Časopis

Intraorální skener Apollo DI a portál CEREC Connect v denní praxi

Autor: Jan Janovský, DiS. | 13. 6. 2018

V dnešní uspěchané době, kdy se neustále ohlížíme na ciferník hodinek, je nutné efektivně využívat čas. Jedním z příkladů moderních postupů, které šetří náš ordinační čas, je ošetření pacienta v jedné návštěvě neboli „Chairside". V následujících řádcích bych si vás dovolil takovýmto ošetřením provést. Díky dokonale sehranému týmu lékaře a CAD/CAM technika bylo možné dosáhnout přesné a estetické práce.

 

Intraoralni-skener-Apollo-DI-uvod.jpg

 

Pacient přijel k ošetření s jasným cílem: fazety, které bude mít hotové tentýž den. Během vstupního vyšetření nebyly nalezeny žádné kontraindikace a bylo možno přistoupit k protetickému řešení situace (obr. 1).

 

Intraoralni-skener-Apollo-DI-01.jpg

 

Vzhledem k vysokým estetickým nárokům při rekonstrukcích frontálního úseku bylo nutno zvolit adekvátní materiál. Nejlépe se nám osvědčily bločky IPS Empress CAD Multi – leucitová sklokeramika, která vyniká přirozenou translucencí, výbornou estetikou a pevností 185 MPa. Zvolený typ Multi navíc dosahuje vynikající estetiky díky fluorescentnímu přechodu mezi dentinem a incizální oblastí. Díky těmto vlastnostem a také chameleon efektu dosahují rekonstrukce z tohoto materiálu přirozeného vzhledu i bez větších individualizací (obr. 2).

 

Intraoralni-skener-Apollo-DI-02.jpg

 

Po preparaci byl k digitálnímu intraorálnímu otisku, který mj. umožňuje velmi dobrou kontrolu preparace, použit skener Apollo DI, který navazuje na osvědčené technologie skenerů z ordinačních CAD/CAM systémů CEREC. Skener Apollo DI využívá optického kontrastu pomocí skenovacího spreje tmavě šedé barvy a kamery, která zachycuje obraz v kontinuální frekvenci, nikoliv snímkováním, což je uživatelsky komfortní. Nespornou a ergonomicky zajímavou výhodou jsou malé rozměry intraorální kamery a přehledný 21palcový dotykový displej. Uživatelsky totožné prostředí se systémem CEREC umožňuje jednoduché ovládání. Samostatný skener Apollo DI je samozřejmě určen pouze pro skenování a odeslání získaných dat do partnerské laboratoře, tudíž se ošetřující (na rozdíl od systému CEREC) nezabývá designem náhrady, frézováním a následnou postprodukcí (obr. 3).

 

Intraoralni-skener-Apollo-DI-03.jpg

 

Data digitálního skenu jsou odeslána pomocí Sirona Connect portálu ze skeneru do laboratoře. Aby bylo dosaženo totožné středové linie a proporcionálně podobných šířek řezáků, bylo použito již při skenování módu BioCopy (Biogeneric Copy). Tato funkce spočívá v naskenování výchozí situace před jakýmkoliv zásahem – to usnadňuje postup při modelaci a ve výsledku jsme schopni vytvořit rekonstrukci chrupu tak, jak jej pacient měl ještě před degenerativními změnami.

Data jsou zpracována v softwaru inLab 15, kde se objeví náhled skenů a zároveň se tento náhled zobrazí i v ordinaci na displeji skeneru, kde jej ošetřující lékař může schválit.

 

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

 

Intraoralni-skener-Apollo-DI-autor.jpg

Jan Janovský DiS.

narozen rok po patentování systému CEREC. V roce 2007 maturoval na SZŠ a VZŠ Praha, obor zubní technik. Poté pokračoval ve studijním programu Diplomovaný zubní technik a v roce 2010 jej ukončil absolventskou prací na téma CAD/CAM systém CEREC. Po studiu se věnoval fixní protetice ve dvou soukromých laboratořích. Od roku 2015 pracuje jako zubní technik specializující se na CAD/CAM systém CEREC v laboratoři Dental Connect.
 

 

StomaTeam 3/2018Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK