Časopis

Výroba rozsáhlé celokeramické náhrady pro horní a dolní čelist – Frézování složitého případu

Autor: Dr. Tetsuya Uchiyama / Michiro Manaka; Japonsko | 5. 6. 2017

Ocenění IPS e.max Smile Award 2016 v kategorii „Asie, Pacifik": Případ pacienta, který byl ošetřen pomocí náhrad nesených pilířovými zuby a implantáty.

Bohatou nabídku řešení klinických ošetření nabízených současnou stomatologií – různé materiály, technologie a optimalizované postupy – velmi oceňují pacienti a stejně tak zubní lékaři. Složité případy však nadále představují mnoho výzev. U rozsáhlých protetických rekonstrukcí chrupu je důležité mít o situaci komplexní přehled, podrobně ji analyzovat a poté vytvořit podrobný plán ošetření.

 

StomaTeam_3_2017_Vyroba-rozsahle-00.jpg

 

Složitá počáteční situace

66letá pacientka si stěžovala na nemožnost optimálního žvýkání a neatraktivní vzhled zubů. V horní čelisti měla několik defektních fazetovaných náhrad, z nichž některé již měly nevyhovující a nepřesné okraje (obr. 1). V do lní čelisti byl zkrácený zubní oblouk v rozsahu zubů 35 až 37. Korunka zubu 34 byla zcela destruovaná. Gingivální okraj zubu 13 byl zřetelně posunut apikálním směrem. Wilsonova křivka (transverzální zakřivení) byla vychýlená, což přispívalo k celkové disharmonii. Odstín jednotlivých náhrad se poměrně výrazně lišil. Navíc se neshodovaly ani světelně optické vlastnosti jednotlivých náhrad. Pacientka žádala náhrady, které by vypadaly a fungovaly podobně jako přirozené zdravé zuby.

 

Cíl ošetření

Hlavním cílem bylo stanovit stabilní okluzní situaci, která by umožňovala přirozené žvýkací funkce a harmonickou estetickou maxilofaciální situaci. Za tímto účelem bylo nutné vyměnit stávající korunky a můstky a upravit obrys dásní. Zub 14 bylo nutné nahradit implantátem, který by fungoval jako další pilíř. Další ošetření pomocí implantátů bylo naplánováno pro dolní distální úsek.

 

Od wax-upu po provizorní náhrady

Diagnostický wax-up je obecně považován za nepostradatelnou součást plánování složitých ošetření. Ve vosku se zkontroluje ztráta zubní hmoty, k níž došlo ve vertikálním rozměru okluze. Poté se zuby na modelu upraví formou přidání (v některých případech ubrání) materiálu tak, aby se dosáhlo požadovaného tvaru.

Na základě wax-upu byly pacientce předvedeny možnosti, ale také omezení stran předpokládaného výsledku.

Plán ošetření se prodiskutuje s pacientem a v případě potřeby upraví.

V předloženém případu sloužil diagnostický wax-up jako základ pro všechny následné pracovní kroky. Byly stanoveny horizontální a vertikální estetické linie a roviny, a prostřednictvím RTG snímku (obr. 2) byly vyhodnoceny horní a dolní obličejové rozměry.

 

StomaTeam_3_2017_Vyroba-rozsahle-01-02.jpg

Obr. 1a–c: Situace před ošetřením: různé defektní náhrady, narušená estetika a neošetřená mezera v dolní čelisti

Obr. 2: Vyhodnocení estetických obličejových parametrů

 

Kromě klinické a estetické diagnózy poskytla důležité referenční body pro plán ošetření manuální funkční a strukturální analýza (MFA). Pro proces modelace z vosku byla v artikulátoru snížena incizální rovina. Incizní hrany byly mírně zredukovány (o 1 mm), aby bylo dosaženo ideální výšky obličeje. Navíc byl úhel okluzní roviny nakloněn (o 6 °) proti směru hodinových ručiček. Okluzní plošky byly modelovány až do dosažení optimálních podmínek na okluzi (obr. 3). Při výrobě provizorní kompozitní náhrady byla použita metoda cross-mounting – horní wax-up se artikuluje proti dolní čelisti a obráceně (obr. 4).

 

StomaTeam_3_2017_Vyroba-rozsahle-03-04.jpg

Obr. 3: Diagnostický wax-up

Obr. 4a–f: Přenos detailů z wax-upu na provizorní náhradu pomocí metody cross-mounting

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

 

StomaTeam_3_2017_Vyroba-rozsahle-Dr-Tetsuya-Uchiyama.jpg

Dr. Tetsuya Uchiyama

Uchiyama Dental Clinic

1-10-4-1F Minamiaoyama, Minato-ku

107-0062 Tokyo

Japan

tetsuya221@gmail.comStomaTeam_3_2017_Vyroba-rozsahle-Michiro-Manaka.jpg

Michiro Manaka

Dent Craft Studio M’s Art

1-15-1-304 Chuo,

Kasukabe-shi

344-0067 Saitama

Japan

mamcr75@gmail.com

 

 

StomaTeam 3/2017

 

 Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK