Časopis

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. oznámil kandidaturu na funkci prezidenta České stomatologické komory

Autor: Tisková zpráva | 31. 8. 2016

/Praha, 31. 8. 2016/ Stomatolog doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. se uchází o post prezidenta České stomatologické komory ve volbě, která proběhne ve dnech 12.−13. 11. 2016. 94 členů Sněmu ČSK rozhodne o nástupci stávajícího prezidenta MUDr. Pavla Chrze. Roman Šmucler se ve svém programu hlásí k prestižnímu postavení ČSK, které jí vybudoval její zakladatel MUDr. Jiří Pekárek, a zároveň volá po systémových změnách jak v české stomatologii, tak ve fungování stavovské komory.

 

Proč jste se rozhodl kandidovat na post prezidenta ČSK?
Nechal jsem se přemluvit. Stomatologie prochází největší přeměnou za 100 let, ale její význam je podceňován. Obor je viděn jako „lukrativní živnost" a podpora od státu a zdravotních pojišťoven neodpovídá jeho roli. Musíme všem vysvětlit, že nejsme nahraditelní toliko lepší ústní hygienou, ale že hlídáme bránu do organismu, která pokud selže, vše ostatní se hroutí. Jsme jeden z klíčových medicínských oborů a jsme důležití pro zachování sociálního smíru v zemi.

 

Jaké hlavní změny by měly ve stomatologii nastat?
Zakladatelé ČSK v čele s prezidentem MUDr. Pekárkem nejenomže vydobyli mimořádné postavení českým stomatologům, ale byli jedním z klíčových hlasů reformy, a to nejenom zdravotnictví. Současné vedení, které kandiduje na posty předsedy hned třemi lidmi, udělalo spoustu užitečné práce, ale dnes se zdá, že ČSK „spadl řetěz". Ubývá příjmů mimo vysoké členské příspěvky. Pražské dentální dny už zdaleka nejsou tou hlavní akcí našeho kalendáře, Pragodent letos málem nebyl vůbec a v klíčových diskuzích o financování i zákonodárství jakoby ČSK v porovnání s dřívějškem „vyklidila pole". Mé kandidatuře napomohla osobní zkušenost z revizní komise na Praze 2. Díky ní si uvědomuji, jak moc můžeme pomáhat kolegům i pacientům. Na straně druhé „pomohlo" vědomí rezerv, které při tom máme. Vraťme se k tomu dobrému, co Komora za uplynulé čtvrtstoletí vybudovala. Mějme však současně na paměti, že doba se změnila a ČSK se musí proměnit spolu s ní.

 

Jaké jsou tedy hlavní body vaší kandidatury?
Jak jsem již řekl, chci navrátit ČSK její postavení výkonného garanta stomatologické péče a ozdravit její ekonomiku. Posílíme tak platformu pro ozdravení ekonomiky celé stomatologie jako oboru a získáme nástroje na zlepšení systému vzdělávání. Chci Komoru vstřícnou a profesionální. V neposlední řadě mě zajímá dopad sociálních změn ve společnosti na náš obor. I tomu se musíme přizpůsobit.

 

V čem můžete konkrétně vy ČSK prospět?
Osobně mám zkušenost se všemi zákoutími našeho oboru − univerzity, fakultní nemocnice, soukromé praxe malé i velké, s provozováním stomatologie v Praze i v pohraničí. Pracoval jsem a pracuji v mnoha zemích s různými systémy. Vyučuji organizaci privátní práce, a zajímám se tak o vývoj našeho oboru nejenom z přísně odborného hlediska. Mám zkušenosti ze všeobecné medicíny a vyznám se v situaci kolegů, se kterými se dělíme o „zdravotnický koláč". Mám letitou praxi s mediální komunikací − a jsem obklopen týmem skvělých lidí. Možná proto se na mě někteří kolegové obrátili, abych kandidaturu na prezidenta ČSK přijal.
www.restartujme-csk.cz

 

stomateam_4_2016_77.jpg

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Soukromý PZL − stomatochirurgie. Znalec ČSK, předseda revizní komise Praha 2. Řídí NZZ se 400 zaměstnanci. Zástupce přednosty Stomatologické kliniky 1. LF. Lékař FN Plzeň. Docent v oboru stomatologie (Praha, Košice). Předseda Společnosti estetické a laserové medicíny ČLS JEP (2013). Podílel se na 6 monografiích, 62 původních a přehledových vědeckých sděleních. Autorem 161 přednášek, 62 v zahraničí. Členem 7 mezinárodních organizací. Cena ministra zdravotnictví za medicínský výzkum 2008. Věnuje se popularizaci vědy, napsal 125 článků, podílel se na 4 monografiích a mnoha televizních a rozhlasových odborných pořadech. 

 Program_CSK_Roman-Šmucler.png

 

PROGRAM V PDFPři poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK