Časopis

Akce roku pro kontrolu bolesti v rámci evropského turné prof. Malameda

Autor: MUDr. Adel El-Lababidi, Ph.D. | 28. 11. 2017

Lokální anestezie, resp. aplikace lokálních anestetik patří mezi výkony, které ve svých praxích provádíme dnes a denně. S trochou nadsázky lze říci, že se jedná o vůbec nejčastější „stomatologický" výkon.

 

akce-roku-pro-kontrolu-bolesti-v-ramci-evropskeho-turne-prof-malameda-01.jpg

 

Bez dokonale fungující lokální anestezie si dnes nelze představit žádnou stomatologickou disciplínu. Úspěšnost, popř. selhání lokální anestezie závisí na řadě faktorů – volbou správného přípravku počínaje a způsobem podání konče. Znalostmi o lokálních anestetikách, jejich indikaci a kontraindikaci stejně jako znalostmi o technikách aplikace lokální anestezie jsme všichni vybaveni již z dob studia na lékařských fakultách. Přesto se však čas od času setkáváme s určitými neúspěchy, nežádoucími účinky či komplikacemi souvisejícími s aplikací lokálních anestetik. K překonání, a především k vyvarování se těchto nepříjemných situací, slouží různé přednášky a kurzy věnované této problematice.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti se StomaTeam velmi ochotně ujal role hlavního mediálního partnera „Akce roku pro kontrolu bolesti", která se konala v rámci evropského turné prof. Stanleyho F. Malameda, při kterém vedle Prahy zavítal i do Varšavy a Dubrovníku. Pražskou přednášku zorganizovala firma Hu-Fa Dental a. s., a to ve spolupráci se světovým lídrem v oblasti lokálních anestetik, francouzskou firmou Septodont. Prof. Malamed je považován za jednoho z nejuznávanějších odborníků na poli lokální anestezie ve stomatologii. Přes 40 let tuto problematiku vyučoval na Ostrow School of Dentistry of University of Southern California, Los Angeles, U.S.A. Je autorem tří celosvětově uznávaných publikací věnovaných lokálním anestetikům a způsobům jejich aplikace.

Ve své celodenní přednášce prof. Malamed seznámil na 100 zubních lékařů z České a Slovenské republiky s historií anestezie ve stomatologii, s běžně dostupnými lokálními anestetiky, s mechanismem jejich účinků. Dále pak s různými technikami jejich aplikace, včetně některých v našich podmínkách méně známých či používaných. Kromě toho prof. Malamed upozornil na možné komplikace, se kterými se můžeme při aplikaci lokálních anestetik setkat a nabídl různé tipy a triky, jak se jich vyvarovat a případně je překonat. Přednáška byla velmi bohatě ilustrována, a to jak různými klinickými obrázky, ilustracemi či videi.

 

akce-roku-pro-kontrolu-bolesti-v-ramci-evropskeho-turne-prof-malameda-02.jpg

 

Nelze nezmínit vysokou úroveň konsekutivního tlumočení celé přednášky, které zajistil generální ředitel společnosti Hu-Fa Dental a. s., Ing. Pavel Veit – svým tlumočnickým výkonem velkou měrou přispěl k úspěchu celé akce.

Závěrem je třeba říci, že přednáška prof. Malameda byla na velmi vysoké úrovni a že ji lze bez nadsázky označit za „akci roku". Věřím, že nejen já, ale všichni, kteří se akce zúčastnili, odcházeli plni dojmů, a hlavně nových nebo minimálně „upgradovaných" informací o problematice, která nás pravidelně provází při naší práci. Takže za všechny mohu jen říci: „Pane profesore, děkujeme!"

MUDr. Adel El-Lababidi, Ph.D. / Praha, 19. 10. 2017

 

 

StomaTeam 6/2017Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

OK