vyhněte se jeho používání na zlato, protože ho učiní matným a ucpe amalgámové separátory. Očekávejte více prášku v ústech, což je ale spíše výhodou kvůli jeho obsahu vápníku.
Technika ošetření: 60–90° sklon k zubu usnadní aplikaci. Po jeho použití je doporučeno zuby manuálně vyleštit (obr. 2).
Poznámka: Nejlepší alternativa k bikarbonátu, může být použit u všech pacientů. Vědecké důkazy z let 2010–2012 ukazují sníženou gingivální iritaci, bělicí efekt, vlastnosti remineralizující sklovinu, příjem vápníku tkáněmi, odstranění pigmentací atd.

Glycin
Dostupnost: Menší částice od 3M Espe (Clinpro) a EMS (Perio) dodávané od Satelec. Větší částice od EMS (Soft).
Vlastnosti: 4 různé velikosti částic 25–60 μm, tvrdost dle Mohra 2 (nejjemnější ze všech prášků)
Použití (menší částice): Odstranění subgingiválního biofilmu na všech površích a u všech pacientů, včetně ortodontických, vhodné na implantáty i dočasný chrup
Technika ošetření (menší částice): Úhel 45 ° k tkáním pro snadnější odsávání. Není nutno následné manuální leštění (obr. 3).
Použití (větší částice): Jen pro méně výrazné supragingivální pigmentace na vysoce leštěných výplňových materiálech. Nejlepší prášek na implantáty, zlato a fazety.
Technika ošetření (větší částice): 60–90° sklon k čištěnému povrchu. Následné lehké manuální leštění je doporučeno.
Poznámka: Je vodou rozpustný a nejšetrnější ze všech prášků. Glycin má snížené riziko emfyzému. Má lehce sladkou chuť.

Fosfosilikát vápenatý
Dostupnost: Osspray (Novamin)
Vlastnosti: Velikost částic 150–290 μm, tvrdost dle Mohra: 4+
Použití: Desenzitizace povrchu kořenů a podpora remineralizace tkáně dentinu na přirozených zubech
Kontraindikace: Nejedná se o náhradu pískování, ale terapii povrchu kořenů. Nikdy ho nepoužívejte na výplňové materiály nebo implantáty, protože způsobí jamky a zmatnění. Používejte pouze na přirozenou zubní tkáň.
Technika ošetření: 90° sklon k zubu a kořeni, musíme se vyhnout gingiválním okrajům. Sraženiny fosforečnanu vápenatého se během 12 hodin mění na apatit uhličitanu vápenatého (HCA). Po aplikaci neleštěte.
Poznámky: Přídavným efektem je odstranění pigmentací, bělení a odstranění plaku s desenzitizujícími účinky na povrch kořene a skloviny

Přečtěte si také:
 Dentální hygienistka v době SARS-CoV-2

12. 4. 2021 | Dr. Annamaria Genovesi, Giacomo Oldoini, Dr. Saverio Cosola & prof. Ugo Covani, Itálie

Dentální hygienistka v době SARS-CoV-2 Číst více >
Informace o autorech: zobrazit skrýt
Průvodce použití pískovacího prášku
Tracey Lennemann, RDH BA

praktikující dentální hygienistka, která realizuje individuální praktická školení pro zubní praxe a je aktivně zapojena v mnoha soukromých kontinuálních vzdělávacích programech, studijních klubech, sympoziích a zubních asociacích. Jako lektor působí pro mnoho různých dentálních firem i pro studenty na univerzitě.

Články na podobné téma:
 Dentální hygienistka v době SARS-CoV-2 Články
Dentální hygienistka v době SARS-CoV-2

12. 4. 2021 | Dentální hygiena

V roce 2001 byla Joshuou Lederbergem poprvé představena koncepce lidského mikrobiomu. Mikrobiom se skládá z celého genetického odkazu...

Detail příspěvku

Guided Biofilm Therapy (GBT) Články
Guided Biofilm Therapy (GBT)

26. 3. 2021 | Dentální hygiena

Od středověku do nedávné doby byl za hlavní příčinu onemocnění zubů, jako je zubní kaz, zánět dásní a parodontitida, považován zubní kámen. Později byl jako hlavní příčina parodontitidy...

Detail příspěvku

Technologie aminfluoridu a fluoridu cínatého Články
Technologie aminfluoridu a fluoridu cínatého

4. 9. 2020 | Dentální hygiena

Fluorid cínatý je od 50. let 20. století používán v prostředcích hygieny ústní dutiny jako remineralizační a antibakteriální přísada. Molekula...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.