Časopis

Přímé kompozitní fazety rychle a jednoduše

Autor: Robert A. Lowe, DDS | 13. 6. 2018

Na trh se nedávno dostal nový systém pro zhotovení přímých kompozitních fazet – systém Uveneer (Dental Art Innovations). Jedná se o sadu šablon s předem definovanými vestibulárními povrchy horních středních a laterárních řezáků, špičáků a prvních premolárů (v případě potřeby lze využít i pro druhé premoláry). Systém byl navržen s cílem usnadnit a urychlit práci zubním lékařům při tvorbě přímých kompozitních fazet – značně omezuje nutnost komplikované modelace. Aby šablony odpovídaly proporcím většiny zubů, existují ve 2 velikostech. Ty byly zvoleny tak, aby odpovídaly ideálnímu 80% poměru šířka/délka korunky dle smile design (tzv. „zlatý řez"), při poměru šířky středního řezáku k laterárnímu řezáku a špičáku 1,6 : 1,0 : 0,6. Navíc díky propracovaným anatomickým konturám šablon se výsledná fazeta liší taktéž v tloušťce napříč zubem (tloušťka je menší v incizální a gingivální oblasti a větší ve středu fazet). Tím dochází k různým optickým efektům, což umožňuje v mnoha případech použití pouze jediného kompozitního odstínu k dosažení přirozeného vzhledu, bez nutnosti aplikace několika odlišných odstínů vrstvicí technikou.

 

Prime-kompozitni-fazety-uvod.jpg

 

Zhotovení kompozitních fazet z volné ruky je zubními lékaři stále považováno za jedno z nejnáročnějších ošetření. S optimálními konturami a do detailu propracovaným designem jsou proto šablony Uveneer rychlým a předvídatelným řešením k dosažení anatomicky estetických přímých kompozitních fazet za zlomek času.

 

Kazuistika 1

Řešení pro jediný zub

Pacient na obr. 1 se dostavil s diskolorovaným levým středním řezákem a požadavkem neprodleného vyřešení z důvodu účasti na významné rodinné události (případ a fotografie poskytl Dr. Husam abu Diab z Qualqilyae, Palestina). Samostatná přímá kompozitní fazeta, která by vzhledově odpovídala sousednímu střednímu řezáku, by již sama o sobě byla na zhotovení velmi náročná, díky nutnosti zamaskovat i „tmavé pozadí“ zubu byl případ velmi složitý – po stránce správného provedení a časové náročnosti.

 

Prime-kompozitni-fazety-01.jpg

Obr. 1: Intraorální 1 : 1 pre-op snímek diskolorovaného levého středního řezáku

 

Po zavedení retrakčního vlákna do sulku byl labiální povrch zubu preparován na plnohodnotnou fazetu. Preparace zde byla potřeba zejména z důvodu zamaskování diskolorace tlustší vrstvou kompozitního materiálu. Okraj preparace byl vzhledem k tmavému zabarvení kořene umístěn subgingiválně. Po preparaci a polymeraci bondovacího prostředku (ExciTE, Ivoclar Vivadent) byly do cervikální krajiny naneseny intenzivní kompozitní barvy (bílá a hnědá + žlutá (SDI)). Každá barva byla samostatně polymerována tak, aby byl co nejlépe simulován vzhled krčku sousedního zubu (obr. 2). Dalším krokem byl výběr odpovídající šablony a její velikosti z Uveneer sady (obr. 3) spolu s výběrem vhodného odstínu nanokompozitního materiálu (Filtek Supreme Ultra Universal Restorative, 3M ESPE) co nejvíce se blížícího odstínu vedlejšího zubu. Poté byl kompozitní materiál nanesen na zub a šablona Uveneer přiložena tak, aby její obrys korespondoval s konturami zubu. Následovalo její zatlačení do materiálu (obr. 4) a polymerace. Po světelném vytvrzení skrze šablonu byla tato ze zubu sejmuta, zanechávajíc po sobě již anatomicky vytvarovanou fazetu. Z incizální hrany byl odstraněn malý přebytek kompozitu, hrana byla zaleštěna a práce tím dokončena (obr. 5). Pomocí předloh Uveneer tak bylo zhotoveno snadné a rychlé, přitom však estetické řešení (obr. 6).

 

Prime-kompozitni-fazety-02.jpg

 

Obr. 2: Po preparaci, retrakci gingivy a adhezivní přípravě byla tmavá cervikální oblast zamaskována aplikací kompozitních barev (SDI Shade Modification, barvy bílá a hnědá + žlutá)

 

 

 

 

Prime-kompozitni-fazety-03.jpg

Obr. 3: Pohled na kompletní sadu Uveneer (Dental Art Innovations) obsahující šablony ve dvou velikostech k dosažení estetického výsledku u většiny zubů

 

Prime-kompozitni-fazety-04.jpg

Obr. 4: Kompozitní materiál byl nanesen na preparovaný povrch zubu a do něj vtlačena šablona Uveneer, formující nový obrys labiální plochy. V případech, kdy šablona na zub perfektně dosedá a přesně kopíruje jeho kontury, zanechává po sobě hladký a lesklý povrch fazety bez přítomnosti kyslíkem inhibované vrstvy. Není tak nutné práci jakkoliv dodatečně opracovávat a leštit.

 

Prime-kompozitni-fazety-05.jpg

Obr. 5: Výsledek po sejmutí šablony: Pomocí systému Uveneer bylo dosaženo esteticky perfektního řešení za minimum času (ošetřující lékař: Dr. Husam abu Diab, Qalqiliya, Palestina)

 

Prime-kompozitni-fazety-06.jpg

Obr. 6: Pohled na přímou kompozitní fazetu zubu 21 v plném úsměvu (ošetřující lékař: Dr. Husam abu Diab, Qalqiliya, Palestina)

 

 

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

 

 

Prime-kompozitni-fazety-autor.jpg

Dr. Lowe absolvoval s vyzna­me­náním Loyola University School of Dentistry v roce 1982. Je členem Catapult Elite Speakers’ Bureau a získal fellowship u AGD, International College of Dentists, Academy of Dentistry International, Pierre Fauchard Academy, American College of Dentists, the International Academy of Dento-Facial Aesthetics a the American Society for Dental Aesthetics. Napříč svou kariérou publikoval stovky autorských článků zabývající se mnoha rozličnými oblastmi estetické stomatologie. Lze jej kontaktovat na čísle (704) 450-3321 nebo na adrese boblowedds@aol.com.
 

 

StomaTeam 3/2018Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK