StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Dentální hygiena > Průvodce použití pískovacího prášku

Průvodce použití pískovacího prášku

25. 2. 2020 | Tracey Lennemann, RDH BA

Výběr vhodného pískovacího prášku pro každý jednotlivý případ může být složitý, proto jsem vytvořila přehled dostupných možností. Za svůj profesní život jsem se setkala s mnoha dotazy ohledně různých prášků na pískování, na to, jak fungují a kdy se mají používat. Níže naleznete krátké shrnutí, které vám pomůže v rozhodnutí, který písek použít v různých situacích u jednotlivých pacientů.

 


Vědci dokázali, že plak je ve skutečnosti biofilm, tedy komplexní žijící prostředí mnoha druhů bakterií, které existují v harmonii. Víme, že biofilm se nachází v celých ústech a je náročné ho odstranit z oblastí jako jsou okraje výplní, kolem hranic implantátu a v hloubce parodontálních chobotů. Studie stále více podporují spojení mezi ústními bakteriemi a systémovými komplikacemi. Ústa jsou bránou do těla. Je tedy zásadní, aby byla ústní dutina udržována zdravá, a to nejen kvůli zubům, ale právě kvůli celkovému zdraví.

Léčebný protokol

Současné léčebné protokoly začínají celkovým odstraněním tvrdých usazenin zubního kamene a odstraněním biofi lmu. Tento proces zahrnuje:
▪ zhodnocení situace a diagnózu
▪ ultrazvukové odstranění subgingiválního zubního kamene
▪ ruční instrumentaci (scaling a kyretáž)
▪ leštění (pískováním a manuální)
▪ instrukce domácí péče a její optimalizace
▪ individuální intervaly kontrolních návštěv

Jakmile jsou odstraněna tvrdá depozita, je naším cílem odstranit měkký plak a biofilm ze všech povrchů. To, který systém a produkt by měl být použit, je individuálně zhodnoceno s ohledem na potřeby daného pacienta. Pro rychlé a efektivní odstranění skvrn a biofilmu je účinnou volbou pískování.

Pískovací prášky

První vybavení na pískování bylo představeno v 70. letech a používal se při něm především bikarbonát sodný. Kolem roku 2000 byly na trh uvedeny další prášky, které se ukázaly být efektivnější, méně poškozující, jednodušší na používání a vhodnější pro většinu pacientů. V dnešní době existuje na trhu 5 různých pískovacích prášků a každý z nich má na povrchy zubů, kořenů, náhradních materiálů a biofilm odlišný efekt. Níže naleznete stručný přehled každého prášku.

  • Naklonění v úhlu 60–90 ° k povrchu zubu

    Naklonění v úhlu 60–90 ° k povrchu zubu

  • Naklonění v úhlu 45 ° směrem do sulku

    Naklonění v úhlu 45 ° směrem do sulku

Bikarbonát sodný
Dostupnost: U většiny firem
Vlastnosti: Velikost částic 65–250 μm, tvrdost dle Mohra: 2,8
Použití: Odstranění výrazných pigmentací na sklovině a některých výplňových materiálech
Kontraindikace: Je abrazivní na povrchy kořene (cement). Je agresivní na výplňové materiály, povrchy kořenů a gingivu. Může způsobit iritaci gingivy a emfyzém tkání, pokud není používán správně. Vyhněte se jeho používání subgingiválně, na implantátech, na povrchu kořenů, na fazetách, keramice a u pacientů s dietami s omezením sodíku.
Technika ošetření: Je citlivý na techniku – úhel 110 ° od gingivy. Po použití se musí následně zuby vyleštit manuálně profylaktickým kalíškem a pastou (obr. 1).
Poznámka: Většina vědeckých důkazů pochází jen z 80. a 90. let

Hydroxid hlinitý
Dostupnost: Jet-fresh, Densply Cavitron
Vlastnosti: Velikost částic 80–325 μm, tvrdost dle Mohra: 4
Použití: U tohoto prášku nejsou k dispozici žádné vědecké důkazy podporující jeho vlastnosti při profylaktickém pískování, měl by být používán pouze pro abrazi skloviny

Perly uhličitanu vápenatého
Dostupnost: KaVo, Satelec, NSK
Vlastnosti: Velikost částic 60–90 μm, tvrdost dle Mohra: 2,5
Použití: Odstranění více i méně výrazných pigmentací, efektivní odstranění biofilmu na sklovině, většině výplňových materiálů (kromě zlata) a implantátových korunek (kromě zirkonoxidové keramiky). Omezené použití na povrch kořenů. Může ucpat amalgámové separátory, musí se pravidelně čistit.
Kontraindikace: Vyhněte se jeho používání na zlato, protože ho učiní matným a ucpe amalgámové separátory. Očekávejte více prášku v ústech, což je ale spíše výhodou kvůli jeho obsahu vápníku.
Technika ošetření: 60–90° sklon k zubu usnadní aplikaci. Po jeho použití je doporučeno zuby manuálně vyleštit (obr. 2).
Poznámka: Nejlepší alternativa k bikarbonátu, může být použit u všech pacientů. Vědecké důkazy z let 2010–2012 ukazují sníženou gingivální iritaci, bělicí efekt, vlastnosti remineralizující sklovinu, příjem vápníku tkáněmi, odstranění pigmentací atd.

Glycin
Dostupnost: Menší částice od 3M Espe (Clinpro) a EMS (Perio) dodávané od Satelec. Větší částice od EMS (Soft).
Vlastnosti: 4 různé velikosti částic 25–60 μm, tvrdost dle Mohra 2 (nejjemnější ze všech prášků)
Použití (menší částice): Odstranění subgingiválního biofilmu na všech površích a u všech pacientů, včetně ortodontických, vhodné na implantáty i dočasný chrup
Technika ošetření (menší částice): Úhel 45 ° k tkáním pro snadnější odsávání. Není nutno následné manuální leštění (obr. 3).
Použití (větší částice): Jen pro méně výrazné supragingivální pigmentace na vysoce leštěných výplňových materiálech. Nejlepší prášek na implantáty, zlato a fazety.
Technika ošetření (větší částice): 60–90° sklon k čištěnému povrchu. Následné lehké manuální leštění je doporučeno.
Poznámka: Je vodou rozpustný a nejšetrnější ze všech prášků. Glycin má snížené riziko emfyzému. Má lehce sladkou chuť.

Fosfosilikát vápenatý
Dostupnost: Osspray (Novamin)
Vlastnosti: Velikost částic 150–290 μm, tvrdost dle Mohra: 4+
Použití: Desenzitizace povrchu kořenů a podpora remineralizace tkáně dentinu na přirozených zubech
Kontraindikace: Nejedná se o náhradu pískování, ale terapii povrchu kořenů. Nikdy ho nepoužívejte na výplňové materiály nebo implantáty, protože způsobí jamky a zmatnění. Používejte pouze na přirozenou zubní tkáň.
Technika ošetření: 90° sklon k zubu a kořeni, musíme se vyhnout gingiválním okrajům. Sraženiny fosforečnanu vápenatého se během 12 hodin mění na apatit uhličitanu vápenatého (HCA). Po aplikaci neleštěte.
Poznámky: Přídavným efektem je odstranění pigmentací, bělení a odstranění plaku s desenzitizujícími účinky na povrch kořene a skloviny

Informace o autorech: zobrazit skrýt
Průvodce použití pískovacího prášku
Tracey Lennemann, RDH BA

praktikující dentální hygienistka, která realizuje individuální praktická školení pro zubní praxe a je aktivně zapojena v mnoha soukromých kontinuálních vzdělávacích programech, studijních klubech, sympoziích a zubních asociacích. Jako lektor působí pro mnoho různých dentálních firem i pro studenty na univerzitě.

K3 XF dentální produkty
K3 XF

NiTi nástroje – strojová rotační endodoncie

další dentální produkty

Články na podobné téma:
Průvodce použití pískovacího prášku Články
Průvodce použití pískovacího prášku

25. 2. 2020 | Dentální hygiena

Výběr vhodného pískovacího prášku pro každý jednotlivý případ může být složitý, proto jsem vytvořila přehled dostupných možností...

Detail příspěvku

Technologie aminfluoridu a fluoridu cínatého Články
Technologie aminfluoridu a fluoridu cínatého

4. 9. 2020 | Dentální hygiena

Fluorid cínatý je od 50. let 20. století používán v prostředcích hygieny ústní dutiny jako remineralizační a antibakteriální přísada. Molekula...

Detail příspěvku

Čím mladší zubní lékař, tím lepší je stav chrupu pacientů, ukázal unikátní průzkum Články
Čím mladší zubní lékař, tím lepší je stav chrupu pacientů, ukázal unikátní průzkum

28. 7. 2020 | Dentální hygiena

Vztah Čechů k zubům se mění – mladí lidé o svůj chrup pečují více než ti starší a jsou také ochotnější investovat...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.