StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Dental rádio StomaTeam > Jsou už ceny vyšetřovacích rukavic značky Cranberry na svém maximu?

Jsou už ceny vyšetřovacích rukavic značky Cranberry na svém maximu?

7. 4. 2021 | Věra Tautová, redakce časopisu StomaTeam

Rozhovor s Davidem Kratochvílem

Ceny ochranných pomůcek v loňském roce několikanásobně vzrostly a až na světlé výjimky se drží stále vysoko. Asi nejvíce se tento problém týká vyšetřovacích rukavic. Proč tomu tak je a kdy se dočkáme zlevnění? To je aktuální téma rozhovoru Dental Radia StomaTeam s Davidem Kratochvílem, jednatelem společnosti Dental Project s.r.o., která je výhradním dovozcem rukavic Cranberry do ČR.

Vloni na jaře se v souvislosti s propuknutím pandemie Covid-19 staly ochranné pomůcky nedostatkovým zbožím a v důsledku vyšší poptávky došlo k výraznému zvýšení jejich cen. Vyšetřovací rukavice nebyly výjimkou. Podle Davida Kratochvíla, jednatele společnosti Dental Project s.r.o., která je výhradním dovozcem rukavic Cranberry do ČR, bylo navýšení ceny přirozenou reakcí výrobců na zvýšení poptávky. „Zvýšená poptávka je celosvětová, nikoli jen u zubních lékařů, ale o rukavice je nyní velký zájem i u veřejnosti. Poptávka po rukavicích je dnes i tam, kde dříve nebyla. Výrobce má pod kontrolou jen část řetězce, který tvoří cenu rukavic. Sám poptává u výrobců materiálů, barviv, energií a všeho, co se výroby týká, a i tito dodavatelé reagují na zvýšenou poptávku zvýšením cen. Pro výrobce se tedy zdražila také cena surovin. Zvýšily se současně i náklady na sanitaci a dezinfekci pracovního prostředí, testování zaměstnanců, projevila se vyšší nemocnost a karantény. Výroba rukavic Cranberry probíhá v Malajsii a výslednou cenu tedy ovlivňuje také námořní doprava, která od loňska zdražila trojnásobně,“ vysvětluje zdražení v rozhovoru.

Inzerce

http://www.cranberry.cz/

Rukavice značky Cranberry jsou mezi zubními lékaři oblíbené, v e-shopu (www.cranberry.cz) lze nalézt širokou škálu různých typů převážně nitrilových rukavic. Zvýšení poptávky a zdražení ovlivnilo také jejich dovozce. „Rád bych poděkoval všem zákazníkům, kteří nám zachovávají i v současné situaci přízeň. Poptávka mírně stagnuje, protože lékaři vyčkávají, jak dopadne vývoj ceny. Výpadky dodávek byly pár měsíců po vypuknutí pandemie, kdy se poptávka mnohonásobně zvýšila a výrobce byl zahlcen objednávkami z celého světa. U některých typů rukavic byla čekací doba na dodání i rok, takže jsme museli změnit několik typů prodávaných rukavic. Nejoblíbenější typ rukavic Evolve 300 a většinu dalších typů ve výhodném 300kusovém balení jsme od jara například vůbec nedostali. Museli jsme také omezit rozsah prodávaného sortimentu,“ vysvětluje situaci na trhu Kratochvíl.

V souvislosti se zvýšením ceny dochází u lékařů k odklonu k levnějším variantám rukavic. Čím vynikají výrobky značky Cranberry? „Vynikají tím, co naprosté většině konkurenčních rukavic chybí. Tím zásadním je přístup k výrobku – rukavice jsou konkurencí obvykle vyráběny jen jako ochranný prostředek. Společnost Cranberry jde dál, bere rukavice jako produkt, který si zaslouží mnohem více pozornosti. Jde zejména o vlastnosti spojené s tím, aby se lékař cítil dobře při nošení rukavic, aby mu dobře seděly a byly příjemné na ruce a dobrý pocit přetrval i po jejich sundání. To zajišťuje například technologie New Soft a Ultra Soft, ale především Moisture Lock, což je patentovaná směs tvořící zjemněnou vnitřní vrstvu s lanolinem a vitamínem E. Lékaři nechtějí univerzální rukavici, protože každému vyhovuje něco jiného. Proto co typ, to trochu jiné vlastnosti z hlediska pružnosti materiálu, pevnosti, síly. Další klíčovou vlastností jsou barvy, rukavice se tak podle filozofie společnosti Cranberry stávají designovým prvkem. Cranberry se věnuje výrobě tak, jako to dělá málokdo, i proto je jejich cena o něco vyšší. Svůj odlišný přístup společnost reprezentuje i tím, jak se ukazuje světu. Můžete je vidět na všech odborných světových veletrzích vedle výrobců přístrojů, přestože jde „jen“ o výrobce rukavic,“ popisuje klíčové vlastnosti Kratochvíl. Na čem se tedy dá ušetřit? „Vyšší cenu se snaží kompenzovat větším množstvím v balení, ideálním příkladem jsou zmíněné 300kusové balení, které na trhu nemají obdobu a Cranberry je jediný výrobce, který takovou variantu balení nabízí. Připravuje se 400kusový nitril a 200kusový latex, což je úplná rarita, a věříme, že bude cenově zajímavá,“ vysvětlil Kratochvíl.

Zvýšení cen zasáhlo prodejce i zákazníky. Jak dlouho se současné ceny udrží nebo lze dokonce očekávat jejich další zvyšování? „Ptáme se na to výrobce každých 14 dní, nikdo ale přesně neví. Je nutné v tomto rozdělit nitrilové a latexové rukavice, protože jsou na ně potřeba zcela odlišné suroviny. U nitrilových rukavic, které jsou v současné době žádanější, se do konce roku zvyšování cen již nečeká, byť poptávka byla a je stále obrovská. Mírné snížení ceny se čeká v prvním kvartálu roku 2022. U latexových rukavic je situace horší. Do konce roku 2021 se čeká stále mírný nárůst ceny. Faktem je, že se cena nezvedla tak rychle, jako u nitrilových rukavic, ale podle výrobce je špatný vývoj ceny kaučuku, z něhož se latex získává. Momentálně máme slušné zásoby latexových nepudrovaných rukavic a několika typů nitrilových rukavic a poptávku dokážeme plně uspokojit.“

Kromě rukavic a kofferdamů značky Cranberry nabízí společnost Dental Project, s.r.o. v e-shopu (www.cranberry.cz) také ústenky, respirátory a dezinfekce od jiných výrobců. Podle čeho si vybíráte značky nabízených produktů? „Pro nás je důležitá kvalita, proto nabízíme dezinfekce např. Dürr Dental, Orbis a Beviston. Ústenky jsme dříve měli v nabídce od Cranberry, ale ceny byly tak vysoké, že jsme jejich distribuci prozatím přerušili. Nyní máme jen klasické bavlněné ústenky od české firmy a nově respirátory FFP2 také od českého výrobce. Chceme v současné době podpořit v tomto sortimentu české společnosti. Soustředíme se ale na rukavice, ochrana dýchacích cest je pro nás spíše okrajovou záležitostí,“ uzavřel Kratochvíl.

Kompletní rozhovor si poslechněte v audionahrávce.

Přečtěte si také:
Na Pragodent 2021 jsme ve všech ohledech připraveni

22. 6. 2021 | redakce časopisu StomaTeam

Na Pragodent 2021 jsme ve všech ohledech připraveni Číst více >
Články na podobné téma:
S patričnou pokorou sú iba sami zubní technici zodpovední za svoju prestíž Články
S patričnou pokorou sú iba sami zubní technici zodpovední za svoju prestíž

23. 7. 2021 | Dental rádio StomaTeam

Rozhovor s prezidentkou Slovenské komory zubních techniků (SKZT),...

Detail příspěvku

Děláme výjimečnou a nenahraditelnou práci, kterou si neumíme nacenit Články
Děláme výjimečnou a nenahraditelnou práci, kterou si neumíme nacenit

14. 6. 2021 | Dental rádio StomaTeam

Komora zubních techniků je podobně jako další profesní organizace...

Detail příspěvku

Nespravujme stále dokola zuby, které nejsou dobře čištěné! Články
Nespravujme stále dokola zuby, které nejsou dobře čištěné!

5. 5. 2021 | Dental rádio StomaTeam

Společnost preventivní stomatologie vznikla v dubnu 1998 jako platforma pro příznivce orální hygieny a prevence v zubním lékařství. O její činnosti...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Tyto webové stránky a na nich obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké laické veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a současně, že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste.

Potvrzuji, že splňuji podmínky vstupu na web

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.