Časopis

Chrániče proti chrápání pro klidný noční spánek

Autor: Dr. Schmitt-Bylandt | 28. 11. 2017

Chronické noční chrápání se může stát příčinou mnoha zdravotních problémů a je nepříjemným problémem i pro partnera chrápající osoby. Radu specialisty je vhodné vyhledat v případě, že míváte pocit nevyspalosti a sucha v krku a ústech po probuzení, nebo také potíže s koncentrací či chronickou únavou během dne. První volbou, kam byste se měli obrátit, by měl být váš praktický všeobecný lékař.

 

Operace a její alternativy

Proč vlastně lidé chrápou? Nové poznatky naznačují, že obvyklou příčinou nočního chrápání bývá uvolnění svalstva a sliznic krku. V důsledku toho existuje mnoho odlišných přístupů navržených pro poskytnutí zpevnění anatomických struktur v této oblasti. Operace měkkého patra je závažnou procedurou, proto chrápající osoby mívají tendence hledat méně invazivní řešení. Robustní ventilační zařízení indikované ORL lékaři, může pro někoho být nepostradatelné, ale je nákladné, poněkud nekomfortní a pro partnera chrápající osoby často iritující.

Jedna metoda se však jeví jako velmi slibná: předsazení dolní čelisti, které napíná svaly jazyka a tím působí preventivně proti uzavření hltanu. Tato myšlenka má původ v technologii, kterou vyvinul dr. Schmitt-Bylandt v podobě SNX systému, ve kterém jsou dlahy pro horní a dolní čelist spojeny elastickým pružinovým prvkem.

 

Systém SNX (DocSnoreNix)

Nitinol je nejznámější verzí takzvaných „slitin s tvarovou pamětí". Od jeho objevení v roce 1958 bývá Nitinol využíván ve všech medicínských technologiích, mimo jiné díky jeho extrémně korozivně-rezistentnímu charakteru a jeho pružně-tvrdým vlastnostem. Hlavními komponenty této slitiny jsou nikl a titan.

V naší laboratoři jsme používali s uspokojivými výsledky aparáty na předsazení dolní čelisti, ale jejich trvanlivost byla omezená. Proto se v současnosti zaměřujeme na systém SNX distribuovaný firmou Dreve.

Výroba těchto aparátů s využitím tepelně tvarovaných fólií – krycí tvrdé přes základní měkkou – je skutečně jednoduchá a může být docílena prostřednictvím mnoha produktů od odlišných výrobců. Pružiny a speciální kleště lze však objednat pouze od firmy Dreve.

Jako první krok jsou nutné detailní otisky horní a dolní čelisti, perfektním řešením jsou otisky pomocí silikonových materiálů s nízkou mírou plastické deformace (obr. 1). Pacienti hodnotí komfort chráničů příznivěji, když se fólie zhotovují na modelech ze sádry „Dentonoa Resistone I 60" a nikoliv na modelech s nízkým stupněm expanze. Modely se zabrušují tak, aby okluzní rovina byla v pravém úhlu vůči jejich distální stěně. Po zabroušení by tedy mělo být možné postavit oba vzájemně okludující modely distální stěnou na pracovní stůl (obr. 2).

 

chranice-proti-chrapani-pro-klidny-nocni-spanek-01-02.jpg

Obr. 1: Přesné otisky horní i dolní čelisti – Obr. 2: Distálně paralelně zabroušené modely

 

Výrazné podsekřiviny u zubů a v interdentálních oblastech musejí být vyblokovány prostřednictvím modelovací hmoty. Některé podsekřiviny je vhodné zachovat, jelikož garantují adhezi chrániče.

 

Termálně tvarované fólie

Doporučujeme využívání panelů Kombiplast s integrovanou fólií pro tepelně formované dlahy. V tomto případě je velmi nápomocný skenovací přístroj Drufomat. Celý proces se výrazně zjednodušuje tím, že stačí podržet čárový kód na obalu před skenovacím okénkem a parametry se nastaví automaticky. Jedinou věcí, kterou potom zbývá udělat, je stisknout tlačítko start a spustit tak tepelný proces (obr. 3). A je to! Takový komfort však něco stojí...

Většina techniků je obeznámena s výrobními kroky: Odstranění fólie (strana orientovaná k modelu je rovnoměrně hladká, obr. 4), „ořezání" šablony pomocí ořezávače, dokončení pomocí ostré frézky a poté zahlazení okrajů pomocí kotouče s plstí.

Startovací sada zahrnuje 6 mm silnou plastovou ploténku, na které stojí distální stěna modelu dolní čelisti. Šířka ploténky koresponduje s mírou předsazení dolní čelisti určenou dr. Schmitt-Bylandtem v jeho spánkové laboratoři, která je obvykle dostatečná pro prevenci jakýchkoli mechanických zvuků při chrápání. V této protruzní pozici jsou modely k sobě vzájemně fixovány polymerovaným silikonem, společně s nasazenými fóliemi (obr. 5).

 

chranice-proti-chrapani-pro-klidny-nocni-spanek-03-05.jpg

Obr. 3: Praktický přístroj na tepelné formování – Obr. 4: Odstraňování fólie pro hladkou slizniční stranu – Obr. 5: Model dolní čelisti na pomocné podložce pro vytvoření protruze o velikosti 6 mm a silikonový skusový otisk pro fixování tohoto kompletu in situ

 

Zaujala vás ukázka článku?

Celý článek můžete prostudovat v příslušném vydání časopisu StomaTeam 
stáhněte jej ve formátu PDF

 

StomaTeam 6/2017


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK