Časopis

Včasná ortodontická léčba

Autor: Brock Rondeau | 28. 11. 2017

Věřím, že nastal čas, aby všichni praktičtí zubní lékaři seriózně a erudovaně přistupovali k zajištění včasné ortodontické léčby u dětí, které navštěvují jejich ordinace. Nyní existují dvě filozofie týkající se léčby dětí se smíšeným chrupem. Mnoho z nás ve škole učili, že smíšený chrup se nemá léčit, ale ve věku 12 let, kdy dítěti prořežou stálé zuby, máme dítě odeslat k ortodontistovi. Nevím o žádných jiných zdravotních nebo stomatologických problémech, které se mohou objevit u dětí, a které by se odkládaly až do prořezání stálého chrupu. Podle mého názoru je naprosto nelogické nezasáhnout v raném věku, když výzkum potvrzuje, že nechá-li se malokluze neléčená, časem se zhoršuje. Funkční a skeletální problémy je ideální léčit již ve smíšeném chrupu, kdy navíc děti lépe spolupracují.

 

vcasna-ortodonticka-lecba-uvod.jpg

 

Dr. Charles Tweed, jeden z nejznámějších ortodontistů na světě (vyvinul Tweedovu techniku), dosáhl během své kariéry pomocí fixních aparátů vynikajících výsledků. Ke konci své kariéry zdůrazňoval význam léčby dětí ve smíšeném chrupu. Řekl: „Jinými slovy, znalosti postupně nahradí hrubou mechaniku a v ne příliš vzdálené budoucnosti se bude velká většina ortodontické léčby provádět ve smíšeném chrupu v období růstu a vývoje, tedy před náročným obdobím dospívání." Dr. Tweed toto uvedl v roce 1963. Nyní, ačkoliv stále více praktických zubních lékařů a orto­dontistů provádí léčbu ve smíšeném chrupu, mnoho ortodontistů stále nenabízí našim dětem tuto základní zdravotní službu.

Ortodoncie znamená rovnání zubů. Ortopedie znamená nápravu kostí nebo skeletálních problémů. Mojí filozofií ohledně léčby je pokusit se napravit skeletální (ortopedický) problém ve smíšeném chrupu před prořezáním všech stálých zubů. Existuje celá řada funkčních ortopedických aparátů, fixních a snímatelných, které mohou pomoci tohoto cíle dosáhnout v době, kdy dítě aktivně roste. Protože se 90 % obličeje vyvíjí do 12 let, chcete-li růst pacienta pozitivně ovlivnit, musíte zasáhnout v raném věku. Odhaduje se, že přibližně 75 % dětí má ve věku 12 let některou formu malokluze, a je proto důležité zahájit léčbu včas, aby se zabránilo pozdější delší a nákladnější léčbě.

Účelem tohoto článku je ukázat některé funkční aparáty, které je možné použít ve smíšeném chrupu k nápravě malokluzí I., II. a III. třídy.

Praktičtí zubní lékaři by měli dětem ve svých ordinacích nabízet včasnou ortodontickou léčbu z následujících důvodů:

 1. Do vaší ordinace chodí mnoho dětí, které ortodontickou léčbu potřebují.
 2. Většina stomatologických fakult a ortodontických postgraduálních programů v Severní Americe nevyučuje techniky léčby u dětí s mléčným a smíšeným chrupem. (V ČR je tento typ léčby běžný – pozn. red.)
 3. Pokud se funkční, skeletální a stomatologické problémy léčí u mléčného a smíšeného chrupu, může to obvykle zabránit extrakci stálých zubů a ortognátní chirurgii ve stálém chrupu.
 4. Matky hledají zubní lékaře, kteří upraví malokluze jejich dětí v raném věku. Nechtějí čekat, než se malokluze zhorší a zvýší se náklady na ortodontickou léčbu.
 5. Včasná ortodontická léčba u dětí pomůže zvýšit vaše osobní uspokojení z práce, když uvidíte, jak pozitivní vliv máte na osobnost a sebevědomí dětí.
 6. Proč byste měli odesílat každý rok jinam až 50 ortodontických případů, když na nich může vydělat vaše vlastní ordinace? (V ČR může ortodontickou terapii indikovat pouze ortodontista – pozn. red.)
 7. Funkční problémy, jako je zúžení dýchacích cest v důsledku zvětšených krčních nebo nosních mandlí, které způsobují frontálně otevřený skus kvůli tlaku jazyka, se musí řešit včas v době smíšeného chrupu. Je mnohem snazší motivovat mladší dítě k nošení funkčních aparátů se zábranami pro jazyk nebo nových aparátů Myobrace, než čekat a pokoušet se léčit stejný problém u dospívajících.
 8. Některé malé děti, s hlubokým skusem, retrognátní dolní čelistí a velkým incizálním schůdkem, mohou trpět onemocněním temporomandibulárního kloubu (TMK). Tyto děti mohou mít bolesti hlavy, problémy s ušima a řadu dalších nepříjemných příznaků. Přitom je lze snadno vyřešit vhodnými funkčními aparáty.
 9. Další funkční problémy, které by měly být napraveny co možná nejdříve, zahrnují například cucání palce.
 10. Skeletální problémy, které se musí řešit včas v době smíšeného chrupu jsou:

a) I. skeletální třída – Zúžené horní a dolní zubní oblouky, které jsou příčinou stěsnání a retinovaných zubů. Řešení by mělo spočívat v rozšíření horního a dolního zubního oblouku, aby se vytvořil prostor pro všechny stálé zuby, které v budoucnu prořežou.

b) II. skeletální třída – Většina pacientů s II. skeletální třídou má normálně umístěnou horní čelist a nedostatečně vyvinutou dolní čelist (retrognátní). Použití funkčních aparátů, jako je snímatelný Twin Block nebo fixní MARA (frontální repoziční aparát pro dolní čelist) pomůže v době smíšeného chrupu vývoji dolní čelisti. Pokud se tento stav neléčí včas, může vést k tomu, že pacient ve věku 17 let bude muset podstoupit ortognátní operaci z důvodu nutnosti chirurgického předsazení dolní čelisti. Korekce II. třídy pomocí výše uvedených funkčních aparátů upraví malokluzi během 7 až 9 měsíců. Matky a děti samozřejmě dávají přednost tomuto typu léčby, která je v jiných zemích, například v Evropě a v Jižní Americe, velmi rozšířená.

c) III. skeletální třída – Většina pacientů se III. skeletální třídou má v období smíšeného chrupu deficitní střední obličejovou etáž a prognátní profil. Horní čelist je nedostatečně vyvinuta. Včasná ortodontická léčba pomocí fixních nebo snímatelných funkčních aparátů, jako je aparát Anterior Sagittal nebo Tandem, mohou horní čelist a premaxilu úspěšně posunout dopředu a vytvořit tak normální postavení horní čelisti a napravit problém III. třídy již v době smíšeného chrupu, kdy dítě aktivně roste.

Neprovede-li se léčba včas v době smíšeného chrupu, budou muset někteří z těchto pacientů ve věku 17 let podstoupit i dvě čelistní operace. Je jasné, že matky a děti dávají přednost včasné léčbě, aby se v budoucnosti zabránilo invazivnímu ošetření.

 • Většina autorit je přesvědčena, že jsou pro zdraví zásadní volné dýchací cesty kvůli vyšší hladině kyslíku v krvi.
 • Včasná ortodontická léčba může mít u našich malých pacientů dlouhodobě příznivý vliv na zdraví. Chcete-li posunout svoji stomatologickou praxi směrem ke zlepšení zdraví Vašich malých pacientů, pak vás vyzývám, abyste si rozšířili znalosti a byli schopni pomáhat zlepšovat dlouhodobé zdraví těchto pacientů. Mnoho zubních lékařů, kteří v průběhu let absolvovali mé ortodontické kurzy, mi děkovalo, protože se jim podařilo zlepšit zdraví a malokluze i u vlastních dětí.

Je poněkud nešťastné, že ortodontická oddělení na většině stomatologických fakult v Severní Americe nevyučují praktické zubní lékaře, jak využívat funkčních aparátů ve smíšeném chrupu. Praktičtí zubní lékaři proto musí po studiu absolvovat ortodontické kurzy, aby mohli svým pacientům poskytovat tuto základní zdravotnickou službu. (V ČR může ortodontickou terapii indikovat pouze ortodontista – pozn. red.)

 

vcasna-ortodonticka-lecba-05.jpg

Úzký oblouk – není prostor pro laterální řezáky

 

vcasna-ortodonticka-lecba-03.jpg

Vytvořený prostor pro postranní řezáky

 

vcasna-ortodonticka-lecba-04.jpg

Zúžený horní zubní oblouk – není prostor pro laterální řezáky

 

vcasna-ortodonticka-lecba-06.jpg

Rovný stálý chrup

 

vcasna-ortodonticka-lecba-02.jpg

Traumatická okluze středních řezáků

 

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

 

Brock Rondeau, D.D.S. I.B.O., D.A.B.C.P., D-A.C.S.D.D., D.A.B.D.S.M., D.A.B.C.D.S.M.

Diplomate International Board of Orthodontics; Diplomate American Board of Craniofacial Pain; Diplomate-Academy of Clinical Sleep Disorders Disciplines; Diplomate American Board of Dental Sleep Medicine
 

StomaTeam 6/2017

 

 Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK