StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > AKTUÁLNĚ – koronavirus > Stručný zápis webináře s prof. Prymulou o koronaviru

Stručný zápis webináře s prof. Prymulou o koronaviru

28. 3. 2020 | redakce časopisu StomaTeam

V sobotu 28.3. proběhl další webinář pro stomatology pořádaný a moderovaný MUDr. Radkem Mounajjedem, DDS. Hostem byl tentokrát epidemiolog prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. Přinášíme vám jeho stručný zápis.

V čem je virus Covid-19 nebezpečnější než ostatní?
Je zákeřný v tom, že člověk je infekční už 2 a půl dne, než se objeví první příznaky, a nejvíce pak 15 hodin předem. Navíc dochází k vylučování viru i v rekonvalescenci, i když je člověk zdráv.

Jak máme přistoupit k práci ve své praxi? Pokračovat a chtít se nakazit, nebo na chvíli zavřít, zabezpečit vše: sehnat ochranné pomůcky, zajistit odsávání aerosolu, předělat pracovní postupy ordinace, a poté začít znovu? Co tomu říkáte? Co máme dělat?
Uvědomme si, že virus je velmi nakažlivý, pokud ale vezmeme teorie například Britů, že se nevyhnutelně nakazíme všichni, tak já tomu moc nevěřím. To bychom za 3 týdny neměli co řešit, a byli bychom promořeni. Takto se křivky nárůstu nechovají. Já bych se bránil, nechci se nakazit. Nemusí se nám to ale podařit. Nástrahy nečekají jen v ordinaci, ale všude kolem. Dominantní cesta přenosu je kontakt s povrchy, není to primárně cesta respirační. S ohledem na vaše ordinace se vedou dost spory o protektivním vybavení, měl by stačit respirátor třídy 2 + štít. Můžeme o tom diskutovat, ale není prokázáno, že by měl nastat problém.

Snažíme se filtrovat pacienty, měřit jim teplotu, když je bez příznaků, je pro nás velká hrozba?
Za chvíli bude příznakový, ale vy ho budete ošetřovat dříve, například 15-20 hodin před tím, než bude mít příznaky. V tu chvíli je velmi infekční!

Je opakované nakažení příčinou horšího průběhu nemoci?
Toto není korektní úvaha, my se prvním stykem s nakaženým imunizujeme. Když dostaneme první dávku, tak imunitní systém už je nastartován. U zdravotníků, kde se to stalo, byla v té době rozsypaná imunita, byli unavení, nevyspaní, proto tam byl horší průběh. Běžně jste schopný malou dávku zvládnout.

Má smysl se testovat? Nebo je to alibismus a nedá se na to spolehnout.
Je to poměrně složité, testy nejsou dostatečně prokazatelné, ani ty laboratorní. Nejvíce se obávám toho, že pravděpodobně nevytváříme dlouhodobě protilátky, tzn. že bychom byli neimunní a mohli bychom se znovu nakazit. To by byla velmi zlá zpráva.

Onemocnění je zajímavé v tom, že má dvoufázový průběh. Po 1. fázi se člověk cítí zdráv, nevylučuje virus a pak je najednou zle a virus se objeví. Jsou zde věci, které nejsou jasné. V každém případě, pokud způsobí pneumonii, tak je mnohem horší než u chřipky. Zde vede k plicní fibróze a může člověka hendikepovat doživotně. Nejen že je oproti chřipce vyšší úmrtnost, ale zapříčiní to selhávající zdravotnický systém, nikdo nemá takovou kapacitu, aby pandemii zvládl a nevíme, zda u tohoto onemocnění navodíme imunitu.

Když vám pacienti volají a ptají se, zda je ošetříme a my nemáme jasnou odpověď. Změnil byste způsob ordinování? Co máme dělat?
Apelovali jsme, že by akutní péče probíhat měla. Nevíme, jak dlouho to bude trvat, do jaké míry bude epidemie narůstat. Odložil bych méně důležité zákroky, ale i akutní péči bych prováděl jen v případě, že budete náležitě vybavení: respirátor + štít. Nechceme ať léčíte holýma rukama. I my přesvědčujeme své kolegy, aby se do procesu vrátili!

Vznikne nějaké centrální nařízení jak postupovat? Závazné pro všechny? Nebo bude toto rozhodnutí na jednotlivých praxích?
Dali jsme doporučení pro akutní péči pro nemocnice, vydáme podobné doporučení pro všechny a vydáme ho brzy. Bude obecnějšího rázu a mělo by se tedy vztahovat i na vás.

Máme i zdravé lidi na intenzivní péči nebo jen nemocné a navíc s virem?
Všichni pacienti byli s doprovodnými onemocněními, zemřeli s virem, ne na virus. Ale nedá se tím ukolébávat. Občas se stane, že zemře i zcela zdravý jedinec.

Můžeme věřit kvalitě respirátorů, které jsme dostali?
Byl přijat úzus, že se berou za platné atesty cizích zemí. Máte právo požadovat atest, my vyžadujeme všechny certifikáty. Jsou zde různé srovnávací tabulky, dle kterých se dají respirátory třídit.

Dá se někde udělat test uzávěru na respirátoru? Protože pokud netěsní, tak nás nemusí chránit.
Nemám informace o testování na těsnost, provádí se jen testování masek. Jsou zde laické cesty, jak to udělat. Například slzným plynem, ale nevím o žádné oficiální zkušebně. Je třeba ho správně nasadit, aby nebyla mezera.

Jak to, že se dostaly kvalitnější respirátory k jiným lidem a ne primárně ke zdravotníkům?
Tohle se stávat už nebude, některé resorty tyto respirátory dostaly, ale bylo jich minimálně. Stalo se to, je to pravda. A bylo rozhodnuto, že nic takového už nedostanou. Distribuovalo se to jinak, než mělo.

Momentálně je priorita zdravotnictví a sociální péče.

Pozor! Pokud nosí nakažený pacient respirátor, tak i přes něj by měla být rouška. Nechrání vás, ale jen sebe. Nakažený pacient by respirátor mít neměl.

Šíření viru je trestný čin, můžeme se do toho dostat? Jak s tím máme nakládat?
Pokud konáte v dobré víře a neměli jste příznaky, tak nemůžete predikovat, že jste nemocní. Museli byste se testovat každý den. Musíme k tomu přistupovat s jistou mírou nejistoty, i testy mají určité okno, takže to není jisté.

Co s dentálními hygienistkami a zubními techniky? Neví co mají dělat, nepracují. Jsou závislí na dodání práce od nás.
Jak jim můžeme pomoct? Požádat, aby byli zařazeni do kategorie, které jsou odškodňovány státem. Nejsou schopni přímo ovlivnit dostatek práce, pokud stomatolog neposílá pacienty...měli by spadat do odškodňovacích programů.

Vidíte světlo na konci tunelu? V létě pojedeme k moři?
Nechci se k tomu vyjadřovat, dostal jsem po hlavě. Ale chci podat lidem, kteří chtějí jet na dovolenou, korektní vyjádření. Možná, že budou ostrůvky, kde onemocnění nebude, ale ty se budou bránit přílivu cizinců. Když se podívám na zhoršující se situaci u nás a situaci v Evropě, tak to letos nevidím na dovolenou v cizině… Pokud budu chtít být hodně optimistický, tak u nás bude lépe na konci června, jinde to takové ale nebude. Pokud se nevyvine lék, tak epidemie stále poběží. Pokud budeme mít lék, tak opatření padnou.

Pokud budeme měsíc zavření, tak ekonomicky padneme, takže stejně budeme muset uvolnit situaci. Budeme používat tzv. inteligentní karanténu – individuální a ne plošná opatření.

 

Záznam webináře můžete shlédnout ZDE

Reklama
Přečtěte si také:
Stomatologie versus kompenzační vyhláška II

18. 5. 2021 | Věra Tautová, redakce časopisu StomaTeam

Stomatologie versus kompenzační vyhláška II Číst více >
Články na podobné téma:
OPTIM® je účinný proti novému koronaviru Články
OPTIM® je účinný proti novému koronaviru

27. 2. 2020 | AKTUÁLNĚ – koronavirus

OPTIM® prokázal účinnost proti virům podobným novému koronaviru na tvrdých neporézních površích a neinvazivních zdravotnických prostředcích...

Detail příspěvku

Tisková zpráva České stomatologické komory ze dne 12. 3. 2020 Články
Tisková zpráva České stomatologické komory ze dne 12. 3. 2020

13. 3. 2020 | AKTUÁLNĚ – koronavirus

Česká stomatologická komora požaduje od vedení krajů respirátory, které jim právě posílá český stát. Jinak...

Detail příspěvku

Neodkládejte návštěvy lékaře, vyzývají ve společném prohlášení specialisté Články
Neodkládejte návštěvy lékaře, vyzývají ve společném prohlášení specialisté

8. 4. 2020 | AKTUÁLNĚ – koronavirus

ČSK společně s dalšími dvěma sdruženími vydala prohlášení, ve kterém se...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Tento web používá k optimalizaci služeb soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím těchto souborů. Více informací >

ROZUMÍM

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.