StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Dental rádio StomaTeam > Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková

Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková

2. 6. 2021 | redakce časopisu StomaTeam

Světový den ústního zdraví 2021 – rozhovor s koordinátorkou akcí MUDr. Štěpánkou Bálkovou

Česká stomatologická komora pořádá každý rok akce pro veřejnost zaměřené na osvětu ústní hygieny. V roce 2021 se musela kvůli epidemiologickým opatřením souvisejícím s pandemií COVID-19 přesunout do virtuálního světa a od 21. března, což je Světový den ústního zdraví, probíhala rozsáhlá kampaň na sociálních sítích a webu www.sduz.cz.


Po tiskové konferenci prezidenta České stomatologické komory, doc. MUDr. Romana Šmuclera, CSc, ke Světovému dni ústnímu zdraví a den před konáním jediné velké kontaktní akce v Praze jsme požádali o rozhovor zubní lékařku, MUDr. Štěpánku Bálkovou, která stojí za přípravou veškerých aktivit České stomatologické komory týkajících se prevence zubního kazu.

Paní doktorko, letos proběhla většina akcí u příležitosti Světového dne ústního zdraví online, formou prezentací a soutěží. Máte v tuto chvíli představu o tom, ke kolika lidem se kampaň dostala?
Dle návštěvnosti portálu Světový den ústního zdraví to bylo něco přes půl milionu lidí, ale otázka je, jak se jich to dotkne osobně. Myslím si, že kontaktní kampaň je silnější než jakákoli online kampaň.

V pátek 21. 5. 2021 proběhla v Sadech Svatopluka Čecha oslava Světového dne ústního zdraví. Na co se mohli návštěvníci akce těšit?
Akci připravila paní Petra Křížová z 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze se svými studenty z řad dentálních hygienistek. Celková účast byla přes 250 dětí a učitelů v průběhu celého dne. V průběhu názorné ukázky, her a celého programu organizátoři pečlivě dbali na hygienická opatření pro bezpečí všech. Účastníci měli na místě možnost se zábavnou formou seznámit se základními pravidly ústní hygieny, jejíž instruktáž zajišťovalo 15 studentů 3. LF UK a členové projektů SDUZ. Účastníci měli nesmírnou radost z akce a samotného programu, který jim byl vzhledem k omezením vzácný.

Česká stomatologická komora spouští nový portál a celoroční aktivity s názvem „Republika bez kazu“. Podílíte se na programové náplni tohoto projektu? Jak přesně bude vypadat?
Hlavní motivací vzniku této stránky byla snaha sdružit naše preventivní partnery, jako Dětský úsměv a Sdružení studentů stomatologie ČR, pod jednu hlavičku s jednou záštitou. Web má sloužit jako podpůrný portál preventivních aktivit, které budou fungovat napříč celou republikou. Náplň bude podobná jako na stránkách SDÚZ, tzn. že tam budou základní preventivní doporučení, která nebudou kontroverzní. Aby byl obsah atraktivnější, najdou tam zájemci videa – edukační i zábavná, přitahující zájem o péči o ústní zdraví.

Pokyny pro péči o chrup se průběžně mění. Podle těch nejnovějších je např. vhodné čištění zubů ráno před snídaní, protože fluoridy ze zubní pasty, které na zubech při čištění ulpí, mají chránit před působením kyselin a rozkládajících se cukrů ze stravy. Řídíte se tímto doporučením a radíte jej svým pacientům?
Čištění zubů před snídaní má svůj význam u lidí, kteří trpí např. refluxem a během spánku jim v dutině ústní poklesne pH a snídají třeba džus, čímž pH v dutině ústní dále snižují. Spíše než jako prevenci zubního kazu, to vnímám jako prevenci erozí, tedy nekazivých defektů na sklovině. Osobně to tak ale nemám a potřebuji si vyčistit zuby po snídani a oporu mám v tom, že si plak dobře odstraním už večer, než jdu spát, takže se mi nový nestihne přes noc příliš vytvořit. A pokud bychom se měli ve vztahu k prevenci zabývat touto špičkou ledovce, tak už budeme jako zubní lékaři bez starostí.

Došlo také ke změně obsahu fluoridu v pastách pro děti, které ho nyní obsahují více (1000 ppm). V souvislosti s vyšším obsahem fluoridu se upravují také pokyny pro používané množství zubní pasty u malých dětí na „velikost zrnka rýže“, později na „velikost hrášku“ a ti starší mají nanášet zubní pastu v množství odpovídajícím délce hlavy kartáčku. Zubní kartáčky mají různě dlouhé hlavy a množství pasty se tak může značně lišit – nemůže pak být příjem fluoridu příliš velký?
Tady je třeba si říct, že je velký rozdíl mezi lokální a systémovou fluoridací. Od té systémové (užívání fluoridových tablet, pití fluoridy obohacené vody) se postupně ustupuje a fluorid zůstává jako lokální pomocník v prevenci zubního kazu. Předpokládáme, že děti jsou postupně schopné pastu vyplivovat, aby zubní pastu nepolykaly. Dokonce existuje doporučení, že do šesti let si mají děti ústa po čištění vyplachovat a od šesti let už jen vyplivovat, aby fluoridy v ústech zůstaly. Myslím si ale, že v zubní pastě jsou ještě jiné složky, které si zaslouží vypláchnout, takže nejsem úplně smířená s tím si ústa nevyplachovat.

Fluorid má dvě funkce: prvním je, že posiluje zubní sklovinu natolik, že se nezačne rozpadat při kritickém pH a další je, že pomáhá urychlovat výměnu iontů při remineralizaci a přitáhnout vápník zpět do skloviny.

A k dávkování bych řekla toto. Zubní pasta má jednu zákeřnost, to že obsahuje pěnidla. Ve chvíli, kdy začne v ústech pěnit, má člověk pocit, že už má vyčištěno a zkracuje se tak délka čištění. Je-li tedy pasty méně a méně pění, je motivace k tomu čistit opravdu tak dlouho, jak je potřeba. Pasty podle mě není potřeba moc, takže naučíme-li se používat pasty méně, nic špatného v tom nevidím. Rodiče instruuji, aby pastou zubní kartáček jen umazali, což by mělo malým dětem stačit.

Co se týče velikosti zubních kartáčků, správně by měla být hlava kartáčku maximálně na šířku dvou zubů.

  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková
  • Chceme „Republiku bez kazu“, říká MUDr. Štěpánka Bálková

Zdroj fotek: ČSK

Najdou čtenáři tyto informace na stránkách Republika bez kazu?
Zatím nevím, jestli se budeme v pokynech pouštět až do takových detailů, protože tam už mohou vznikat rozpory názorů i u odborníků. V ČR existuje poměrně velká skupina zubních lékařů, kteří zcela odmítají jakoukoli zubní kosmetiku, včetně zubních past a ústních vod, a jsou hodně zaměřeni proti fluoridům. To mi zase přijde škoda, protože fluorid opravdu prokazatelně pomáhá a je jedním z pilířů, když předpokládáme, že někdo nemá dokonalou zubní hygienu (a nikdy tady nebudou mít všichni stoprocentně odstraněný veškerý plak), tak proč nepoužít fluoridy jako berličku. Fluoridy nikomu neublíží – fluor je jedovatý jako plyn, podobně jako chlor, jehož solemi si běžně solíme jídlo a konzumujeme ho. Tím, že jsme upustili od systémové fluoridace a používáme fluoridy jen lokálně, tak získáváme jen ty benefity.

Závěrem se ještě zeptám, jaká preventivní opatření považujete za nejdůležitější a doporučujete je našim čtenářům dodržovat?
Preventivní doporučení jsou skládačkou jednotlivých faktorů. Musíme uzpůsobit svůj životní styl tak, abychom na zuby mysleli a péče o ně se nám stala automatickou, ale abychom tím netrpěli ve smyslu omezování se. Je potřeba dát čištění a výživová doporučení do určité souhry, abychom si mohli dát třeba čokoládu, ale věděli jsme, že máme zuby dlouhodobě tak dobře vyčištěné, že nikde nemáme ložisko starého plaku, který by mohl dané místo zkazit. Mám pro to své doporučení, které vychází ze švédského Sweet Saturdays (konzumace sladkostí o sobotách) a to, že je lepší si sladké dát jednorázově a neujídat/nepopíjet sladké každých 10 minut. Obecně je dobré naučit se nepít sladké nápoje, aby měla dutina ústní čas si srovnat pH mezi jídly a mohly běžet samoočišťující mechanismy. Důležité je alespoň jednou denně vyčistit si zuby úplně perfektně, aby v nich nezůstával zralý plak. Minimálně jednou ročně je potřeba navštívit zubního lékaře a nezapomínat na dentální hygienistku.

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Kompresor Dukla Vaše inzerce

Prodám/Koupím - ordinace

Kompresor Dukla

další inzeráty

Sealapex / XPress dentální produkty
Sealapex / XPress

Trvalé kořenové výplně typu pasta

další dentální produkty

Další články z rubriky:
„Škachův den je o komunikaci a osobním setkávání,“ říká MUDr. Ladislav Kindl Články
audio
„Škachův den je o komunikaci a osobním setkávání,“ říká MUDr. Ladislav Kindl

6. 3. 2023 | Dental rádio StomaTeam

22. února se v Praze v Divadle U Hasičů konal již 12. Škachův den. Coby...

Detail příspěvku

Rozhovor s renomovanou dentální hygienistkou Mgr. Petrou Křížovou, DiS. Články
audio
Rozhovor s renomovanou dentální hygienistkou Mgr. Petrou Křížovou, DiS.

14. 3. 2024 | Dental rádio StomaTeam

Ku příležitosti již proběhlého Světového dne ústního zdraví (20. 3. 2024)...

Detail příspěvku

Škachův den 2024 Články
audio
Škachův den 2024

21. 11. 2023 | Dental rádio StomaTeam

V úterý 27. února 2024 se bude konat již 13. ročník vzdělávací akce Škachův den. Místem konání bude tradičně Divadlo U Hasičů v Praze. O účast na této vzdělávací akci je vždy vysoký zájem, v posledních letech pokaždé vyšší, než je kapacita sálu.

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.