StomaTeam, s.r.o. - Váš průvodce dentálním světem

menu0CZK 
StomaTeam > Články > Protetika > Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 5. část – Efektivní využití stávající náhrady pro rekonstrukci rozsáhlých defektů

Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 5. část – Efektivní využití stávající náhrady pro rekonstrukci rozsáhlých defektů

15. 11. 2016 | Iva Mondok | Petr Moj

V závěrečném dílu našeho nyní již pětidílného seriálu článků o snímatelných náhradách se s vámi prozatím rozloučíme technologickým tipem pro co nejefektivnější úspěšné řešení základního „kamene úrazu" snímatelné protetiky: rekonstrukce mezičelistních vztahů u pacientů s rozsáhlou ztrátou chrupu. Možnost využití stávající nošené náhrady ke zhotovení náhrady nové je odborné veřejnosti poměrně známa, ale není v praxi využívána takovým způsobem, jaký by si dle našeho názoru „zasloužila". Jsme přesvědčeni, že paušálním využíváním „zaběhnuté" protézy pro záznam výchozího stavu, namísto standardní rekonstrukce mezičelistních vztahů skusovou šablonou, je řešením mnohých obvyklých a opakujících se problémů v průběhu výrobního procesu a procesu přijetí náhrady pacientem. Určité výhrady odborné veřejnosti k využívání tohoto postupu jsou založeny zejména na obavách, že společně s fyziologickou polohou čelistí zkopíruje zubní technik do nové náhrady také chyby a nedostatky náhrady staré. Je však třeba si uvědomit, že zde samozřejmě nutně nehovoříme o „otrockém" kopírování, ale o využití stávající (třeba i částečně nevyhovující) náhrady jako logické, ve všech fázích pracovního postupu výhodné pomůcky pro zhotovení náhrady nové a lepší (pokud je co zlepšovat, a to lze vždy). Nedostatky staré náhrady lze na získaných záznamech, oproti skusové šabloně přesnějších, mnohem lépe stanovit, pojmenovat a napravit cíleným postupem s mnohem menší časovou ztrátou a jednodušeji dosažitelným optimálním výsledkem, než nabízí nejužívanější konvenční přístup. Pacient si však může přát i přesnou kopii své stávající náhrady a pokud není funkčnost náhrady z klinického hlediska nepřijatelná, není důvod mu nevyhovět. Níže uvedený postup, který vychází z metody „kopírování staré náhrady" (viz Snímatelné náhrady – rekapitulace), umožňuje nejen stávající náhradu přesně zkopírovat, ale v případě potřeby i odstranit její nedostatky a zlepšit její vlastnosti.


Je důležité připomenout, že nositeli snímatelných náhrad jsou v největší míře starší lidé s pohybovými problémy, které se projevují i na koordinaci při mezičelistních záznamech a mnohdy s problémy psychickými, které se projevují nepřizpůsobivostí. Zavedením postupu využívání původní nošené náhrady (byť ji ošetřující lékař neshledává zcela optimální a patřičně reprezentativní, ale pacient pohodlnou a příjemnou na užívání) do každodenního provozu reálné praxe je cestou k navázání mnohem příjemnějšího vztahu s našimi pacienty/klienty – nositeli snímatelných náhrad, mj. ve smyslu šetření času stráveného u křesla a času zubního technika při úpravách zubních náhrad na základě nespokojenosti pacientů.

V souvislosti se zhotovováním snímatelných náhrad obecně, apelujeme na všechny stomatologické odborníky: Za každých okolností zvolte exaktní a komplexní metodu mezičelistních záznamů založenou na fyziologických parametrech funkčnosti lidského chrupu a přestaňte „vymýšlet" důvody „proč to nejde". Pokud jsou záznamy mezičelistních vztahů provedeny jakkoliv polovičatě, z pohledu moderní stomatologie si dovolíme říci amatérsky, např. pouhým skousnutím do nahřátého voskového valu, je celý stomatologický tým zákonitě a opakovaně vystaven nevoli pacientů, která se dodatečnými úpravami nebo předělávkami nevyhovující náhrady tlumí dost těžko a také časovým, tudíž ekonomickým, ztrátám ve své práci. Zdá se vám platnost tohoto konstatování ještě nedostatečně ověřena každodenní praxí?

Ve své praxi jsme nenarazili na žádný důvod k nevyužití stávajících náhrad jako pomůcky pro zhotovení náhrad nových. Naopak, je to metoda vedoucí k opakovaně dosažitelným vynikajícím výsledkům ošetření bezzubých pacientů, zvláště pokud stomatologickému týmu chybí zkušenosti či erudice k získání fyziologicky relevantního záznamu skusovou šablonou prostřednictvím nefyziologického voskového valu.

Jak jsme již v úvodu naznačili, jeden ze způsobů využití stávajících náhrad ke zhotovení nových, kdy náhrady „jednoduše" zkopírujeme včetně tvaru báze a postavení zubů, je velmi užitečným u značně nepřizpůsobivých pacientů. Mezi pacienty se nezřídka najdou tací, kteří si na svou zubní náhradu zvyknou natolik, že novou přijímají s takřka nepřekonatelnými obtížemi. Obvykle je na nové náhradě stále někde něco tlačí, nebo jim vadí postavení toho či onoho zubu, který mohl být předtím kupříkladu více zasunutý krčkem apod. Po několika návštěvách v ordinaci/laboratoři, kdy jim ošetřující lékař/zubní technik novou náhradu poupraví, se vrací k nošení své staré oblíbené náhrady. Pokud již starou náhradu nemají k dispozici, neustále zvyšují tlak na ošetřující tým. Spolupráce s podobnými pacienty je tedy velmi obtížná. V následující kazuistice navazuje Petr Moj na odborná sdělení Ivy Mondok obsahující podrobný postup, jak efektivně zkopírovat starou náhradu, popis metody biofunkčního otisku ad. – naleznete na www.stomateam.cz v tematicky souhrnném článku: Snímatelné náhrady – rekapitulace.

Stávající nošená náhrada, prověřená v podmínkách stomatognátního systému pacienta, je ten nejlepší výchozí bod pro stanovení fyziologické polohy bezzubých čelistí.

Pan František, ročník 1941 – kazuistika

Pan František má starou zubní náhradu, která mu už několikrát praskla. S každou další opravou se mírně změnilo i postavení zubů, které byly původně postaveny v ukázkové anatomické řadě. Nyní, po několika opravách, vypadá náhrada tak, že jsou v ní zuby postaveny velice „individuálně" (obr. 1 a 3). I přesto se náš pacient s náhradou sžil natolik, že vnímá v podstatě každý její detail jako část svého těla. Jakoukoliv změnu přijímá s velkými obtížemi: ani s velice podobnou náhradou není spokojen a nenosí ji. Na přání pacienta jsme tedy zhotovili novou náhradu pomocí metody kopírování stávající náhrady (obr. 2 a 4).

  • Několikrát prasklá stará zubní náhrada

    Několikrát prasklá stará zubní náhrada

  • Nová zubní náhrada

    Nová zubní náhrada

  • Stará zubní náhrada z klasické pryskyřice

    Stará zubní náhrada z klasické pryskyřice

  • Nová zubní náhrada z polyamidu Deflex M10

    Nová zubní náhrada z polyamidu Deflex M10

Pracovní postup

Duplikování horní celkové náhrady pomocí metody biofunkčního otisku

Fáze 1 – ordinace
Jelikož jsme zhotovovali novou horní náhradu bylo samozřejmě nutné sejmout otisk protiskusu a užitečným byl také záznam pomocí voskového skusového registrátu. Potřebné záznamy a stávající náhrada jsou poté odeslány do zubní laboratoře. Pacienta je tedy nutno připravit na skutečnost, že zubní technik bude starou zubní náhradu potřebovat 2 až 3 dny pro přenesení jejích technických parametrů. Je však také možno dohodnout plánovanou návštěvu pacienta v zubní laboratoři, při které lze nutné přípravy (orámování staré náhrady, zhotovení pracovního modelu, montáž modelů do artikulátoru, provedení záznamů zákresem a také očištění původní náhrady párou příp. ultrazvukem) zrealizovat během několika hodin a lze tak časový úsek pacientova diskomfortu maximálně zredukovat.

Publikováno: StomaTeam 6/2016

Další díly o Celkových snímatelných náhradách si můžete přečíst zde:
Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 1. část – Úvod
Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 2. část – Pacient s nevyhovujícím vlastním chrupem, který bude extrahován
Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 3. část – Využití fotografií u bezzubého pacienta
Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 4. část – Individuální přístup k pacientovi?

Čtěte také:
Zubní protéza – kopírovat či nekopírovat?
Zhotovení celkové snímatelné náhrady s využitím biofunkčního otisku

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Informace o autorech: zobrazit skrýt
Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 5. část – Efektivní využití stávající náhrady pro rekonstrukci rozsáhlých defektů
Iva Mondok

Soukromá zubní technička, odborná redaktorka a spoluzakladatelka časopisu StomaTeam. V praxi zhotovuje takřka všechny typy náhrad – specializuje se zejména na rozsáhlé defekty řešené kombinovanými a snímatelnými náhradami. Autorka řady odborných článků a přednášek.
Kontakt: iva.mondok@stomateam.cz
Tel: +420 724 568 780

Celkové snímatelné náhrady v současné praxi: 5. část – Efektivní využití stávající náhrady pro rekonstrukci rozsáhlých defektů
Petr Moj

Zubní technik, majitel zubní laboratoře LPdental – ЛПдентал s rozsáhlou nabídkou zhotovení fixní i snímatelné protetiky. Jednou ze specializací je výroba fixní protetiky a ortodontických aparátů pro veterinární stomatologii.
Více na www.lpdental.cz
Kontakt: petr.moj@seznam.cz
Tel: +420 739 189 038

Další články z rubriky:
Přirozený úsměv dosažený presovací keramikou IPS e.max Press Články
Přirozený úsměv dosažený presovací keramikou IPS e.max Press

29. 9. 2023 | Protetika

Estetická restorativní léčba zahrnuje širokou škálu úzce propojených faktorů. Tato komplexní...

Detail příspěvku

Frézování monolitických celkových snímatelných náhrad Články
video
Frézování monolitických celkových snímatelných náhrad

27. 7. 2023 | Protetika

Je obecně známo, že mnoho absolventů oboru zubní technik se po ukončení studia rozhodne toto povolání...

Detail příspěvku

Úplná proměna úsměvu s využitím minimální preparace a keramických fazet Články
Úplná proměna úsměvu s využitím minimální preparace a keramických fazet

28. 8. 2023 | Protetika

V tomto článku se chci ve stručnosti věnovat myšlenkovým procesům na...

Detail příspěvku

Mohlo by vás také zajímat:

Buďte v obraze

Chcete mít pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, akcích a dalších novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru.

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

Ano, i my od vás potřebujeme souhlas s používáním cookies.
A to ještě není všechno. Protože je stomateam.cz web pro odbornou zdravotnickou veřejnost, je nutné potvrdit i vaši odbornost.

Abychom vám ušetřili čas, můžete vše vyřešit jedním kliknutím. Samozřejmě si vše můžete libovolně nastavit.

Kliknutím na níže uvedené tlačítko Potvrzuji a přijímám vše vyjádříte současně souhlas s použitím všech cookies a také to, že jste odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a současně jste si vědom(a) rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví pro případ, že odborníkem ve zdravotnictví nejste. Chcete-li pokračovat k individuálnímu nastavení cookies, klikněte na tlačítko Podrobné nastavení a pokračujte dále.

Pro prohlížení časopisu se prosím přihlašte.

Přihlášením získáte následující výhody:

- možnost prohlížet si kompletní elektronická interaktivní PDF vydání všech našich titulů
- bezplatné zvýraznění TOP inzerce na portálech dentalbazar.cz a dentaljobs.cz
- snadné nakupování na našem e-shopu

Přihlášení

Nemáte ještě registraci? Nová registrace

Zapomenuté heslo

Vyplňte svůj registrovaný e-mail. Heslo Vám bude neprodleně zasláno do Vaší e-mailové schránky.

×
Podrobné nastavení
V tomto nastavení můžete přizpůsobit využití souborů cookies dle kategorií a dle vašich preferencí.
Nezbytná technická cookies

Soubory nezbytné pro správné fungování webu, uchování produktu v nákupním košíku, filtrování a další základní funkce. Využití technických cookies nelze deaktivovat, využíváme je na základě oprávněného zájmu.

Analytické cookies

Soubory, které nám umožňují měřit výkon našeho webu a našich reklamních kampaní, určit počet a zdroje návštěv našeho webu apod. ...ukázat více Analytická data zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které by ukázaly na konkrétního uživatele našeho webu. Nesouhlasem s využitím analytických cookies ztrácíme zčásti možnost analýzy výkonu webu, ale také možnosti optimalizace našich opatření a nastavení systému webu ...ukázat méně

Personalizované soubory cookies

Používáme také cookies a technologie, které pomáhají přizpůsobit obsah a nabídku našeho webu vašim zájmům tak, abychom mohli připravit nejlepší možnou nabídku právě pro vás. ...ukázat více Souhlas s použitím personalizovaných cookies nám společně pomůže vyvarovat se zobrazení či zasílání neužitečných či nežádoucích informací či nabídek a zobrazení jedinečných funkcí a informací pro vaše zájmy a váš status (např. člena Klubu StomaTeam). ...ukázat méně

Reklamní cookies

Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři pro zobrazení pro vás vhodného obsahu nebo reklamy na našem webu nebo na webech třetích stran. ...ukázat více Díky nim můžeme vytvářet profily založené na vašich zájmech. Při využití těchto cookies zpravidla není možná vaše bezprostřední identifikace. Nevyjádříte-li souhlas s použitím reklamních cookies, nebudeme vám zobrazovat obsah či zasílat reklamu přizpůsobené vašim zájmům. ...ukázat méně

Jsem odborníkem ve zdravotnictví ve smyslu § 2a zákona č. 40/1995 Sb. a jsem si vědom(a) všech rizik spojených se seznámením se s informacemi určenými pro odborníky ve zdravotnictví, pokud odborníkem nejsem.