StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Pragodent > PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie

PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie

24. 10. 2023 | Mgr. Irena Čani, Mgr. Věra Tautová, StomaTeam

Dva roky utekly jako voda a tři dny na veletrhu PRAGODENT ještě rychleji. 29. ročník dentálního veletrhu PRAGODENT je za námi. A musíme podotknout, že za celé tři dny jsme snad v halách výstaviště nepotkali jediného člověka, který by nebyl spokojený. 


Stánky byly plné zákazníků, diskutovalo se, bavilo, prodávalo, řešily se jak obchodní tak často osobní záležitosti, takže PRAGODENT opět díky symbióze s Pražskými dentálními dny naplnil všechny své role – vzdělávací, veletržní, rovinu osobních i obchodních setkání a v neposlední řadě zábavy.

„PRAGODENT se po restartu v roce 2021 dostal do polohy prémiové přehlídky přesahující hranice České republiky. Ve spojení s Pražskými dentálními dny je to „ta akce“. Je jen na šikovnosti prodejců, zda dokážou monetizovat obrovský zájem stomatologů  i dalších členů dentálního týmu,“ zhodnotil těsně po PRAGODENTu prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Akce středoevropského významu

Kongres Pražské dentální dny se po roce opět přesunul na výstaviště do Letňan a opět nalákal rekordní počet účastníků, do třech sálů bylo prodáno na 2400 míst. „Postupně budeme atrahovat více firem i lékařů z blízkých regionů – část Polska, Slovenska, Dolní Rakousko, Bavorsko, Sasko. Představitelé těchto zemí přijeli letos a jezdí pravidelně, informují o veletrhu a kongresu ve svých médiích. Zvyšuje se počet návštěvníků i z těchto zemí. Stojí před námi další jazykové varianty přednášek a prezentací,“ doplnil Roman Šmucler s tím, že jako organizátor nechce hodnotit, ale že se PRAGODENT rozhodně mění v akci středoevropského významu. 

Dle oficiálních údajů pořadatele veletrhu, společnosti ABF, a.s., se veletrhu a kongresu PDD zúčastnilo celkem 9 325 návštěvníků, což je ještě o kousek větší návštěvnost než při předchozím ročníku.

Obrovský rozdíl byl ale patrný v samotné výstavě. Už během příprav bylo jasné, že výstava předčí jak svými rozměry tak počtem vystavujících firem předchozí roky.

Důstojný veletrh

„Podařilo se „poskládat“ veletrh, který má potenciál být historicky jeden z nejlepších. Expozici má 170 vystavovatelů z 13 zemí, a to ve třech výstavních halách na 12 000 metrech čtverečních a vystavovatelé prezentují téměř 800 značek z celého světa,“ řekl k výstavě generální ředitel ABF, a.s., Martin František Přívětivý s tím, že obrovský posun je vidět také na kvalitě expozic. „Firmy se prezentují zhruba na stejně velkých plochách, jako v minulosti, ovšem na expozicích je vidět výrazný posun jejich připravenosti. Expozice obsahují více interaktivních prvků a mají více interaktivního obsahu souvisejícího z moderními technologiemi.“

Kladně ohodnotil výstavu také MUDr. Pavel Smažík, který stojí v čele Asociace výrobců a prodejců potřeb pro stomatologii Czechdent: „Firmy svými expozicemi zvyšují kvalitu a důstojnost stomatologie a myslím, že tomu dopomohl také dvouletý cyklus veletrhu, což přispělo právě k důstojnosti a efektivitě veletrhu, a to ocení jak vystavovatelé tak návštěvníci, kteří dostanou ty nejlepší služby.“

Na stáncích si zájemci mohli prohlédnout kompletní nabídku dentálního trhu pro stomatologické ordinace a laboratoře, softwarové vybavení, nástroje pro prevenci, hygienu a bezpečnost práce, farmaceutické výrobky či odborné publikace pro zubní lékaře. Poctivě naplánované byly také programy jednotlivých vystavujících – od soutěží, přes ukázky techniky či materiálů až po workshopy, které probíhaly přímo na stáncích anebo v přilehlých sálech.

ADH ČR připravila bohatý doprovodný program

Jedním z hlavních partnerů odborného programu PRAGODENTu byla Asociace dentálních hygienistek ČR. „ADH ČR se v letošním roce podílela na přípravě odborného programu a opravdu jsme se snažili, aby program měl profesní – odborný charakter, nikoli aby byl komerčního rázu. Musíme se ale poučit, protože prostor pro přednášky bohužel nebyl úplně vyhovující,“ komentovala působení asociace na veletrhu bývalá prezidentka sdružení Lenka Velebilová s tím, že na stánku asociace lákali hlavně nové členy zvýhodněnou cenou za registraci. „Asociace se snaží formou výhod a benefitů členství zvýhodňovat, protože členství je dobrovolné. Aktuální čísla po registracích 12. října se blíží počtu 450 členů, což je 1/3 z celkového počtu dentálních hygienistek v ČR,“ uzavřela Lenka Velebilová.

Soutěže mladých zubních techniků se zúčastnilo na 120 studentů

Interaktivní soutěž pro mladé zubní techniky se pořádala už potřetí, tentokrát bylo účastníků nejvíce, kolem 120. „Tak hojná účast nás opravdu potěšila. Soutěž byla interaktivní, soutěžilo se přes mobilní telefony ihned. Otázky byly postaveny různorodě, něco odborného, něco vtipného, něco ze zeměpisu, dějepisu, takže se u toho účastníci i pobavili. První tři místa obsadili studenti z brněnské školy,“ uvedla exprezidentka KZT Alexandra Seidlová.

Komora zubních techniků se stejně jako ADH ČR zapojila do přípravy odborného doprovodného programu veletrhu. „Vyšli jsme z toho, že jsme v roce 2022 uspořádali TechDent, první vzdělávací akci pro zubní techniky a tam jsme měli spoustu krásných přednášek. Říkali jsme si, kam budeme pokračovat dál? A pak přišla nabídka a my se snažili dát dohromady několik vzdělávacích chvil na PRAGODENTu, které se budou soustředit na moderní populární technologie, na specifické druhy výroby a předat to návštěvníkům. Připravit program tak, aby se účastníci nejen něco dozvěděli, ale aby chtěli na výstavu i přijít,“ řekl za KZT Martin Karbusický, který byl tímto úkolem pověřen.

III. kongres zubních asistentek

Součástí PRAGODENTu byl letos podruhé také Kongres zubních asistentek, který pořádá lektorka Adéla Sojková. „Letos se přihlásilo na 70 asistentek, to číslo se každý rok navyšuje a jsem za to moc ráda, protože je zapotřebí, abychom se scházely, vzdělávaly a předávaly si informace,“ uvedla na úvod kongresu. Program měly asistentky pestrý. „Na úvod vystoupili zástupci dentálních firem, ale pokračovalo se přes praktické přednášky o přípravě implantací, ergonomie práce či součinnost asistentky s dentální hygienou. Hřebem programu je pak přednáška Nebojme se kontroly ze SÚKLu a hygieny,“ uzavřela Sojková s tím, že další kongres proběhne příští rok i mimo veletrh.

Na závěr musíme poděkovat všem, kteří PRAGODENT připravovali, a kteří na něj přišli jako vystavovatelé, hosté, návštěvníci či účastníci kongresu.

 „Jsem velký fanda českých prodejců a děkuji jim za úžasnou atmosféru, kterou dokážou na výstavě vytvořit. Na stáncích vidíte, jak si neformálně povídají se zákazníky, dají si s nimi skleničku… Nejsou to jen komisní prodejci, co dělají business, ale vytvářejí přátelskou atmosféru a komunitu. Jsem samozřejmě hrdý nejen na PDD, ale také na PRAGODENT – nic podobného v okolních zemích nevidím. Atmosféra PRAGODENTu je jedinečná,“ uzavřel pozitivní hodnocení celého veletrhu Roman Šmucler.

 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie
 • PRAGODENT byl opět svátkem stomatologie

Co řekli zástupci firem?

Pavel Smažík, HERBADENT
„Pragodent 2023 je za námi, ale přesto je na hodnocení příliš brzy. Dávno jsou totiž pryč doby, kdy se úspěch výstavy hodnotil podle tržeb či objednávek podepsaných na místě. Dnes je veletrh především dlouhodobým marketingovým nástrojem, a tak se jeho úspěch pozná až v mnoha následujících měsících. I proto je dobře, že se Pragodent koná každé dva roky, vždy v roce konání veletrhu IDS. Bohužel to, že IDS je „veletrhem výrobců“ se na českém Pragodentu příliš neukazuje a roztříštěnost nabídky konkrétních produktů mezi několik distributorů a prodejců snižuje přehlednost pro návštěvníky. Možná i proto byl o expozici HERBADENT (stánek měl stejný koncept TEST CENTRE jako na IDS, kterého se Herbadent letos poprvé účastnil) takový zájem. Představovali jsme totiž jako výrobce jak tradiční portfolio, tak úplné novinky. Třeba nový bylinný sprej PROFESSIONAL s chlorhexidinem proti zánětům, nové mezizubní kartáčky HERO či remineralizační zubní tablety REMIN. A právě možnost otestování a porovnání jednotlivých typů výrobků na místě (jen zubních kartáčků máme 11 typů) byla pro návštěvníky tak atraktivní. Trvalý zájem od otevření veletrhu ve čtvrtek do jeho uzavření v sobotu nás samozřejmě těšil. Teď ale přichází každodenní práce, poznatky z veletrhu použijeme při dalším vývoji a inovacích našich výrobků.“

Tomáš Kreisler, jednatel a obchodní ředitel – SHINING 3D dental ČR a SK
Letošní Pragodent předčil všechna naše očekávání
U návštěvníků panovala pozitivní nálada a po celou dobu veletrhu byly všude vidět jen samé pozitivní emoce. Drtivá většina vystavujících byla profesionálně připravena a již zde nebyly k vidění archaické stánky à la devadesátá léta. Všichni si zaslouží velkou pochvalu, protože současný Pragodent měl rozhodně světovou úroveň. Z obchodního hlediska je pro nás Pragodent vrcholem obchodní sezóny. Samotná účast na veletrhu ale žádný obchod nepřinese. Intraorální skenery jsou dlouhodobou investicí a nefunguje zde efekt impulzních nákupů, jako je tomu u levnějšího spotřebního zboží. Dobré obchodní výsledky na veletrhu jsme si museli odpracovat dlouho předtím. V našem případě jsou to školení, zapůjčování skenerů do ordinací, diskuse s potenciálními zákazníky a hlavně především dobré reference. Naši dlouholetí spokojení zákazníci nám sami vodili kolegy a přesvědčovali je, ať investici do intraorálního skeneru SHINING 3D udělají co nejdříve. 17 prodaných intraorálních skenerů a 13 zapůjčení na zkoušku před zakoupením je skvělým vyvrcholením letošního roku. Do Pragodentu jsme vstupovali s informací, že již více než 250 ordinací v České republice a na Slovensku používá intraorální skenery SHINING 3D. Nyní toto číslo opět skokově narůstá.

Jiří Sedláček, JSLab
„Prezentace zubních laboratoří není na veletrhu Pragodent vůbec obvyklá. Při naší velikosti ale cítíme potřebu zde naši práci prezentovat. Digitální stomatologie je pro nás již dlouhé roky naprostým standardem a díky jejímu využití dokážeme zubní náhrady odevzdávat do 4 dnů do ordinací, a to kdekoliv v České republice i na Slovensku. Na Pragodentu jsme prezentovali světovou novinku – obličejový skener, který bude postupně nahrazovat klasické focení pro Smile design. Spojení obličejového a intraorálního skenu (případně i CBCT) opět posouvá práci techniků na další úroveň. Pragodent pro nás byla jedna velká odměna, moci se setkávat se spolupracujícími lékaři, kteří vám říkají, jak se jim změnil život díky spolupráci s námi, to je prostě úžasné. A zároveň je to velký závazek nespokojit se, neusnout a neustále se dál zlepšovat.“

Miroslav Vlk – jednatel FÉNIX DENTAL
Letošní Pragodent vnímáme jako nejúspěšnější výstavu za celou 28letou historii společnosti FÉNIX DENTAL na českém trhu. S letošní návštěvností jsme byli velmi spokojeni, prakticky po celou dobu výstavy byl náš stánek zaplněn zákazníky, kteří si přišli prohlédnout a otestovat mnoho představovaných novinek, od několika druhů intraorálních skenerů Medit, přes novinky v zobrazovacích technologiích od společností Acteon a Dentium až po nové modely stomatologických souprav japonského výrobce Belmont. Představovali jsme také mnoho novinek z oblasti implantologie, jako jsou implantologické systémy výrobce Dentium a novinky v biomateriálech od společnosti Botiss. V neposlední řadě jsme v CAD/CAM technologiích představili nové modely laboratorních fréz od japonského výrobce Roland. Celkově výstavu Pragodent vnímáme jako důležitou událost jak pro odborná, ale zároveň příjemná setkávání s většinou našich zákazníků, přičemž na letošní výstavě jsme byli velmi potěšeni, že mnoho našich zákazníků nám přišlo osobně podat ruku a poděkovat za bezproblémový servis a nadstandardní péči, kterou jim dlouhodobě věnujeme. Za toto velké uznání chci všem našim klientům ještě touto cestou poděkovat.

RNDr. Radovan Karkus, PhD. - Head of Sales and Marketing - Czech Republic and Slovakia - Dental, E.M.S.
"Pre nás to bol ešte úspešnejší ročník ako ten minulý, aj vďaka aktívnej propagácii našej účasti a možnosti vyskúšania noviniek. Viac ako 1500 návštevníkov priamo na našom na stánku si malo možnosť pozrieť, čo je u nás nové. Po prvýkrát naživo vidieť a vyskúšať GBT Lounge a stretnúť sa s našim tímom, hlavne s tými členmi, ktorí ostávajú v priebehu roka "v ústraní", ale nemalým podielom prispievajú k nášmu úspechu a starostlivosti o zákazníkov. Naďalej sa potrvdzuje, že dvojročný koncept Pragodentu je vyhovujúci pre vystavovateľov aj účastníkov."

Katerina Orovchanec, Business Development Director, Planmeca
„Návštěva překrásné Prahy a účast na výstavě Pragodent je vždy opravdovým potěšením. Společně s našimi dlouholetými partnery Fencl Dent, Fischer Dental a Prodenta jsme strávili tři výjimečné dny plné přínosných setkání s našimi zákazníky, prezentovali jsme nejnovější digitální dentální řešení skupiny Planmeca a zároveň jsme se od českých zubních lékařů a zubních techniků dozvěděli, co by potřebovali v oblasti digitální stomatologie. To je pro nás velmi cenné a velmi si toho vážíme, protože zpětná vazba od zákazníků hraje významnou roli při našem dalším vývoji digitálních dentálních řešení, zaměřených na poskytování lepší péče díky inovacím. Během výstavy měli přední čeští zdravotničtí odborníci možnost seznámit se s prvotřídním skenováním a různými možnostmi práce s intraorálním skenerem Planmeca Emerald S při vylepšování úsměvů pomocí alignerů HeySmile. Výstava Pragodent byla pro společnost Planmeca Group velkým úspěchem a těšíme se na účast na dalším ročníku Pragodent 2025.“

Fotografie byly použity s laskavým svolením ABF, a.s.

Přečtětě si také:
Online reportáž PRAGODENT – 3. den
Online reportáž PRAGODENT – 2. den
Online reportáž PRAGODENT – 1. den

Videa a rozhovory z PRAGODENTu najdete také na našem YouTube kanálu

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Další články z rubriky:
PRAGODENT 2023 a Pražské dentální dny Články
PRAGODENT 2023 a Pražské dentální dny

5. 5. 2023 | Zprávy z firem

Výstaviště PVA EXPO Letňany po dvouleté pauze opět přivítá dentální veletrh PRAGODENT, a to ve dnech...

Detail příspěvku

Je nejvyšší čas! Registrujte se na PRAGODENT Články
nepřehlédněte
Je nejvyšší čas! Registrujte se na PRAGODENT

8. 9. 2023 | Zprávy z firem

29. ročník veletrhu PRAGODENT otevře své brány už ve čtvrtek 12. října. Máte proto nejvyšší čas se zaregistrovat.

Detail příspěvku

Kongres společnosti Straumann – 30 let na českém a slovenském trhu Články
audio
Kongres společnosti Straumann – 30 let na českém a slovenském trhu

3. 2. 2023 | Dental rádio StomaTeam

V roce 1992 byla založena pobočka společnosti Straumann v České...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.