Časopis

Obnova funkce a estetiky po ztrátě zubních tkání

Autor: Dr. Jason Smithson | 22. 3. 2018

Jednatřicetiletá pacientka nebyla spokojena se vzhledem svých frontálních zubů. Vestibulárně byla patrná ztráta zubních tkání (ZZT) s exponovaným dentinem (obr. 1–3). Rovněž si stěžovala na bolest v postranním úseku dolního pravého kvadrantu, a navíc na bolest pravého m. masseter. Byly zkoumány možné příčiny tohoto poškození. Byla konzultována dieta pacientky a nebyla zjištěna žádná příčina, která by vysvětlila ZZT. Pacientka rovněž navštívila gastroenterologa, který neodhalil žádné abnormality. Protože pacientka byla veterinářka, pátrali jsme po příčinách z prostředí, jako jsou anestetické plyny, ale tyto byly vyloučeny. Bylo zde podezření na noční parafunkce.

 

obnova-funkce-a-estetiky-po-ztrate-zubnich-tkani-uvod.jpg

 

Plánování léčby

Jelikož příčina ZZT nebyla odhalena, zdráhal jsem se doporučit možnost protetického ošetření pomocí keramických nepřímých náhrad. Pokud by opotřebení pokračovalo, náhrada korunek by byla velmi nákladná z finančního hlediska i z hlediska další ztráty zubních tkání. Doporučil jsem dostavbu zubů pomocí kompozitní pryskyřice, neboť toto by bylo relativně jednoduché a, v případě nutnosti opravy, nenákladné řešení.

Pacientka s tímto léčebným plánem souhlasila a byly zhotoveny fotografie před ošetřením, které zahrnovaly i křížově polarizovaný snímek pro výběr barvy (obr. 4).

Před sanací frontálních zubů jsme řešili bolest v dolním pravém kvadrantu. Bylo zhotoveno „anterior midpoint stop appliance" (AMPSA) za účelem deprogramování žvýkacích svalů a určení centrálního vztahu (CV), který by byl stabilní a reprodukovatelnou pozicí pro ošetření (obr. 5).

Pacientka nosila AMPSA každou noc po dobu několika týdnů, než bylo znovu dosaženo ověřeného CV za použití archivních modelů (obr. 6). Použitím AMPSA byla vyřešena svalová bolest a byla snížena citlivost.

 

obnova-funkce-a-estetiky-po-ztrate-zubnich-tkani-01-06.jpg

Obr. 1–3: U pacientky byla zřejmá ztráta tvrdých zubních tkání vestibulárně s odhaleným dentinem
Obr. 4: Pro výběr barvy byl zhotoven křížově polarizovaný snímek
Obr. 5: K deprogramování žvýkacích svalů a určení centrálního vztahu bylo zhotoveno „anterior midpoint stop appliance“
Obr. 6: Pacientka nosila „anterior midpoint stop appliance“ každou noc po dobu několika týdnů, než bylo dosaženo centrálního vztahu, který byl ověřen pomocí archivních modelů

 

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

 

obnova-funkce-a-estetiky-po-ztrate-zubnich-tkani-autor.jpg

Dr. Jason Smithson BDS (Lond) DipRestDentRCS (Eng)

Věnuje se především estetické stomatologii pomocí přímých kompozitních dostaveb a minimálně invazivních celokeramických dostaveb. Přednáší po celém světě a je autorem mnoha článků. Jason ordinuje v Pure Dental Health and Wellbeing, Truro.
 

StomaTeam 1/2018

 

 

 Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK