Časopis

Techniky a metody pro předvídatelné estetické a funkční výsledky celkové protetické rehabilitace

Autor: Claudio Nannini | 29. 9. 2017

Rekonstrukce chrupu, kdy obnovujeme ztracený vertikální rozměr, je samozřejmě velmi náročná jak z estetického, tak především z funkčního hlediska. Pro úspěch takové rekonstrukce je nezbytné mít k dispozici postupy a techniky, které vedou k předvídatelnému výsledku. Pokusím se tedy v tomto článku podchytit všechny technické a klinické kroky, kterým musíme čelit v rámci přípravy na provedení celkové protetické rehabilitace.

 

techniky-a-metody-uvod.jpg

 

35letá pacientka měla v ústech z estetického hlediska nepříznivou situaci. Měla také několik náhrad z kompozitního materiálu, které se postupem let znehodnotily. Pacientka si ale nejvíce stěžovala na velmi výrazné abraze a eroze v distálních oblastech, které vedly ke snížení vertikálního rozměru (obr. 1).

 

techniky-a-metody-1-4b.jpg

Obr. 1: Počáteční situace s esteticky narušenými náhradami
Obr. 2–3: První studijní modely a diagnostický wax-up vytvořený s částečnou pozorností věnovanou estetice a funkci
Obr. 4a, b: „PŘED A PO“ – předběžný model v dutině ústní za účelem vyhodnocení estetického vzhledu pacienta

 

Na základě studijních modelů jsme provedli diagnostický wax-up horní a dolní frontální skupiny zubů, abychom zkontrolovali estetické a funkční aspekty situace (obr. 2–4b). V počáteční fázi se běžně zaměřujeme pouze na horní a dolní frontální skupiny zubů od špičáku po špičák, abychom tak eliminovali zbytečné počáteční náklady – jakmile je frontální wax-up schválen pacientem a lékařem, teprve pak zhotovíme kompletní wax-up i v distálních oblastech tak, aby bylo dosaženo ideálního stavu skusu a stability v centrálním vztahu (obr. 5a, b, c). Toto je rozhodující krok, protože nám umožňuje spolu s pacientem a lékařem vyhodnotit veškeré estetické a funkční aspekty, které lze zohlednit v provizorní náhradě.

 

techniky-a-metody-5a-c.jpg

Obr. 5a–c: Definitivní wax-up vytvořený v distálních oblastech horního a dolního zubního oblouku

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

StomaTeam 5/2017

 Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK